Na razstavi z naslovom Že dolgo se nismo videli in slišali ... so v Muzeju novejše zgodovine izobesili fotografije v osemdesetih koncertno zelo aktivnega fotografa Janeza Bogataja. 45 črno-belih fotografij, ki jih je, večinoma za tednik Mladina, ustvaril med letoma 1979 in 1987, je tako zaživelo znova, da nas spomni na neke druge čase, ki so bili morda nacionalno bolj zapleteni, gospodarsko bolj krizni in politično kompleksnejši, a hkrati bolj prelomni v smislu glasbene scene, ki se je takrat kalila, se razvijala in cvetela.


Večina teh je že davno umolknila, razstava pa je priložnost, da številne, doslej tudi nekatere nevidene fotografije končno vidimo v vsej lepoti in zanosu, kot jih je Bogataj beležil s svojim zvestim fotoaparatom Nikon F. Odprtja so se udeležili tudi nekateri akterji, med njimi Nietovca Igor Dernovšek in Aleš Češnovar, filozof Peter Mlakar, Zlatko Zajc, Tomaž Gantar, publicist David Tasič in drugi.

O Janezu Bogataju:
Janez Bogataj, rojen 18. maja 1961, se je s fotografijo začel ukvarjati kot štirinajstleten fant. Včlanil se je v fotoklub v Gorenji vasi, ki ga je vodil znani fotograf Vlastja Simončič, katerega del zapuščine prav tako hrani naš Muzej. Mladi Bogataj je prve uspehe dosegel na razstavah gorenjskih fotografov in na razstavah mladinske fotografije med letoma 1977 in 1979. Leta 1979 so se njegove fotografije pojavile v tedniku Mladina, kjer je nato še istega leta dobil redno zaposlitev. V letih od 1979 do 1988 je večinoma objavljal v tedniku Mladina, pa tudi drugih časopisih. Za sodelovanje na preko 300 razstavah v bivši Jugoslaviji in tudi drugih državah je prejel vrsto nagrad.

Pri rosnih dvajsetih je leta 1981 je prejel nagrado Zlata ptica za dosežke na področju fotografije. Potem ko je leta 1988 opustil novinarsko fotografijo, je do leta 1990 precej časa preživel v Parizu, kjer se je posvetil predvsem umetniški fotografiji. Uspeh tega obdobja je uvrstitev 40 fotografij v fotografsko zbirko v Bibliotheque Nationale v Parizu leta 1992. Istega leta so mu v ljubljanski Moderni galeriji pripravili večjo samostojno razstavo, opremljeno tudi s katalogom Fotografske metamorfoze krajine. V naslednjih letih je veliko prebiral leposlovno in filozofsko literaturo in pripravljal izdajo knjige fotografij, ki je izšla konec leta 2004. Fotomonografijo z naslovom Pastorala je opremil s citati iz svetovne književnosti.
Leta 2008 so njegove fotografije zopet našle pot v razstavne prostore. V Cankarjevem domu je bila odprta razstava Portreti slovenskih pisateljev, ki so nastajale leta 1983, ko je bil Bogataj fotograf revije Mladina.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.