Domača scena

FOTO: Mlada oblikovalka Julia Kaja Hrovat: Na žalost v Sloveniji ni nobene prihodnosti

Ljubljana, 15. 04. 2016 11.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
4

Drugi dan ljubljanskega tedna mode so svoje kreacije predstavili tudi študentje Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil Oddelka za tekstilstvo na Naravoslovnotehniški fakulteti (NTF). Med zanimivejšimi je bila magistrska študentka Julia Kaja Hrovat, ki je za svoje delo prejela tudi nagrado žirije.

Julia Kaja se je rodila v Torontu, kjer je odraščala njena mati. Pri njenem letu in pol so se preselili v Slovenijo. Nekaj časa so potem živeli med Slovenijo in Kanado, ko je začela hoditi v šolo, pa so ostali tukaj.
Julia Kaja se je rodila v Torontu, kjer je odraščala njena mati. Pri njenem letu in pol so se preselili v Slovenijo. Nekaj časa so potem živeli med Slovenijo in Kanado, ko je začela hoditi v šolo, pa so ostali tukaj. FOTO: Teja Pelko

Letošnja revija študentov Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil Oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, na kateri se je predstavilo več kot 70 študentov različnih letnikov dodiplomskega in podiplomskega študija, je potekala pod imenom Hortifashion, glavni navdih projekta pa je bila Ljubljana – zelena prestolnica Evrope 2016. V okviru projekta so študentje razvijali trajnostne kolekcije oblačil in tekstilij, ki izhajajo iz njihovega odnosa do okolja, hortikulture, vrtnarjenja, cvetličnih trendov, ekologije in današnjih življenjskih stilov. Namen in cilj projekta je bil skozi privlačen in sodoben medij, kot je moda, prikazati današnje življenjske stile in opozoriti na ekološka ter trajnostna gibanja, ki so tudi v oblikovanju zelo močna.

Julia Kaja Hrovat se je predstavila z osmimi izhodi ženskih oblačil in s svojo kolekcijo 33m prepričala žirijo, saj ji je ta podelila nagrado za najboljšo zaključno kolekcijo – objavo kolekcije v reviji M. Nagrade je bila oblikovalka zelo vesela. "Super. Zdi se mi odlično. Zelo sem vesela. Nisem pričakovala tega. Komaj čakam. Zelo sem vesela, saj je bil namen te kolekcije, da to staro tradicijo, ki smo jo vsi vrgli v smeti, spet vrnem nazaj in jo skozi oblačila približam ljudem vseh starosti. Super se mi zdi, da se to lahko pokaže v reviji," nam je povedala Julia Kaja, ki je prvi navdih za kolekcijo dobila ob spomeniku na Kozari, ki je visok 33 metrov, zato tudi takšno ime kolekcije. "Potem sem začela črpati iz tega, da so oni včasih tam v krogih plesali kolo, nato pa sem začela črpati iz starih jugoslovanskih prtov, ki smo jih včasih vsi imeli, pa smo jih vsi vrgli v smeti. Pol leta sem jih nabirala. Ti so bili moja nadaljnja inspiracija. Vzorce z njih sem potem prenesla v digitalni sitotisk v prešivanje, poleg tega pa sem uporabila tudi dejanske prte. Vse se vrti okrog tega in našega najbolj avtohtonega pokrivala – slovenske peče," nam je razkrila oblikovalka.

Kolekcijo je izdelovala približno dva meseca. Vse je naredila sama – tudi sešila. "Vzorce sem šivala na roke, na stroj, tako da je bilo kar vsak dan veliko dela. Tudi vsi domači so bili angažirani okoli tega," nam je zaupala oblikovalka, ki se je na ljubljanskem tednu mode predstavila prvič, je pa pred tem že sodelovala na reviji v Beogradu. Izkušnjo s tedna mode je opisala predvsem kot zelo adrenalinsko. "Super je bilo. Zelo veliko adrenalina. Malo je bilo živčnosti, a smo si vsi pomagali med sabo, tako da je bilo ok," nam je dejala oblikovalka.

