Domača scena

Glasne – za ženske v glasbi

Ljubljana, 08. 11. 2015 14.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
4

Glasne – iniciativa žensk v glasbi, ki je bila ustanovljena letos poleti, se zavzema za večjo vidnost in enakopravno zastopanost žensk v vseh vrstah glasbenega posla. Zanimalo nas je, zakaj je potrebna ta pobuda in kako one, kot ženske, vidijo slovensko glasbeno sceno.

Spomladi so se na prvem javnem pogovoru o vlogi in položaju žensk v glasbi v prostorih dobile ženske, ki so kakorkoli vpete v glasbo in se pogovarjale, s katerimi težavami se v Sloveniji soočajo ženske v glasbenem svetu, v katerem so še vedno v manjšini. "Iz pogovorov in mnenj najrazličnejših ustvarjalk glasbene scene ter glasbenega posla je bilo razvidno, da sta vloga in položaj žensk v glasbi še vedno del dominantnega moškega sveta, ki specifičnih problematik, ki zadevajo vlogo in položaja žensk v glasbi, ne zna, ne zmore ali ni pripravljen ustrezno in zadovoljivo nagovoriti," so takrat zapisale udeleženke.

Glasne
Glasne FOTO: Peter Baroš

Hkrati so ugotavljale, da so ženske, ki delujejo na alternativni glasbeni sceni, premalo vidne, javno angažirane ter povezane med seboj. Zato so sklenile, da je treba iskati rešitve za izboljšanje položaja glasbenih delavk, predvsem v smislu večjega javnega angažiranja ter kreiranja glasbene scene ter posvetiti pozornost aktivnemu sodelovanju in medsebojnemu povezovanju žensk, ki delujejo v glasbi. Tako so si poleti nadele naziv GLASNE - Iniciativa žensk v glasbi.

Katarina Juvančič
Katarina Juvančič FOTO: Branka Resnik
Nekaj besed o tem nam je zdaj povedala tudi glasbenica Katarina Juvančič: "Z glasbo sem tesno povezana že od najstniških let - kot poslušalka, kritičarka oziroma publicistka, založnica, občasna fotografinja, v zadnjih šestih letih tudi kot kantavtorica oz. performerka. V vsem tem času sem opazila, da ženske v glasbenem poslu, ki je še vedno izrazito moška, zavzemajo predvsem vloge pevk ali organizatork, tajnic, "deklic za vse". Ko sem se pred meseci lotila preproste preliminarne raziskave o tem, koliko žensk pravzaprav zaseda pomembna mesta v domačih glasbenih institucijah, je odgovor 5 odstotkov dokončno prebil še zadnje zadržke. Ženske si moramo torej izboriti bolj viden prostor in položaje moči v glasbenem svetu, ter se za začetek predvsem bolje spoznati in povezati med sabo. Šele skupnostna agenda je lahko temelj nečesa povezujočega, solidarnostnega, močnejšega in emancipacijskega. Po dveh uvodnih srečanjih se od septembra naprej dobivamo vsak mesec, razpravljamo o temah, ki so povezane z našimi vlogami in pozicijami v glasbenem svetu ter si delimo znanja in izkušnje. Smo in (p)ostajamo vse glasnejše, Glasne."
She Rocks
She Rocks FOTO: Organizator
Lea Dvoršak, ki redno organizira glasbene večere She Rocks, na kateri nastopajo ženske zasedbe, pa smo povprašali, zakaj se je odločila za takšne večere: "She Rocks je nastal zato, da bi ponudil tisto, česar sama na začetku svoje glasbene poti nisem mogla najti. Ko sem se pri petnajstih pridružila pank skupini, nisem poznala niti ene ženske, ki je v panku. Prav tako nisem našla nobene vzornice v svoji neposredni bližini, ko sem v roke prijela bas kitaro. Še danes ne vem, kje iskati ženske, s katerimi bi lahko igrala v bendu in se čudim, da se slovenske glasbenice ne poznamo med seboj in ne sodelujemo. Zato sem sklenila ustvariti možnost za to in začela načrtovati projekt, s katerim slovenskim glasbenicam ponujam prostor za rojstvo skupnosti. Med ženskami čutim veliko strahu pred javnim delovanjem v glasbi, malo samozavesti in prepričanje, da morajo po tridesetem odrasti, si ustvariti družino in pozabiti na glasbeno izražanje. To bi rada spremenila. Če nam je pomembno ter da bi nekoč bilo bolj sprejemljivo, to, da dekle namesto klavirja igra bobne v metalski zasedbi ter da ima mama lahko svojo skupino, tri otroke in organizira festivale, in je sosedi ne bodo označevali za čudno in otročjo, potem mora vsaka med nami pogoltniti svoj strah, predsodke in nekaj narediti. Postati aktivna, žrtvovati kako uro svojega časa, dati svoj glas in stopiti pod žaromete."
"Glasbena industrija je brutalen posel. Ženske prežveči in jih izpljune." glasbenica Tori Amos


