Drugi športi

Pustil dobro službo in postal človek, ki je premikal meje: Raje sem šel 'na cesto'

Ljubljana, 11. 09. 2013 08.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
90

S tem ko je pretekel več kot 300.000 kilometrov, je presegel marsikatero mejo vzdržljivosti. Zdaj ultramaratonec Dušan Mravlje končuje športno pot, a ta ne pomeni slovesa od teka, ki je zanj postal način življenja.

Dušan Mravlje
Dušan Mravlje FOTO: www.dusanmravlje.si
Ljudi, ki vam bodo predlagali, da intervju opravite ob pol šestih zjutraj, ni ravno veliko. Eden takih pa je ultramaratonec Dušan Mravlje, ki se lahko pohvali, da je v svoji tri desetletja dolgi karieri pretekel več kot 300.000 kilometrov. Njegova pot je zdaj opisana v knjigi Tek, moja norost, ki jo je spisal Boštjan Fon, Mravlje pa je s to knjigo tudi končal bogato športno pot.

Tekač na ultra dolge proge pravi, da potrebuje le okoli štiri ure spanja, njegov dan pa se začne s tekom.
Moj ritual je, da vstajam med četrto in peto zjutraj, spijem kavo, preberem časopis, potem pa grem približno z dnevom na cesto, odtečem svojih 20 kilometrov, potem pa lahko normalno funkcioniram. Ko sem bil še tekmovalno aktiven, sem pretekel okoli 30 kilometrov.

In to je bil vaš običajen trening ali ste temu dodali še kaj?
Nič posebnega. Včasih sem še vmes gonil kolo, potem pa sem ugotovil, da mi res najbolj ustreza tek. Od kolesa me je samo zadnja plat bolela!

Glede na uspehe, ki ste jih nanizali, bi se dalo sklepati, da ste že od malih nog navdušen športnik.
Ne, ne … Pri nas v družini nihče ni bil športnik. Sam sem do 18. leta smučal, potem sem se rekreativno ukvarjal s košarko. Naredil sem tudi tečaj za trenerja, tako da sem bil do začetka študija trener. Teči sem začel v vojski, kjer so me dali v športno četo.

Torej po naključju …
Popolnoma!

In nato je tek postal zasvojenost? Navsezadnje – končali ste strojno fakulteto, bili potem petnajst let zaposleni v tovarni Donit v Medvodah, potem ste pa kar naenkrat pustili službo in jo zamenjali za tek.
Tek je postal način mojega življenja. V nekem trenutku sem se v službi počutil utesnjeno, pa sem si rekel, da to ni zame. Da grem raje na cesto. In sem šel ter tam preživel vse do "penzije".

Koliko menite, da so k vaših uspehom dodali pravi geni?
Ultratek je pogodba med telesom in glavo, in če nimaš primerne genetske osnove, tega ne moreš početi, ker gre za preveč ekstremne stvari.
Malokdo ve, da moj prvi tek ni bil mali maraton ali maraton, ampak sem šel prvič na uradno tekmo teči na 100 kilometrov v Biel. To je za koga, ki ne pozna moje zgodbe, nerazumljivo. Ljudje leta trenirajo, a ne upajo na mali maraton ali maraton, jaz sem pa šel takoj na 100 kilometrov in ugotovil, da najbrž imam kaj predispozicij za to.

Med največjimi dosežki Dušana Mravljeta so 1000-kilometrski teki, tek čez celotno Ameriko, več 24-urnih tekov in več kot petnajst drugih ultramaratonov. Kar trikrat je kot drugi pritekel v cilj 245 kilometrov dolgega Špartatlona in na drugi stopnički končal peklenski ultramaraton Badwater.

In kakšna je bila tako brutalna prva izkušnja z ultratekom?
Katastrofalna! Domov sem prišel takšen, da sem komaj hodil. Tri dni sem ležal v postelji in rekel, da ne bom nikoli več tekel. Ko sem po enem tednu prebolel glavne težave, sem si rekel, da moram ponovno teči. In tako se je začelo. Nato sem bil v treh letih eden najboljših tekačev na 100 kilometrov na svetu.

