Na večer 400-letnice Shakespearove smrti so v Mali drami premierno uprizorili veliko Shakespearovo tragedije Macbeth. Ustvarjalci so za prikazano ob koncu poželi dolg aplavz in številne vzklike navdušenja, vmes pa tudi precej smeha.
"Predstava me je navdušila, ker je toliko metafor in ker govori o današnjem svetu in obenem ne izključuje Shakespeara, ampak ga na novo interpretira. Shakespeare je vedno nekaj posebnega. Predstava Male drame v režiji Igorja Pisona pa mislim, da je presežek v tem, ker nagovarja današnjega človeka, obenem pa se mi zdi, da je ta metaforika, ki jo prinaša predstava tako mnogoplastna in deluje na več nivojih, tudi na nezavednem, temu, kar se v človeku dogaja, tako da se vprašaš, od kod prihaja vse to zlo in kam gre," nam je povedala igralka Saša Pavček.
Nad videnim in slišanim je bil navdušen tudi igralec Aljaž Jovanović. "Predstava se mi je zdela izjemna. Treba jo je videti. Izjemna, intimna, lepa, takšna, da bi še jaz šel na oder pa kaj povedal, tako da ... Ena izmed boljših predstav, ki sem jih videl v zadnjem času," nam je dejal Aljaž. Kljub temu pa mu ni bilo nič žal, da ni bil del ekipe. "Moram reči, da privoščim soigralcem, da igrajo v taki predstavi. Bom že imel kdaj priložnost tudi jaz v kakšni takšni nastopati," je optimističen igralec.
Z odzivi občinstva so bili zelo zadovoljni tudi ustvarjalci.
"Zgleda, da so gledalci zelo dobro sprejeli predstavo. Zelo pomembno se mi zdi, da uživajo tako občinstvo kot ustvarjalci na odru. To seveda govori tudi v prid Shakespearu. Še vedno ima tako močne tekste, ki jih znamo še danes tako interpretirati, da so aktualni. Upam, da bodo tudi v prihodnje v tem delu uživali tako publika kot igralci, ker se mi zdi, da je lep poklon Shakespearu kot takemu," nam je dejal režiser Igor Pison.
Nad odzivi občinstva je bil navdušen tudi igralec Bojan Emeršič, ki je upodobil naslovno vlogo. "Odzivi so super, kar je potrdilo za naš trud, ki smo ga vložili v to predstavo, za katero imam občutek, da je res uspela, tudi po zelo veliki zahvali režiserju, ki me je zelo presenetil. Gre za človeka, ki ga je vredno spoznati in se z njim družiti. Rezultat je zato po mojem kar prijeten," nam je povedal Bojan.
Igralka Iva Babić, ki v predstavi igra Lennoxa, Hekato, ter eno od treh vešč in morilcev je takšne odzive pričakovala. "Odzivi so se mi zdeli super, kar smo nekako tudi pričakovali. Imeli smo namreč že dve na pol javni predpremieri in so bili vedno dobri odzivi. Zdi se mi tudi precej komunikativna predstava in izzivalna v tem, da publika ni ravnodušna oziroma mora biti aktivna - ne da bi morala sodelovati, ampak mora aktivno gledati, kar se mi zdi super, saj teater ni televizija," nam je povedala Iva.
Klemen Janežič, ki igra Fleanceja ter enega od treh vešč in morilcev pa je odzive še zbiral. "Nisem jih še ujel veliko, ampak se mi zdi, da so se zabavali - ne samo zaradi kakšnega smeha. Besedilo Macbetha je dosti težko za gledati in brati, a se mi zdi, da je režiserju in celotni ekipi uspelo dodati tudi malo zabave, malo lahkotnosti, s čimer pa mislim, da samo še pridobimo pri sami tragičnosti zgodbe," nam je dejal Klemen.
