
Če vprašamo svoje starše ali prisluhnemo starejšim, je še pred nekaj leti veljalo za primerno formalno poslovno oblačenje, če smo ženske oblekle klasičen črn ali siv kostim z bluzico in zaprte srednje visoke čevlje, ki so se v barvi ujemale s torbico, za moške pa je zadostovala že temna ali siva moška obleka in srajca s kravato. Kako je s formalnim poslovnim oblačenjem danes?
V času naših staršev je bilo poslovno oblačenje po eni strani veliko lažje, saj je bilo manj možnosti kombinacij, moda se je počasneje spreminjala, na delu pa so preživeli veliko manj časa kot danes, vendar je bilo to tudi bolj togo in rigidno s pravili. Danes formalno poslovno oblačenje dovoljuje veliko več svobode in individualnega izražanja ter s tem kreativnosti, kot pa je bilo mogoče to včasih. Še vedno pa velja, da pravila formalnega poslovnega oblačenja narekuje podjetje oziroma delovno mesto in poslovno okolje, v katerem se gibljemo.
V parlamentu, na bankah ter pri nekaterih zavarovalnicah še vedno upoštevajo precej zastarela pravila ali pa jih sploh nimajo. Zakaj je za podjetja sploh pomembno, da uvedejo tovrstna pravila in kaj menite o tem?
Z oblačilom lahko zelo močno komuniciramo - primerna obleka izraža, da posameznik ne samo razume svoja delovna pravila, pač pa jih tudi pravilno izvaja in izraža. S tem, ko upoštevamo nenapisana pravila oblačenja v določenem podjetju, se lažje povežemo z zaposlenimi in nas ti lažje sprejmejo, obenem pa tako dajemo vtis, da razumemo filozofijo podjetja, njihova pravila in vrednost. Seveda pa to ne pomeni, da so zaposleni uniformirani, prav nasprotno. Ko zaposleni razumejo formalni del oblačenja, ki ga ima neko podjetje, tako lažje vnesejo v vsakodnevno poslovno formalno oblačenje tudi svoj individualen slog in modne smernice, ki so jim všeč.
Kako naj se torej primerno poslovno formalno oblečemo?
Kot rečeno, je pomembno, da najprej podjetje poda zaposlenim osnovne smernice. Če tega ne zmorejo sami, jim pri tem pomaga strokovnjak s primernim izobraževanjem. Nato lahko sledimo zlatemu pravilu poslovnega oblačenja, ki pravi, da naj poslovne formalne kose garderobe kombiniramo z modnimi kosi. Pri tem je pomembna še usklajenost z modnimi dodatki pri katerih še zdaleč ne velja več staro pravilo, ki pravi da naj bi se torbica in čevlji ujemali v barvi.
Primerno poslovno oblačilo pripomore k boljši samopodobi, večji samozavesti in posledično k hitrejšemu in lažjemu doseganju zastavljenih ciljev.



KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.