V Mednarodnem grafičnem in likovnem centru v Ljubljani se je zaključila razstava FV – Alternativa osemdesetih. Skozi zadnji dan razstave nas je popeljal Aldo Ivančić, ustanovni član zasedbe Borghesia, glasbeni producent in ena ključnih oseb alter scene v osemdesetih.
Na razstavi si je bilo slaba dva meseca moč ogledati, kako se je v razburljivih osemdesetih letih razvijala in dogajala ljubljanska alter scena, ki je po zaslugi skupine Borghesia zaslovela v okvirih širšega evropskega prostora. Družbeno in umetniško dogajanje v času, ko so se v socializmu na robu družbe dogajali pomembni premiki, so omogočili delovanje skupini in z njo delovanje prvih gej in lezbičnih klubov, neodvisnih založb, multimedijskih skupin in drugih oblik subkulturnega ustvarjanja.
Skupina FV 112/15 je bila subkulturno gibanje in srce mladinske alternativne kulture osemdesetih let prejšnjega stoletja v Ljubljani. Razvilo se je iz ljubiteljske gledališke skupine in z dejavnostmi alter kluba ustvarilo prostor za izražanje spolne, družbene, kulturne in umetniške drugačnosti. S skupino FV sta tesno povezana razvoj slovenske videoumetnosti in nastanek progresivnih smernic v glasbi, kakor so jih izražale legendarne skupine Borghesia, Videosex, Laibach in druge.
Aldo, ki je v zadnjem desetletju med drugim vodil tudi projekt Bast, je zbranim radovednežem tokrat postregel tudi z nekaj zanimivimi anekdotami izpred četrt stoletja in med drugim tudi pokomentiral tiskane materiale, vabila, plakate, publikacije in dokumentarne fotografije. Na ogled so bili postavljeni tudi video izdelki in glasbena spremljava. Zanimiv pa je tudi podatek, da je obsežno muzejsko gradivo eden od glavnih akterjev skupine, Neven Korda, podaril zbirki Mednarodnega grafičnega likovnega centra. V kratkem bo o razstavi izšel tudi slovensko-angleški katalog.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.