Nastja je v Londonu delala različne projekte. Tri mesece je pomagala v English National Opera (Angleški državni operi), oblikovala je masko za neko gledališko skupino, delala masko za zaključni projekt diplomirancev London College of Fashion (Londonskega modnega kolidža), sodelovala na določenih modnih projektih, bila pomočnica maskerke v šovu X Factor 2012, na BBC je delala določene krajše prispevke, za ITV en pilot, bila pa je tudi pomočnica ličenja pri treh krajših filmih, med drugim pri Love Song: The Triumph and Tragedy of Tchaikovsky režiserja, producenta in scenarista Iana Woodwarda, ki je na enem izmed festivalov dobil tudi nagrado.
A pot do tam nikakor ni bila lahka. V Londonu je namreč ogromno maskerjev in šol, tja si pridejo nabirat izkušnje ljudje iz vsega sveta. "Za nekoga, ki si želi iti v London in se preizkusiti kot masker, je to kar trd oreh. Niti zveze ne pomagajo kaj dosti, ker gledajo tvoj življenjepis – za njih so najbolj pomembne izkušnje iz Londona oziroma iz Anglije, kar te na začetku omejuje, saj začneš iz ničle. Meni je uspelo v dveh letih - na začetku nisem bila dobra niti za šminke prodajati - živeti samo od ličenja. Želela bi si, da bi določene stvari vedela pred odhodom. Ni tako, da kar prideš in začneš delati. Moraš si pripraviti močan portfolio, se odločiti, v kateri smeri boš iskal (če iščeš v modi, moraš imeti v njem samo slike iz mode, za oder samo te itd.). Če imaš pomešano, jim namreč to ni všeč, saj mislijo, da ne veš, kam bi se rad usmeril. Moraš jasno vedeti, kaj hočeš, kam se prijavljaš, moraš imeti spletno stran, sicer se sploh ne pogovarjajo s tabo. Dobro je tudi, da se včlaniš v društvo maskerjev, kjer zbiraš točke z velikih projektov. Te točke gredo v lestvico. Več točk, kot jih imaš, prej te bodo najeli. Kot masker moraš imeti plačana vsa zavarovanja in potrdilo o higieni. Tam je to precej strožje kot pri nas. Brez tega te sploh ne pustijo delati. Ličila moraš kupiti sam, proračun ti določi delodajalec, če so recimo kakšne lasulje, si jih lahko izposodiš za projekt. Imeti moraš tudi močan karakter," nam je povedala Nastja in dodala, da moraš imeti prihranjenega kar precej denarja, saj najprej delaš zastonj, oziroma samo za pokritje potnih stroškov.
"Vsi pričakujejo, da si boš naredil portfolio in za to boš moral delati zastonj. Njih ne zanima, kaj si imel od prej, oni hočejo slike od zdaj. Poleg tega so v Londonu bolj profesionalne in kvalitetne fotografije, tudi izbira modelov je večja, saj prihajajo z vsega sveta. Jaz sem zato prodala avto, da sem si nabrala denar, da sem lahko, ko nisem imela, črpala iz tega fonda. Če greš namreč v službo s polnim delovnim časom, ne boš imel časa delati zastonj projekte, saj te delodajalci ne bodo pustili. Kako boš potem ustvarjal kariero, če nimaš denarja ali pa staršev, ki bi te lahko pri tem finančno podpirali? Tja moraš iti z glavo in razmisliti ter biti pripravljen na to, kaj te bo čakalo, saj ni vse zlato, kar se sveti. V Londonu je ogromno priložnosti, a je tudi zelo težko. Za tvoje delo se poteguje 1000 ljudi. Že psihično je težko, ker nisi na domačih tleh, ni tvoj jezik, ni tvoja kultura in res moraš iti pripravljen. Jaz ne bi nobenemu svetovala, da gre, če bi rekel, da bi šel malo pogledat. Pojdi, če si želiš. Meni je nekoč neki zelo znan glasbeni menedžer rekel, naj ne skrbim in naj se zavedam, da če mi bo uspelo v Londonu, mi bo kjer koli in mi bodo povsod odprta vrata. Na začetku se mi je to zdelo malo snobovsko in samovšečno, a izkazalo se je, da je imel dejansko prav. Če ne drugega, se ti tako utrdiš in pripraviš, da ti potem, ko prideš v Slovenijo, ni nič več problem. Uspeh ni odvisen samo do tega, kako dober si, ampak sta zelo pomembna tudi tvoj značaj in odločenost," nam je dejala Nastja in dodala, da ima v Londonu veliko prijateljev in prijateljic maskerjev, ki so že delali pri nas, nato pa odšli v London, tam naredili drage šole, a jim na žalost še dandanes nikakor ne uspe. Dogajalo se ji je tudi, da je dobila projekt, pa so te agencije kar izginile, tako da ji ni bilo jasno, zakaj so jo te sploh želele najeti.
Razlika med Veliko Britanijo in Slovenijo je tudi v pomenu, ki ga dajejo izobrazbi. "V Sloveniji izobrazba pomeni stopnjo izobrazbe, tam pa so pomembne izkušnje ter opravljeni tečaji. Sama sem v Italiji naredila šolo za masko za film in televizijo, na London Film Academy (Londonski filmski akademiji) pa še dodaten tečaj za HD in Airbrush. Zanimivo na slednjem tečaju je to, da je ogromno vrhunskih maskerjev začelo s tem tečajem, veliko jih danes dela tudi v Hollywoodu. Tudi učiteljica Susana Mota, ki je prišla s Portugalske, nam je povedala, da je tudi ona najprej, ko je pred desetimi leti prišla v London, naredila ta tečaj, zdaj pa med drugim dela tudi za modno biblijo," nam je razkrila Nastja.
Največ se je sicer Nastja naučila z ličenjem v eni izmed londonskih trgovin in v salonu frizerke leta za črne lase Charlotte Mensah. V Londonu je namreč 1000 različnih vrst ljudi z različnimi kožami, poltmi in reakcijo na pudre. "V London sem šla s svojimi pudri s temnejšimi odtenki, kar ni bilo niti približno dovolj. Največ sem se naučila, ko sem krajši čas delala v trgovini kot maskerka, vsak dan so namreč prihajali različni ljudje. Naučila sem se majhnih detajlov v črtalih za oči, kaj denimo to pomeni za Arabca, za temnopoltega človeka ali pa za Angleža, gre za čisto majhne podrobnosti. Zelo veliko sem se naučila tudi, ko sem bila asistentka ličenja v salonu frizerke leta za črne lase Charlotte Mensah."
Njeno delo je krasi tudi etiketo nekega avstralskega vina, ki ga uvažajo v Veliko Britanijo. "Sodelovala sem z neko fotografinjo in sva se prijavili na natečaj. Zbrali sva ekipo, naredili, kar so zahtevali in zdaj ta fotografija krasi etiketo avstralskega vina. V Veliki Britaniji je zelo težek trg z vinom, zato mi to res zelo veliko pomeni in mi je v veliko zadovoljstvo," nam je razkrila Nastja, ki se trenutno mudi na Maldivih, kjer dela masko za promocijski video za letovišče. "Sami so me kontaktirali. Potrebovali so enega maskerja, ki je že delal s HD kamero, kar jaz sem počela za oddajo Znan obraz ima svoj glas, pomagale pa so tudi moje izkušnje v tujini, saj sem za to podjetje, že delala v Londonu," nam je za konec še dejala Nastja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.