Priredbo je po prevodu Boža Voduška in Erike Vouk pripravila Livija Pandur, scenograf je Sven Jonke, kostumograf Felype de Lima, glasbo je napisal duo Silence. Fausta je Pandur predstavil kot človeka, razpetega med nebom in zemljo, ki skuša najti resnico in smisel svojega življenja. Zlo, ki ga pooseblja Mefisto, pa je postavil v množino. Hudič ima - kot je razkril režiser - svoje mlade - ženo, otroka in celo družinsko podjetje, da bi še lažje zapeljal in izvedel svoj znameniti mrtvaški ples.
Pandur bo slovenske igralce ponesel na vse odre sveta


Igor Samobor: Vsi hlepimo po več
Delo z njim pa je pohvalil tudi Igor Samobor, ki je tokrat s Pandurjem sodeloval prvič (v predstavi Rihard III. in Rihard II. je z njim sodeloval 'le' kot ravnatelj Drame). "Delati z njim je bilo strašno lepo. Tomaž je izredno natančen, zelo poglobljen delavec, režiser, umetnik, slikar, vse to, kar ga krasi. Vse njegove stvari so strašno premišljene in zelo globoko doživete. Zdaj, ko sem ga spoznal, vem, da te slike, ki jih on počne, prihajajo iz neke njegove globine," nam je povedal Samobor, ki je v predstavi upodobil Fausta. "Faust je strašno kompleksna vloga. Zajema tako rekoč celo človekovo življenje in to vseh skupaj naenkrat. To je naše skupno potovanje, naše skupno hrepenenje. Faust je 'jederman' po eni strani, filozof, umetnik, znanstvenik, ki hlepi po več, tako kot mi vsi. Vsi hlepimo po več. Danes še prav posebej," nam je povedal Samobor.

Pandur: 1.400 gledalcev v Križankah je za vsakega od nas velikansko darilo
Sodeč po reakcijah občinstva je Pandur znova zadel v polno. Z odzivi obiskovalcev sta bila zelo zadovoljna tudi režiser in glavni igralec. "Zelo sem zadovoljen z reakcijo. Bila je čudovita. Bile so ovacije. 1.400 gledalcev v Križankah je za vsakega od nas velikansko darilo. Koncentracija med predstavo in reakcije so bile čudovite. Predstava se dotika najtemnejših plasti podzavesti, zato je seveda naša odgovornost še toliko večja," nam je dejal Pandur. Samobor z občinstvom sicer do našega poizvedovanja še ni utegnil govoriti, po aplavzu sodeč in po tišini v Križankah pa meni, da je bil to dogodek. "Niti enkrat nisem slišal nobenega nerganja, ki se ga včasih sliši. Moram reči, da je bila takšna neprebojna tišina in to je bil res lep stik," nam je dejal Samobor.

Znani obrazi o predstavi

Fausta si je ogledala tudi kopica znanih oseb, med njimi tudi pevec in inštruktor zumbe Sebastian in nekdanji smučarski as Jure Franko, ki je na olimpijskih igrah leta 1984 v Sarajevu osvojil srebrno medaljo v veleslalomu, kar je bilo prvo odličje slovenskih športnikov na zimskih olimpijskih igrah.
Sebastianu je bila predstava zelo všeč. "Zelo umetniško. Izjemna mi je sama scenska dovršenost. Je pa res, da je treba po moje predstavo večkrat videti, da jo doživiš na vseh nivojih, na katerih je predstavljena," nam je dejal Sebastian.
Franko je tokrat Pandurjevo stvaritev v živo ogledal prvič. "Bilo je fenomenalno. Vsa pričakovanja, ki so bila, so presežena. Dejansko je velemojster svojega poklica. Tudi tekst je fenomenalno narejen. Res te prevzame - ne glede na to, da je cela predstava praktično v dveh barvah, je hkrati zelo barvita. Tudi igralci so bili fenomenalni. Vsi po vrsti. In to v takšnih pogojih. To lahko rečem kot bivši športnik. Šel sem potipat vodo in ne vem, če je imela 15 stopinj. Igralci pa so bili na pol goli … padali so v vodo. To je že pravi športni dogodek. Čestitke za vzdržljivost in za ustvarjanje v takšnih pogojih. Dostikrat se namreč pritožujemo, če nam kaj malega 'fali', to je pa res delovanje v oteženih okoliščinah. Tudi tehnično je predstava zelo zahtevna, saj lahko voda prihaja v mikrofone itn.," nam je povedal Franko.
Igralci so bili podvrženi izredno težkim pogojem

Za kaj bi svojo dušo prodali znani obrazi?
Glede na to, da Faust dušo proda hudiču, smo znane obraze povprašali tudi, če obstaja kaj, za kar bi jo tudi oni. "Saj jo praktično prodajamo vsak dan. To so te skušnjave, ki nas obkrožajo vsak dan. Nekaterim se prepustimo, nekaterim pa se ne," nam je dejal Franko. Sebastian pa bi dušo hudiču najverjetneje prodal za sladkarije, saj je po lastnih besedah prezrel, da bi jo za ljubezen. "Bi se pa našel še kakšen greh. Trenutno sem v fazi odvajanja od sladkarij. Z naslednjim tednom prehajam na nov prehrambeni režim, pa bom videl, kako dolgo bom zdržal. Moje poletje je bilo namreč precej izobraževalno v kontekstu fizičnega gibanja in predvsem prehrane in sem si ogledal veliko dokumentarnih filmov o tem, kako nas prehrambena industrija zastruplja z vsemi možnimi aditivi, predvsem pa s sladkorjem. Ljudje moramo te stvari, na katere imamo vpliv, bolj vzeti v svoje roke. Moje telo je dosti v gibanju. Po pet, šest ur na dan sem v dvoranah in imam razne treninge. Zelo pomembno je, kakšno gorivo dobi telo. Zato sem se odločil za to," nam je odvajanje od sladkarij pojasnil Sebastian. Pandur pa pravi, da je dušo že zdavnaj prodal – in to teatru. "Sicer pa trgujemo z dušami vsak dan. Poglejte samo danes, kaj se dogaja na mejnih prehodih. V kaj so prisiljeni ljudje, v kaj je ta svet pripeljal – kakšna agonija pravzaprav vlada v svetu, kakšna apokalipsa – to je konec sveta, pravzaprav, ki se nam dogaja pred očmi. Predstava je ujela ta duh čas," nam je dejal Pandur. "Glede na to, da vsak dan podpisujem kakšno pogodbo, vsak dan grem na bankomat, vsak dan grem na ne vem kaj vse, tako rekoč vsak dan podpisujem pogodbo s hudičem. Kaj pa vem, kdo je zdaj ta hudič. Glede na to, da se – tako kot v tej predstavi – hudič pojavlja z družino, z mladimi, z družbo itn., mislim, da se dejansko svet, kot je, spreminja v neki hudičev raj in vsak dan smo pred tem, da podpišemo pogodbo s krvjo," pa nam je odvrnil Samobor.

KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.