Urška Košir se je s fotografiranjem profesionalno začela ukvarjati pred šestimi leti. Največji užitek ji prinašajo podobe in barve, ki jih ustvarja s fotoaparatom in kamero. Naslov njene letošnje fotorazstave in dobrodelne dražbe je Vidim junake.
Voditeljica večera je bila Jerneja P. Zhembrovskyy, ki je povezovala tudi dobrodelno dražbo. Fotografija, na kateri je Savina Atai, komentatorka oddaje Gostilna išče šefa, upodobila boginjo, je bila prodana za 250 evrov, medtem ko je fotografijo, ki jo je krasila Jana Koteska, šla v roke ponudniku za 200 evrov. Največ zanimanja je požela fotografija Alena Kobilice v vlogi super junaka, za katero je nekdo ponudil kar 1000 evrov. Druge fotografije pa bodo prodane na tako imenovani tihi dražbi. Za glasbeno vzdušje je tokrat poskrbela Manca Špik.
Urška je na fotografijah upodobila manekena in lastnika modne agencije Alena Kobilico, pevko Jadransko Juras in ekologinjo Petro Matos, ki z akcijami za okolje in živali delata v skupno dobro, voditeljico Barbro Drnač in manekenko Jano Kotesko, ki sta premagali raka dojke, Majo Debelak, ki je po izgubi službe postala inspiratorka in piše knjige, Savino Atai, ki s svojimi izkušnjami in znanjem pomaga drugim, plesalko in igralko Aido Demiri, ki je po paralizi ostala na invalidskem vozičku.
Urška jih je na fotografijah predstavila kot moderne junake s pravljično podobo. Maja je imela pridih dobre vile, Savina boginje, Alen superjunaka, Jadranka Sneguljčice, Barbra kraljice, Jana moderne junakinje z videzom mačke, Aida Pepelke, Petra pa sodobne okoljske princese. Čudovite pravljične obleke je sešil mehiški modni oblikovalec Joel Loyo, ki je v Mehiki ustvarjal za priljubljeno in uspešno mladinsko telenovelo Rebelde.
"Navdih za projekt sem našla v junakih samih. Iz vsakdanjega življenja vemo, da imamo tisoč in eno težavo. Ko se obremenjujemo zaradi slabih ocen v šoli ali ko si popraskamo avtomobil … v bistvu za male stvari. Ti superjunaki, ki sem jih izbrala, imajo za seboj zgodbe … Čeprav so ostali brez vida, so na vozičku, so jim zaradi bolezni vzeli dojko … se niso vdali, ampak so našli upanje," je povedala Urška, ki se je letos odločila, da gre izkupiček od dražbe fotografij centru Vidim cilj, katerega idejni vodja je Alen Kobilica.
Center Vidim cilj spodbuja slepe, da so rekreativno ali profesionalno telesno aktivni in se redno ukvarjajo s športom, pri tem pa jim nudi strokovno pomoč pri načrtovanju in izpeljavi treningov, pri snovanju in uresničevanju zastavljenih ciljev ter pri udeležbi na tekmovanjih. Na dan dražbe, 29. novembra, je center praznoval leto dni delovanja in hkrati minevajo štiri leta, odkar je Alen izgubil vid.
"Z Urško sem tokrat prvič sodeloval. Bilo je odlično, vidi se, da je profesionalka in da ima nadzor nad dogajanjem, kar je zelo pomembno pri fotografu. Ima kontrolo nad make-upom, nad stilisti in konec koncev tudi nad mano kot manekenom," je povedal Alen.
"Zame je junak čisto vsak človek, ki si upa uresničiti svoje sanje," nam je zaupala Maja Debelak oziroma bolje poznana kot Dobra vila, ki se je v otroštvu najlažje poistovetila s Piko Nogavičko, ker je bila nagajiva, igriva, kakšno je tudi ušpičila in rada je uresničevala svoje sanje.
"Urška se je odločila, da me povabi k sodelovanju, ko je prebrala mojo knjigo. Zato je namensko izbrala, da sem upodobila junakinjo Dobro vilo, in sem neskončno vesela, da sem sodelovala pri tako plemenitem projektu. Najbolj zanimivo pa je to, da sem želela spoznati čisto vse osebe, ki so sodelovala pri projektu. Danes sem jih imela priložnost spoznati v živo in lahko rečem, da so se tudi meni na neki način uresničile sanje," je povedala Maja.
Odlična fotografinja nam je zaupala, da ji je pri izvedbi projekta ogromno pomagal njen dolgoletni partner – osebni in poslovni – Erik Šifrer (sicer znan oblikovalec, magister umetnosti s Prešernovo nagrado), brez katerega bi bilo veliko težje vse izpeljati.
Več v fotogaleriji in videoprispevku.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.