V okviru projekta Drama vsakdanjika je potekala dobrodelna gledališka predstava Ana Karenina v izvedbi SNG Drama Ljubljana. Odziv javnosti je bil velik, dvorana je bila razprodana, celoten izkupiček od vstopnic bo namenjen za pomoč ljudem v stiski.
''Imam izobrazbo, a službe v stroki ne morem dobiti. Ravno sem bila na razgovoru za službo, obljubili so mi delo čez tri mesece. Upam, da me do takrat ne bodo izselili, saj imam dolg za nekaj mesecev najemnine. Z denarno socialno pomočjo, dvesto osemdesetimi evri, preprosto težko preživim mesec,'' se glasi ena od zgodb našega vsakdana.
Dogodek je pospremilo tudi odprtje razstave fotografij Jožeta Suhadolnika, uradno pa so predstavili tudi dobrodelni koledar za leto 2017 z istimi fotografijami. V okviru sodelovanja je nastalo 12 fotografij (glej fotogalerijo zgoraj). Dvanajst znanih obrazov igralskega ansambla SNG Drama Ljubljana (Aljaž Jovanović, Polona Juh, Iva Babić, Barbara Cerar, Jernej Šugman, Nina Ivanišin, Janez Škof, Marko Mandić, Klemen Janežič, Tina Vrbnjak, Bojan Emeršič in Nina Valič) in obrazov prostovoljcev Rdečega križa Ljubljana, ki s številnimi prostovoljskimi urami vsak dan lajšajo stisko ljudem, ki so se znašli v brezizhodnih življenjskih okoliščinah. Žal pomoč prostovoljcev ni vedno dovolj, zato so v projektu združili moči z igralci in igralkami ter skupaj zastopajo tiste, ki jih potrebujejo.
Priljubljen in uspešen igralec Klemen Janežič, ki v predstavi Ana Karenina igra vlogo grofa Alekseja Vronskega, se je v preteklosti že preizkusil kot prostovoljec.
''Tri tedne sem bil v eni sirotišnici v Indiji, kjer sem pomagal. Slovenka Mojca Gayen ima tam šolo Piali Ashar Alo (Luč upanja), in to je bila močna izkušnja. To je res kriza. Problem je, da mi tega pred lastnim pragom ne vidimo. Sam sem bil takrat mlajši in sem šel po izkušnjo, ki je bila neverjetna. To je mene umirilo in v življenju mi je postavilo neke vrednote. Ni treba iti v Indijo, da si pomagamo. Z Rdečim križem z veseljem sodelujem. Od odvečnih oblek do česar koli, kar imaš in ne potrebuješ, lahko podariš, in to je bistveno.''
Klemen se spominja svojih študentskih let, ko je bila vsaka pomoč zelo dobrodošla. ''Ko smo prišli študirat na akademijo v Ljubljano iz različnih vetrov, nekdo je imel malo boljše možnosti, nekdo malo slabše, sem imel sostanovalca, s katerim sva sprejela po več gostov, ki so pri nama ostali tudi več dni. Streha nad glavo, hrana, to je tisto, kar rabimo … Moram biti iskren. Kakšne hude eksistencialne krize v življenju še nisem doživel in upam, da je nikoli ne bom. Ampak mislim, da imam ob sebi določene ljudi, ki vem, da bi se na njih lahko zanesel kadar koli. Zelo malo je potrebno, da si lahko pomagamo, ampak treba je narediti tisti prvi korak, in to mislim, da je najtežje,'' je za konec še dodal zelenooki igralec, ki se je na snemanju fotografij z eno od prostovoljk Rdečega križa Ljubljana zabaval. ''Na snemanju fotografij sem dobil super partnerico, s katero sva se zelo zabavala, tako da se mi zdi, da imajo tudi fotografije neko iskro, malo so nagajive in cel koledar je res odličen.''
