"Oprostite, mi lahko pomagate pri nastavitvi mojega telefona?" je visok sivolasi gospod vprašal mladeniča v enem od letovišč na Floridi, ne vedoč, da je za pomoč prosil tujca - našega kitarista Jureta Golobiča, ki se je čez lužo nedavno mudil na nastopu. Bežna pomoč se je prevesila v sproščen klepet in še isti dan sta pila konjak v njegovem luksuznem stanovanju s pogledom na morje. Povsod fotografije z zvezdniki, tudi s šestimi predsedniki ZDA, vse z osebnimi posvetili, so dale slutiti, da je tu zagotovo doma pomembna oseba. Gospod namreč ni bil nihče drug kot David Stringfield, upokojeni dolgoletni direktor legendarne bolnišnice Baptist Hospital v Nashvillu, kjer so se zdravili Elvis Presley, Johnny Cash, Dolly Parton, Willie Nelson, Garth Brooks in podobni kalibri svetovne glasbene scene. Hitro sta našla skupni jezik, saj sta oba močno povezana z glasbo, David pa je ob prijetnem klepetu razkril tudi nekaj skrivnosti velikih zvezdnikov, s katerimi je prijateljeval. Jure se je kot kitarist in učitelj kitare še posebej navdušil nad njegovo kitaro, ki mu jo je v zahvalo za zdravljenje dal naročiti Chet Atkins - kitarska country legenda, ki v svetu kitare pomeni enega najvplivnejših v svoji zvrsti (t. i. finger style). "Kitaro mi je prinesel kar v bolnišnico," je povedal Stringfield. Jure jo je hitro uglasil in Davida takoj očaral z eno od Chetovih priredb, Mr. Sandman. "V veliko čast mi je, da sem lahko zaigral na to kitaro, ki je stara več kot 40 let," nam je dejal Jure.
Stringfield se kljub temu, da je že dolgo v pokoju, z veseljem spominja zvezdnikov in prigod z njimi. Kot direktor bolnišnice je postal s številnimi prijatelj tudi zasebno, najraje pa se spominja Elvisa Presleyja, ki je v svojo bolniško sobo želel namestiti klavir. "Ustregli smo mu in včasih je z osebjem igral gospel tudi ob 2h ali 3h ponoči," se spominja. "Kakšnih drugih muh zvezdniki niso imeli, smo bili pa poznani po tem, da od nas informacije ne uhajajo, zato smo bili za zvezdnike priljubljena bolnišnica. V 30 letih se niti enkrat ni zgodilo, da bi kakšna informacija pricurljala ven in na to sem zelo ponosen!" Tako so zgradili posebno skrito parkirišče in poseben koridor za zvezdnike, prav tako so uredili posebno, skrito dvigalo in naredili nekaj različnih vhodov, da bi lahko paparace in oboževalce speljali drugam, zvezdnik pa bi medtem bolnišnico zapustil skozi druga vrata. "Garth Brooks je ob rojstvu otroka z ženo zapustil bolnišnico na enem vhodu, vsi novinarji in oboževalci pa so čakali na drugem," se spominja gospod, ki je bolnišnico vodil vse od leta 1968. "Velik vtis name je naredil tudi Johnny Cash, ki je bil zelo veren, in je med zdravljenjem v bolnišnici (operacija srca - obvod) ves čas molil. Za nas so bili to preprosti in srčni ljudje, prav nič zvezdniško se niso obnašali. Johnny Cash je bil celo pastor in je še dan pred operacijo v svoji bolniški sobi sprejel mlad par, ki se je pripeljal iz 9 ur oddaljenega mesteca v Arkansasu, da bi ju Johnny Cash poročil. Takrat sem od Johnnyja prejel nenavadno prošnjo, če lahko pridem v njegovo sobo, da bom poročna priča," se smeji Stringfield.
Po nekajurnem glasbenem klepetu se je Stringfield od Jureta poslovil s posebno prošnjo: "Zelo rad bi prišel na kakšen tvoj koncert, če se boš vračal v Ameriko. Moram pa ti povedati še to, da sem do zdaj tu spoznal že nekaj Slovencev in vsi ste me popolnoma očarali. Slovenci ste prijazni, inteligentni in delovni. Zato rad bi nekoč obiskal vašo deželo. Zdaj, ko sem v pokoju, lahko potujem, prej pa sem delal po 90 ur tedensko in za dopuste ni bilo prav veliko časa." Jure je seveda 75-letnega upokojenega zdravnika povabil, da lahko pride kadar koli želi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.