Za preteči razdalje, ki ste jih pretekli vi, je najbrž od vsega najpomembnejša motivacija?
Vseskozi razlagam – če hočeš teči na dolgo progo, moraš biti pravilno telesno ustrojen, naprej pa je vse v psihi. V glavi moraš imeti blazno željo in vedeti moraš, da boš prišel do cilja. Vedno pravim – če ne vidiš cilja, se ne podaj na pot. Cilj moraš videti pred seboj. Če imaš najmanjši dvom, ali ti bo uspelo, se ne podaj na pot. Uspelo ti bo le, če se znaš psihološko pripraviti na to, da si sposoben preteči zastavljeno razdaljo.

Pa ste za ustvarjanje pravega miselnega konteksta uporabljali kakšne posebne tehnike?
Zgolj avtosugestijo. Sem tip človeka, ki se zna motivirati. Če se nekdo ne zna motivirati, mu ne more pomagati niti najboljši psiholog. Ljudje, ki se znamo motivirati in psihično pripraviti, potrebujemo manj treninga. Nekdo mora na dan preteči 30 ali 40 kilometrov, da se prepriča, da bo lahko dosegel neki cilj, drugi imamo dovolj 20 kilometrov. To je razlika med psihično stabilnimi in psihično labilnimi športniki.

Kljub vsej pripravi pa je napor najbrž vseeno pogosto le težko znosen. Na katerih tekih vam je bilo najtežje?
Veliko je bilo težkih. Za glavo morda najbolj 1000 kilometrov dolg tek Sydney–Melbourne in prvi prekokontinentalni tek čez Ameriko, ki je trajal 64 dni. Na dan je bilo treba preteči med 80 in 100 kilometrov. Kako obremenjena je glava, ugotoviš šele po teku, ko še en mesec ne moreš zares "odklopiti“.

Na katerega izmed dosežkov pa ste najbolj ponosni?
Težko rečem. Bi moral pogledati v knjigo. Ko sem jo pisal, sem se vprašal, ali je mogoče, da sem naredil vse to.

Njeno nastajanje je bilo torej sprehod po poti spominov?
Res je. Kakšnih tekov se sploh nisem več spomnil. Moja kariera se je začela leta 1980 in v 33 letih se je res veliko nabralo, zato sem marsikaj tudi izpustil. Poleg tega na začetku kariere sploh nisem delal zapiskov. Šele pozneje sem ugotovil, da bi bilo dobro, če bi si zapisoval vsaj rezultate. Vendar mislim, da sem večino v knjigi vendarle zapisal.

Kako pa ste izbirali izzive? Drug ekstremni športnik Tomaž Humar je govoril o "klicu gore" …
Mene je pa cesta klicala. Najprej je bilo tako, da si šel na tekmo in so te tam povabili na naslednjo. Nato sem začel brati in brskati po literaturi ter izbirati teke, ki so bili čisto "odpuljeni". Sprva sem bil osredotočen na tekme na 100 kilometrov, pozneje sem se odločil za tekme, ki so najbolj posebne. Tem večji izziv – tem bolje.

Se morda spomnite, koliko parov tekaških čevljev so terjali ti izzivi?
Kakšnih 10 na leto. Vsaj 300 parov.

Kakšne pa so pri športu, ki zahteva tako ekstremne napore, nagrade. Se da od tega živeti?
Kje pa! V ultrateku praktično ni nagrad oziroma jih ni bilo v mojih časih. Zdaj so, a ne ne vem kakšne. Če hočeš teči, moraš imeti sponzorja. Jaz sem imel srečo, ker sem bil medijsko dovolj zanimiv.

Na stotine pretečenih kilometrov, štiri ure spanja, reden trening … Slišati je kot sistem, ki zahteva red in disciplino. Ste v življenju asket ali hedonist?
Kakšen asket?! Jaz sem uživač. Kdor bo bral knjigo, bo ugotovil, da lahko tudi kot normalen človek dosežeš vse, kar si želiš. Noben asket nisem. Znam se zabavati, uživati v hrani in pijači. Vendar pa znam strogo ločiti med delom in zabavo. Ko delam, delam, ko se zabavam, se zabavam. Znam pa biti tudi zelo krut do sebe. Vsak dan grem ob 6. zjutraj na trening. Letos sem izpustil le dva, ker sem bil na letalu.