Pogovarjali pa smo se tudi z Ireno Povše, ki že veliko let v slovenskem prostoru organizira koncerte – vse od manjših, neznanih zasedb, do velikih glasbenih imen, o tem kako je bila sprejeta kot organizatorka koncertov v Sloveniji: "Izhajam iz ruralnega predela Slovenije, kjer je bilo že iz zgodovinskega položaja ženske jasno, da sodi za štedilnik. Šele v Ljubljani kot najbolj zgoščenem urbanem delu Slovenije sem kot mladostnica opazila sprejemanje žensk tudi v poslovnih vodah. V okviru glasbenega žanra, ki ga zastopam, pa je večina skupin in organizatorjev iz tujine tako ali tako iz urbanih okolij, zato običajno ni bilo nobenih zagat. Pri nas so na vodilnih položajih raznih slovenskih organizacij tudi možje iz ruralnih socializacijskih okolij, ki še vedno razumejo žensko vlogo na prej omenjen način. Poslovna komunikacija zna biti torej pokroviteljska, avtoritarna, poslovne napake se še vedno lažje pripisujejo ženski kot moškemu in zato je delo do neke mere oteženo. Res pa je, da se spremembe dogajajo, in upam, da bodo imele ženske za mano boljše pogoje, kot sem jih imela sama. Konec koncev smo "working girls" poslane v družbeno delitev dela že pred desetletji. Težje pa nas je videti v izvršilni vlogi poslov in na pogajanjih."
glasne
glasne FOTO: Organizator
Smo in (p)ostajamo vse glasnejše, Glasne."


Kako pa vidi slovenski glasbeni prostor Chantal Van Mourik Guštin, ki jo je v Slovenijo najprej pripeljala ljubezen, nato pa se je tudi sama zasidrala v glasbenem svetu: "Glasbena industrija, v kolikor le ta zares obstaja v Sloveniji, se mi zdi že od nekdaj "bastion" moških, kar je morda pogojeno tudi s tem, da se v tej industriji dela precej neredno, z dolgimi nočmi in neugodnimi urami. Nisem doživela nekaj posebno slabih trenutkov kot ženska ali tujka, sem pa jih kot mama. Zaradi narave dela je žal zelo težko združiti uspešno delo z materinstvom. Torej, v glasbi lahko delaš uspešno, dokler nimaš drugih obveznosti. Zaradi tega najbrž ni čudno, da je relativno malo žensk v glasbi – predvsem kot (spremljevalne) glasbenice, članice glasbenih skupin, organizatorke koncertov, lastnice dvoran, managerke, tonske mojstrice, lastnice založb ... Bi pa bilo lepo, če bi se to spremenilo, kajti je veliko sposobnih ljudi, ki bi lahko prinesli novo ustvarjalno moč v industrijo in v glasbeno kulturo, ki se meni zdi, da je precej obtičala."
glasne
glasne FOTO: Organizator

Iniciativa žensk v glasbi pa bo 20. novembra, v ljubljanskem Atriju ZRC SAZU-ja, priredila tudi solidarnostni koncert, katerega izkupiček bo v celoti namenjen pomoči beguncem in begunkam. "Prihod beguncev in begunk na naša tla je povzročil polarizacijo javnosti, ki bodisi demonizira bodisi pomiluje njihove usode ter jih deli na ‘prave’ in ‘neprave’ begunce in begunke. Glasne se pri tem zavzemajo za brezpogojno solidarnost z vsemi begunci in begunkami, odprte meje in varen prehod, za učinkovito reševanje njihovih stisk na državni in evropski ravni. Svojo podporo bodo izkazale s tem, kar najbolje znajo in najraje počnejo – z glasbo. Z glasom in glasbo, ki izhaja iz poguma, solidarnosti in človečnosti.

Nastopile bodo Brina Vogelnik, Xenia Jus, Katarina Juvančič, Bogdana Herman, Katarina Avbar, Aphra Tesla, Nika Solce, Duo Najoua, skupina Malamor in FPZ Z'borke. O položaju beguncev in humanitarni krizi pa bodo razpravljale Aigul Hakimova, Stella Šibanc ter Ela Meh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bb5a
08. 11. 2015 17.48
+1
Nikol nimam ravno občutka, da so ženske neenakopravne v glasbi... Edin pogoj je kvaliteta... Bolj je problematična vsesplošna diskriminacija glasbe na splošno, ker prevladuje šund... kvaliteta je pa v ozadju na beraški palici... Pa spet te begunci, upam da se čimprej postav žica na mejo, da bo mir pred njimi!
Megaclite
08. 11. 2015 16.06
-9
Prebral članek pa mi ni jasno proti čemu se borijo?
Karantanija
08. 11. 2015 17.43
+5
Imamo veliko odličnih skladateljic, pevk, pianistk, violinistk, profesoric glasbe, a žal, tako kot že stoletja, ženske niso na tem področju tako čislane, kot moški. Neupravičeno in nezaslišano je to!Vse zato, ker so ženske!
bb5a
08. 11. 2015 17.52
-4
Jankoa pa o čem ti to, če recimo Ana Vidović ni bolj cenjena, kot njena brata, pa tud nič... pa še je takšnih... ne more bit obvezna pa kvota samo zato, ker so ženske...