Že v zgodnjih popoldanskih urah so na prireditveni prostor pred metliški grad prispeli vozovi s portugalko in vinarji. Nato se je dogajanje preselilo na grajsko dvorišče. Priznani slovenski enolog dr. Julij Nemanič je v sod, v katerem je bilo mlado vino, zabil pipo in točenje portugalke se je začelo. Strokovnjak je letošnjo portugalko, ki v Sloveniji raste in uspeva le v Beli krajini, ocenil kot izjemno polno in harmonično.
Po krajšem kulturnem programu in pozdravnih govorih v Ganglovem razstavišču so odprli razstavo Sadovi jeseni, nato pa so se belokranjski novinarji in poročevalci iz Bele krajine lotili trgatve potomke najstarejše trte z mariborskega Lenta.
Letos je mlada trta obrodila že nekoliko bolje, potrgali so 17 sladkih grozdov modre kavčine. Trgatev so opravili po starih običajih, saj so morali predstavniki sedme sile grozde ročno stisniti ter jagode ločiti od pecljev. Posodo so nato odnesli na grajsko dvorišče, kjer je letošnja kraljica metliške črnine Sandra Kapušin po starem običaju z nogami stlačila grozdne jagode. Sladek grozdni sok je imel kar 95 Oe stopinj sladkorja.
Obiskovalci iz vseh koncev Slovenije so lahko ob pečenem kostanju in ob slastnih belokranjskih pogačah ocenjevali najboljša mlada vina. Tudi letos je med dvanajstimi pridelovalci najboljšo portugalko pridelal Martin Pečarič iz Čuril pri Metliki. Že kar nekoliko sadni okus žlahtne kapljice je navdušil številne obiskovalce, ki so se ob na grajskem dvorišču ob zvokih ansambla Veseli Belokranjci družili še pozno v noč.
V prihodnjem mesecu se bodo v metliški občini zvrstile še različne druge prireditve, med katerimi je treba vsekakor omeniti dan odprtih vrat vinskih kleti v Drašičih, krst mladega vina na dvorišču metliškega gradu, tradicionalni, 12. pohod po poteh drašiške soseske zidanice in na vsakoletno skupščino Kluba prijateljev metliške črnine.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.