Kakšni so bili odzivi okolice ob vaših začetkih? Takrat Slovenci o ekstremnih športih še niso vedeli prav veliko.
Niso imeli pojma. Ne da bi se hvalil, a mislim, da sem bil pionir ultrazadev. Ko sem začel trenirati in so me videli ob štirih zjutraj teči, so rekli, da sem čisto nor. Ko so začeli o meni brati, so me začeli vzpodbujati. Potem so se pa začeli pojavljati drugi takšni športniki – Humar, Robič … Veste, ko sem prvič bral o teku na 100 kilometrov, se si mislil, da je to nekaj norega. Potem sem v začetku kariere prebral, da je neki pastir zmagal na teku Sydney–Melbourne na 1000 kilometrov in sem rekel, da je to nemogoče preteči. Čez tri leta mi je uspelo in celo zmagal sem. Uspelo mi je prestavljati meje. Ugotovil sem, da človeški organizem nima skrajnih meja. Če imaš "dobro glavo", lahko dosežeš cilj, pa če je še tako daleč.

Ko ste že ravno omenili Tomaža Humarja in Jureta Robiča … Ste se slovenski ekstremni športniki srečevali in izmenjavali izkušnje?
S Humarjem sva bila velika prijatelja. Bil je približno takšen kot jaz. Ko je delal, je delal, ko se je zabaval, se je zabaval. Robič pa je bil asket, "kolesarska mašina". V tem smislu smo si bili različni. On je svoje življenje posvetil kolesarstvu, ni znal uživati v zasebnem življenju. Humar pa je ločil, kdaj pleza in kdaj se zabava.

Kdo pa je bil vaš najpogostejši spremljevalec na tekmah? Družina?
Ženo, tako prvo kot drugo, sem vzel s seboj le redko. Večinoma me je spremljal kolega Frenk, zadnja leta hči Neža ali oba. Veste, je preveč emocij, če je žena zraven, to pa ne gre skupaj. Ko tečeš, moraš biti osredotočen samo na tek. Tam ni emocij, da žena reče, kako slabo si videti, sprašuje, ali te kaj boli. Tek ni romantika, ampak garanje. Potrebuješ spremljevalca v smislu: "Stari, morava priti na cilj."

Zdi se, da s svojo športno upokojitvijo v slovenskem ultrateku puščate precejšnjo praznino. Smo mediji zgolj spregledali kakšnega vašega naslednika?
Lahko, da je tako, a ga tudi jaz ne vidim. Postavil sem si pot, vedel sem, kaj delam. Trenutno je nekaj tekačev, a mislim, da nimajo dovolj jasnega cilja. Tudi ni videti nekoga "zunajserijskega". Sam sem bil v nekem trenutku stopničko višje. To pomeni, da sem spadal v smetano, ki zmaguje, prestavlja meje.

V ženski konkurenci je velik up kar vaša hči Neža.
Neža je veliko pozornosti posvečala maratonom. Če bo šla stopnjo višje, bo boljša kot jaz. V ženski konkurenci je lahko najboljša. Ima potrebno genetiko, o teku je ni treba učiti, izkušnje je pridobivala ob meni.

Kakšen pa je vaš športni pokoj v praksi? Manj teka ali le umik s tekmovanj?
To je način življenja. Eni potrebujejo kavo, če ne jim nekaj manjka, jaz moram teči svojo "jutranjo dozo". Tek je pozitivna droga. Tako kot si morajo nekateri žal dati iglo v žilo. Ko ne bom več tekel, bom najbrž bolan in ne bom več dolgo.