Pison se je projekta lotil pred dvema letoma. "Skoraj dve leti nazaj sem res zagrizel v tekst in ga začel krajšati. Na podlagi krajšanja sem opazil, da je lahko zgodba pripovedovana tudi z manjšim številom igralcev in da kljub temu ohranja neko svojo moč. Žal ima zelo tragično aktualnost. Še vedno se namreč govori o vojni in o nasilju. Žal živimo v času, ko smo vsi v vojni in kjer je nasilje žal nekaj vsakdanjega. Zaradi tega se mi je zdelo tudi pomembno, da to predlagam Drami in Igor Samobor je to takoj sprejel,« nam je povedal Pison, ki je v igro, postavljeno pred 400 leti, vnesel kar nekaj sodobnosti, od glasbe (med drugim smo slišali pesmi skupin Metallica in The Doors) do rekvizitov, med katerimi so bili tudi teniški lopar in žogica ter avtomobilski ključi za prestižno znamko avtomobila. »To ponuja tekst. Shakespeare je bil aktualen v svojem času, se pravi, da je govoril o življenju, ki so ga takrat živeli. Po mojem je pomembno, da vsak stavek osmislimo tako, da ga vsi razumemo. Metaforika današnjih dni je žal pozunanjen status. Če imaš veliko avtov, to pomeni, da si močen, če imaš veliko draguljev, da si uspešen. Zato se mi je zdelo, da moram predstavo postaviti v takšen jezik, ki ga znamo danes prebirati. Tudi to je nekako del prevoda," nam je odločitev za vnos sodobnosti pojasnil Pison. Največji zalogaj pa je bilo krajšanje teksta. "Besedilo je le osnova, na kateri ustvarjajo igralci. Zdi se mi, da je bilo v tem primeru delo na tekstu zelo pomembno. Seveda so se potem dodale še scenografija in glasbeni izbori, ki mešajo preteklost in sedanjost, tako da se mi zdi, da je predstava precej bogata tudi iz tega vidika," nam je dejal Pison.
Režiser je zelo užival v delu z ekipo. "Super je bilo delati s to ekipo, ker je zelo raznolika. Imajo zelo zanimivo ironijo in pristop do dela, ki ni mučeniški. In to je dobro. Igra je namreč nekaj kreativnega in če te zaduši, potem nima nobenega smisla, da se jo dela, tu pa sem videl, da je bil proces zelo zelo prijeten," nam je povedal Pison.
V delu z njim pa so uživali tudi igralci. "Pison je igralce res uporabil z namenom - vedel je, kaj si želi od njih. Dokazal je, da lahko, če veš, zakaj uporabiš igralce, zasijejo tudi igralci, ki že dolgo niso stali na odru v takšnem blišču kot danes. To je bilo danes lepo videti," nam je dejal Bojan in dodal, da je po zelo dolgem času dobil izziv, ki ga je res zanimal in ki ga je nekako prebudil kot igralca, zato je z velikim veseljem in veliko delal. Macbeth je postal celo njegova sanjska vloga. "V mnogih stvareh sva se z Macbethom res nekje našla. Običajno vloge delamo tako, da se ali igralec približa vlogi ali pa pusti, da vloga pride k njemu, tu pa se mi zdi, da sva naredila vsak deset korakov, da sva se srečala. Ogromno je mene v njem in njega v meni. Zdi se mi, da je bilo kar eno luštno srečanje s takšnim človekom," nam je dejal Bojan. Iva je proces nastajanja predstava opisala kot balzam za dušo. "Režiser nas je izbral in nas imel rad - tudi mi smo se imeli radi med seboj. To je eno izmed bolj idiličnih srečanj v teatru, kar sem jih doživela. Delo mi je bilo v velik užitek. Verz je en tak lep izziv, ker je čisto dovolj nenaravno, da postane najbolj naravno, da postane esenca naravnega in je užitek, ko prideš do tega. Tu se moram zahvaliti naši lektorici Tatjani Stanič, ki nam je pomagala pri tem, da nam je verz postal domač, tako da smo se kar začeli pogovarjati v jambskem verzu," nam je zaupala Iva. Za Klemena je bilo ustvarjanje predstave nekaj lepšega, kar je do zdaj doživel v gledališču. "Režiser Igor Pison je zelo mlad, a neverjetno zrel in načitan. Sicer pa sem delal s starimi znanci: Bojanom Emeršičem, Barbaro Cerar … Bojan je bil tokrat v neki novi vlogi, ne tako komični, kot smo ga navajeni. Moram reči, da je … pridite pogledat. Svoje delo je opravil več kot odlično. Tudi ostal ekipa: Zvone Hribar, Rok Vihar, Iva Babič, ga je. Zelo sem vesel, da sem del te ekipe," nam je povedal Klemen. Med pripravami so zelo razmišljali, kako združiti več različnih vlog v eno in kako to povezati. "Zato smo izbrali neke zanimive tipologije, ne bom povedal kakšne (smeh). Moram reči, da sem res vesel, da sem bil pri tej ekipi, ker na začetku nisem bil mišljen, potem pa je po spletu okoliščin nekako naneslo, da jaz igram in sem zelo vesel za to. Malo mi je sicer narobe hodilo zaradi snemanja Usodnega vina in magisterija, a sem zelo vesel, da sem del tega. Se je splačalo," nam je dejal Klemen.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.