Julia Kaja ustvarja, odkar se je rodila. "To me res zanima. To me veseli. Na koncu, ko pride rezultat, sem tako srečna, če sem sama zadovoljna z njim in so odzivi dobri. To mi da energijo za naprej," nam je dejala oblikovalka. Koliko je bila stara, ko se je začela ukvarjati s tem, se ne spomni. "Mami mi pravi, da sem od nekdaj nekaj risala," nam je povedala Julia Kaja. Iz spodnjic je šivala tudi obleke za barbike. Ni pa edina v družini, ki ima smisel za modo in ustvarjanje. "Nad oblačili me je mogoče navdušila mami. Ona je res velik estet. Vedno sem bila v krogu oblačil in se igrala v njeni omari. Drugače je bil pa dedek zelo kreativen, iznajdljiv človek. Vse je naredil sam," nam je dejala Julia Kaja. Vzornika pa ni imela.

Med študenti je žirija v sestavi: modni oblikovalec Peter Movrin, modna oblikovalka Jelena Pirkmajer, fotograf Peter Giodani in vizualna umetnica Mina Fina izbrala naslednje zmagovalce: Tino Gorkič (ki je za nagrado dobila predstavitev samostojne kolekcije na naslednjem ljubljanskem tednu mode), Julio Kajo Hrovat (ki je za nagrado dobila objavo nagrajene kolekcije v reviji M), Nejca Šubica (ki je za nagrado dobil možnost prodaje izbranih kosov nagrajene kolekcije v Pentlja Concept Store), Klaro Dulc (ki je dobila posebno nagrado podjetja Luma), Tino Dovjak (ki je dobila posebno nagrado podjetja Monna Lisa in Barbaro Sušnik (ki je od podjetja TEVA Slovenija dobila posebno nagrado za oblikovanje sandalov).

Julia Kaja je najprej končala grafično oblikovanje, nato dodiplomski študij na Fakulteti za dizajn, zdaj pa dela magisterij na NTF. Izpopolnjevala se je tudi v tujini. "Leto dni sem bila v Istanbulu. Bilo je super. Tam sem se res zelo veliko naučila. Potem sem šla na dve praksi v Stockholm in Antwerpen. Tam sem se še več naučila. Zatem sem prišla nazaj, diplomirala in se odločila za magisterij. Da grem še malo naprej," nam je dejala oblikovalka. Za NTF se je odločila zaradi trenutnih razmer. "Hotela sem sicer iti v Pariz na poslovno modo, a za zdaj še ne morem, saj dosti pomagam mami, ki ima trgovino z rabljenimi oblačili. Mogoče v prihodnosti," nam je dejala oblikovalka.

Kljub temu da je komaj predstavila svojo kolekcijo, že razmišlja o naslednji. Tudi ta bo najverjetneje povezana s prti, ki jih je nabrala ob nastajanju te. "Rada bi nadaljevala s temi prti. V bistvu sem hotela narediti celo kolekcijo iz dejanskih prtov – čisto unikatno – pa so se mi tako smilili, da jih nisem mogla razrezati. Zdaj sem mogoče že malo prebolela to in jih doživela in bom zdaj poskusila nekaj narediti s tem," nam je svoje načrte za prihodnost razkrila Julia Kaja.

Žal teh ne bo mogla uresničiti pri nas, vsaj ne v takšnem obsegu, kot bi si to želela. Pri nas je namreč modno oblikovanje bolj kot ne obsojeno na ljubiteljstvo. "Meni je grozno, da modne industrije ni več, ker bi lahko bili najboljši. Na žalost tu res ni nobene prihodnosti za nikogar – ne zame ne za moje sošolce, ker samo od tega ne moreš živeti. Lahko živiš tu in delaš svoje kolekcije in te to veseli, a moraš delati zraven še deset drugih projektov. Če si takšen človek, da to sprejmeš, super, drugače pa je edina rešitev tujina," nam je dejala oblikovalka in za konec dodala še, da bi bilo treba spet odpreti vse tovarne. "Jaz bi recimo s ponosom delala za Muro ali za katero koli drugo znamko."

Prte je oblikovalka nabirala pol leta.
Prte je oblikovalka nabirala pol leta. FOTO: osebni arhiv
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BURGA
15. 04. 2016 20.46
+7
Ne stokat, ampak iti v svet, kjer se da uspet. Če si dober seveda, sicer pa šivilij vedno primanjkuje.
gangsterist
15. 04. 2016 20.10
+0
za take cote in bataškorne res ne
dr.dare
15. 04. 2016 13.37
-3
a to je šele sedaj zvedela? zakaj pa bi te morala bit prihodnost na teh 20km2? saj smo sedaj evropa.. cel svet je naš...
nevica
15. 04. 2016 13.12
+12
Moda je itak za ves svet, tako kot slikarstvo, ne rabi prevoda. Zato ni nič treba stokati čez Slovenijo, svet je velik.