Je kljub upokojitvi na seznamu ostal kakšen tek, ki ste si ga močno želeli preteči? Kakšna neizpolnjena želja?
Zdaj je prepozno, da bi se plazil po tekih. Moraš biti konkurenčen. Moje tekmovalne želje so se izpolnile. Če bi bil 30 let mlajši, je pa ogromno tekov, na katere bi si želel iti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galop
11. 09. 2013 18.13
+23
Vsaka mu čast ,redko kdo ima takšno voljo in pogum da lahko naredi kaj takšnega.
blabla33
11. 09. 2013 18.02
+4
20 km na dan, adijo kolena...to se verjetno zgleduje po živalskem svetu kjer žival večino dneva počiva , teče le ko je v nevarnosti ali lovi.
Tonček Balonček
12. 09. 2013 02.07
+1
Volkovom tudi 50 km ne pomeni drugega kot rutine.
Maša Štefe
11. 09. 2013 15.52
+47
S tako zaplankanostjo kot se jo razbere med spodnimi komentarji, se pač Slovenija ne bo nikoli in nikamor premaknila. Mravljetu pa kapo dol, športnik in človek na mestu! Verjemite, veliko bolj zdravo odlaufat 20km na dan, kot pa škatlica čikov pa čičanje za računalnikom ;)
Bibosan
11. 09. 2013 17.13
-26
violeta12
11. 09. 2013 17.55
+11
kaj pa imaš današnji dan od družbe????ničesar, vsak naj dela kar mu paše,itak vsak gleda samo na svoje dobro-svojo rit...
Maša Štefe
11. 09. 2013 19.02
+17
Kaj pa ti doprinašaš družbi s svojo športno aktivnostjo? Dons je važn res sam kaj še kdo doprinese k družbi... podn ej, še v športu serjete s to politiko in gospodarstvom, zravn pa pojma nimate da klamfate svetovne bedastoče. Slovenska zaplankanost in foušarija nimata meja. Ker veš, gospe v javni upravi, ki cel dan ne delajo nič, pasjanso igrajo na računalnki, pa blazno doprinesejo družbi ane?
Tonček Balonček
12. 09. 2013 02.08
-2
Res je najbolje, da začnemo teči in sproti zbirati še zamaške.
User717697
11. 09. 2013 15.21
+17
eni naredijo kaj zase in za druge v življenju...drugi pa se prepucavate na forumih in izjavlate take kot da je vaš um ostal na ravni 12 letnega zelo zakomplexanega otroka z 1000 km travm. tkole na vsake mal berem kva pišete bralci in me je kar groza da živim med takimi ljudmi. mevže...puste forum pa naredte raj kej zase... razen če vam je užitek to da ste močni na forumih...močni samo zase.
Tonček Balonček
12. 09. 2013 02.08
-1
nis9x
11. 09. 2013 14.44
+5
Pa saj glede na komentarje si boljšega ne zaslužimo.
nis9x
11. 09. 2013 14.40
+3
Sem mislil da jih na 24ur zanima samo šport na Krvavcu.Fino se je z žičnico pripeljat gor in nekaj razvajenih "športnikov"vprašat kakšen je sneg in zdaj poleti kakšna je voda v zbiralniku.V obeh primerih se glasi odgovor "super"in to traja že leta.Zbiralnik so dali čez pred 14dnevi,zdaj čakamo na zimsko varianto.Bogve kakšen bo odgovor na zavito vprašanje "kakšna je smuka"?
User444125
11. 09. 2013 14.37
-31
Za moje pojme zagotovo osebnostno moten - po temle intervjuju sodeč vsaj narcisoiden in samovšečen, če ne še kaj hujšega. Preteči vsak dan 20 km, da se lahko dobro počutiš, pač ni normalno. Kakor tudi ni normalno pustiti dobre službe in se posvetiti teku; ženi ne pustiti na tekmo, ker je preveč čustev; v vsakem stavku govoriti samo o sebi, se metati naprej. Knjigo bi moral prelistati, da bi ugotovil, na kaj naj bo najbolj ponosen?! Cesta da ga je klicala - daj ne pokaj. Eden najboljših tekačev na 100 km? Dajte si pogledati atletske tablice vseh časov na IAAF in Mravljeta ne boste našli nikjer. Ko sem bil mlajši se mi je zdel še celo faca in sem ga spoštoval, z leti pa človek spozna, kaj je življenje oziroma kaj so njegove realitetne zahteve. Normalno je, da nima naslednikov - kateri norec bi ga v današnjem času sponzoriral. Ljudje morajo danes teči nekoliko drugačne ultramaratone, da lahko živijo. Skratka, brez dvoma osebnostno moten človek. V življenju je veliko garal, za moje pojme za prazen nič. Preberite še enkrat tale intervju in njegove izjave. Vse vam bo jasno.