Pri projektu Drama vsakdanjika je sodelovala tudi igralka Polona Juh. ''Spomnim se svojih študentskih let, ko verjetno ni bilo drugače, kot je danes. Že med akademijo sem se odselila od doma in sem iskala stanovanje. Lahko bi seveda živela doma, pri mami in očetu, ampak tega nisem želela. Hotela sem se osamosvojiti. Na začetku kariere seveda nisi takoj zaposlen za nedoločen čas, zato s težavo dobiš oziroma ne dobiš kredita. Po akademiji sem tako živela skoraj 14 let in nisem mogla vzeti kredita. Stalno sem se stiskala v stanovanjih … Denar sem sama služila, ampak je neka čudna stiska nad teboj, če veš, da nimaš pravzaprav svojega okrilja. Ampak na srečo se zagotovo nisem znašla v takšnih stiskah, ki jih danes ljudje trpijo, ko slišimo in vidimo pred svojimi očmi. Ne vem, čemu to botruje, ali je to sreča ali pa morda izhajamo iz različnih družinskih baz, kjer nam je morda nekaterim že zagotovljeno iz vzgoje morda neki širši, humanističen nazor, s katerim se mogoče lažje odločamo skozi življenje in morda delamo drugačne odločitve, bolj prave. Seveda pa je velika sreča, da se rodiš na nekem kraju sveta. Ne vem, kateri kraj je pravi. Ni pomembno, od koga pride pobuda, pomembno je, da pride in da dobrodelnost, ki se zgodi, pride v prave roke.''
Fotografije si lahko do 15. 12. 2016 ogledate v prostorih Drama Kavarne.
Utrinke z dobrodelne predstave Ana Karenina in odprtja razstave pa si lahko ogledate v fotogaleriji spodaj.
Ozadje akcije
Zaradi težke materialne situacije se je do konca oktobra 2016 na Rdeči križ Ljubljana s prošnjo za pomoč pri plačilu položnic za osnovne življenjske stroške obrnilo 277 ljudi. Njihov klic na pomoč v stiski, ker sami ne zmorejo poravnati stroškov najemnine, ogrevanja, elektrike, vode, nakupa drv, kurilnega olja, stroškov šolanja svojih otrok ali celo osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Skupna vsota vseh neplačanih dolgov znaša 107.586,35 evra.
Številni so se že odzvali, štirje večji donatorji so odplačali večje dolgove v skupni vrednosti 3.725 evrov, z drugimi manjšimi donacijami so tako do danes zbrali skupno 5.390 evrov, brez izkupička dobrodelne predstave. Akcija se nadaljuje.
Njihovi pobudi se lahko še vedno pridružite, in sicer tako, da naročite svoj izvod koledarja. S prispevkom 20 evrov boste plačali otroku 10 šolskih obrokov, s prispevkom 30 evrov nekomu omogočite prepotrebno dodatno zdravstveno zavarovanje. S 50 evri družini pomagate pri nakupu enega kubičnega metra drv in jim omogočite, da vsaj del zime preživijo na toplem.
Odplačate lahko tudi večji dolg ali pokrijte osnovne življenjske stroške posameznikov ali družin, ki so se znašli v hujši stiski. V zameno si lahko izberete eno od fotografij Jožeta Suhadolnika v velikem formatu.
Vsak prispevek šteje: Pošljite SMS s ključno besedo ''LJUDEM'' na 1919 in prispevajte evro.
Za več informacij za velike donatorje in naročilo koledarja pišite na info@rdecikrizljubljana.si ali pokličite na 040 871 589. Koledarji bodo na voljo na več distribucijskih mestih.
Donacije v okviru projekta se zbirajo na humanitarnem računu RKS-OZ Ljubljana, odprt pri Delavski hranilnici, d. d., SI56 61000-1122334482, sklic 10-2, Pomagajmo LJUDEM našega mesta.
Akcija Drama vsakdanjika bo potekala do konca leta 2016, saj je cilj še pred koncem leta zbrati sredstva, da pomagamo ljudem, ki so se znašli v še posebej težkih življenjskih okoliščinah in potrebujejo našo in vašo pomoč.
Zbrana sredstva so namenjena izključno plačilu dolgov za osnovne življenjske stroške ljudi v stiski oziroma materialno najbolj ogroženim družinam in posameznikom, ki živijo na območju delovanja RKS-OZ Ljubljana.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.