
Ruska biatlonka Olga Pileva, ki je postala prvi dopinški primer na letošnjih zimskih olimpijskih igrah v Torinu, si je zaradi zlorabe carphedona prislužila dvoletno prepoved nastopanja, so sporočili iz Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK).
Pilevi so ob tem odvzeli tudi srebrno kolajno, ki jo je osvojila na 15-kilometrski preizkušnji. Suspenz pa ni doletel le Pileve, ampak tudi njeno reprezentančno zdravnico Nino Vinogradovo, ki tako dve leti ne sme delovati v športu. Po vsej verjetnosti se bo Pileva zdaj upokojila, poročajo ruski mediji.
Nihče ji ne želi pomagati
"Odnehala bom, četudi me suspendirajo zgolj za pol leta. To je zame velik madež, ki se ga ne da izprati. Nihče mi ne želi pomagati, čeprav sama nisem kriva za pozitiven test," je prepričana Pileva.
"Pilevo je zaslišala tričlanska komisija in po 45 minutah je Rusinja vztrajala pri isti obrambi kot prej: da zavestno ni vzela prepovedanih sredstev," je dejal predstavnik Mednarodne biatlonske zveze (IBU) Michael Geistlinger in dodal, da se pri IBU strinjajo z načeli MOK. Posebna komisija, ki je obravnavala primer Pileve, je dejala, da je po veljavnih pravilih Svetovne protidopinške agencije (WADA) in MOK vsak športnik sam odgovoren za to, kaj uživa, in da ignoranca še ni razlog za opravičilo.
Dvoletni suspenz traja od 13. februarja, dneva 15-kilometrske tekme, do 12. februarja 2008. Pileva je že na poti v domovino, saj bi jo po strogih italijanskih zakonih sicer lahko doletela celo zaporna kazen - vse od treh mesecev do treh let.

Odgovorna farmacevtska družba?
Vodja ruske protidopinške komisije Nikolaj Durmanov pa je za pozitivni test Pileve obtožil farmacevtsko podjetje Šelkovo. Omenjeno podjetje je namreč biatlonki priskrbelo zdravila za njeno poškodbo noge, ki so vsebovala prepovedno sredstvo carphedon.
"Pileva ni prva športnica, ki je bila žrtev njihove politike. Kar nekaj drugih športnikov je bilo v preteklosti pozitivnih na dopinških testih, ker so uporabljali njihova zdravila. Njihova zdravila je podjetje celo priporočalo športnikom," je povedal Durmanov.
Ruska ekipna zdravnica Nina Vinogradova je prav tako zanikala kakršne koli nepravilnosti. Vinogradova tudi trdi, da Pileva ni vedela, da zdravilo vsebuje prepovedana sredstva. "Na navodilih za uporabo zdravila ni niti z eno besedo omenjeno, da zdravilo vsebuje tudi carphedon," je dejala ruska zdravnica.
Pojasnilo Pileve, da je zaužila prepovedano sredstvo po pomoti, pa je zavrnil predsednik ruske biatlonske zveze Aleksender Tihonov. "Pozitiven rezultat je pozitiven. Sodelovali smo s športniki in jih 1001-krat opozorili," je povedal Tihonov. Športniki morajo po njegovih besedah jemati le tista zdravila, ki jim jih predpiše ekipni zdravnik.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.