Oliguma
11. 09. 2013 15.01
+4
Edino, kar se strinjam je to..da danes nebi dobil nobenega sponzorja za tako zvrst teka.
abigail
11. 09. 2013 23.08
-1
Karizmatik; malo prevečkrat poudarjaš "osebnostno motenost", "narcisoidnost" in "nenormalnost". Si se gledal v ogledalo, ko si pisal komentar?
Madkupe
11. 09. 2013 14.25
-1
Bravo POP,res ste mojstri v copy-paste.
mike1968
11. 09. 2013 14.20
+8
CAR ... n i kaj drugage za rečt
Oliguma
11. 09. 2013 13.28
+26
Mravlje je faca in super športnik..včasih se ga pa rad tudi naliže z laškim pivekom :-)
User384442
11. 09. 2013 13.04
+36
vsa čast dušan, in še veliko zdravlja tebi in družini
Jožajoža
11. 09. 2013 13.07
-15
User384442
11. 09. 2013 13.13
+21
User950048
11. 09. 2013 14.04
-9
tgorazd: od kod pa sponzorjem denar, če ne od raje?!!!!! lole...
Jožajoža
11. 09. 2013 13.04
-42
TAKI NAS RUŠIJO. zamislite si, kako lepo živi na tuj račun,na vaš račun. pomoje je še kakšen invalid 3. katagorije.
User384442
11. 09. 2013 13.08
+29
jožajoža ne žali invalidov, ker zate verjetno še niso odkrili v katero kategorijo sodiš, vsaj po tvojih komentarjih sodeč
Jožajoža
11. 09. 2013 13.29
-17
če bi odkrili ali če bi bil invalid, bi bil lepo na SPIZU, bi tekal okoli, delal na črno in se vstajal ob 12 uri. pa nimam te sreče, kot jo imate vi,da bi bil invalid. škoda.
mraxxx
11. 09. 2013 14.13
+13
Pa četudi živi na naš račun nam vsaj dela pozitivno sliko v svetu. Koliko jih živi na naš račun, povrhu nas pa še tunkajo.
User384442
11. 09. 2013 15.24
+5
jožajoža vidiš da ne dojameš kaj sem napisu, pa nisem invalid
scipio
11. 09. 2013 12.47
+16
čestitam ti za življenske športne dosežke in za pozitivni lik, ki si ga ob tem razvil in se dobro kaže tudi v tem tvojem intervjuju. PS: me spomniš na čase, ko smo pozimi vijugali dol in štamfali gor po Torklji.
User990726
11. 09. 2013 11.58
-6
...bravo!!...za dosežke!!....kaj pa to pomeni za slovensko gospodarstvo??.....gospod si je najbrž precej materialno opomogel ,zaradi svojih sposobnosti?.....ampak ,kaj to pomeni za slovenski izvozni trg??.....nič??...zakaj pa je to potem top novica??
User1093519
11. 09. 2013 12.06
+7
nič, pomeni pa, da bo gospod dobil honorar za intervju.
User975570
11. 09. 2013 11.01
+25
Bravo, fejst človk
ochi
11. 09. 2013 10.49
-9
zakaj pa strela ni omenil? hmm?:) a ker se je zabaval tudi med delom?:)
User1040924
11. 09. 2013 11.52
+5
Tudi Ruth Podgornik Reš ni omenil, ker v intervjuju ni bil namen, da bi moral omeniti prav vse 'ekstremiste', podal je le primerjavo dveh :)
User1063309
11. 09. 2013 12.35
+8
Strel je hlod, ko bi ga flosarji lahko uporabili... Daleč od kakšnega ekstremista.
User1040924
11. 09. 2013 16.37
Zato je pa ta beseda v navednicah....ddd ;)
User1087998
11. 09. 2013 10.48
+35
vsa čast! imam veliko spoštovanje do ljudi, kateri delajo to za kar živijo!
User990726
11. 09. 2013 12.11
+2
...gospod je to delal izključno zase!!...in še dela...zase!!
k_komet
11. 09. 2013 12.26
+4
Tako kot vsi osdtali profesionalno šprtniki...:)
User990726
11. 09. 2013 12.46
+1
.....tako je!!...težko sem rekel,ker zagovarjam tino....ampak ja...je res!!
maneno48
11. 09. 2013 10.41
+16
ta je taprav mravljinc,!
horhinjo
11. 09. 2013 10.26
+51
Lepo je rekel, da se moraš znati tudi zabavati ko nekaj počneš. Življenje ni samo garanje. Žal pa naši direktorčki pričakujejo, da hodimo samo na šiht in domov spat. Žal ne bo šlo. Generacije, ki prihajajo ne šlivijo nobenega 5 % !
User913294
11. 09. 2013 10.24
-40
kaj vse bi nekateri naredil, samo da bi se izognil pravim olimpijskim disciplinam, kjer se res vidi iz kakšnega testa je človek.