
Posledice padca gospodarske aktivnosti se odražajo v zmanjšanju skoraj vseh vrst davčnih prihodkov v letu 2013, še posebej pa v manj pobranega davka od dohodkov pravnih oseb. Tega se je lani v državno blagajno steklo 265 milijonov evrov, kar je 54 odstotkov manj kot v letu 2012 in le dobra tretjina zneska, ki ga je država od dohodkov pravnih oseb obračunala v letu 2011.
Na nižja vplačila davka od dohodkov pravnih oseb pa ni vplivalo le slabše poslovanje podjetij, pač pa tudi spremembe davčne stopnje in olajšav. Medtem ko je še v letu 2010 znašala stopnja davka od dohodkov pravnih oseb 20 odstotkov, se je do leta 2013 znižala na 17 odstotkov, dodatno pa bi se morala znižati tudi še letos in prihodnje leto, vendar je DZ z letošnjim 1. januarjem to zniževanje ustavil.
Prilivi od dohodnine so se lani zmanjšali za 10,2 odstotka in so znašali 1,87 milijarde evrov. Obseg akontacije dohodnine med letom se je sicer zmanjšal za nekaj manj, vendar pa je moral Durs ob poračunu zavezancem vrniti precej več dohodnine, kot pa so je morali doplačati.
Tako kot dohodnina so se lani zmanjšali tudi prispevki za socialno varnost, in sicer za nekaj več kot dva odstotka na 5,12 milijarde evrov, kot tudi davki na plačilno listo in delovno silo (za 8,6 odstotka na 23 milijonov evrov).
Pobrali več domačih davkov na blago in storitve
Je pa Durs lani pobral več domačih davkov na blago in storitve, in sicer 6,3 odstotka več kot leta 2012. V skupnem znesku 2,42 milijarde evrov predstavlja z 2,24 milijarde evrov najpomembnejši vir v tej skupini davkov DDV, katerega stopnja se je lani sredi poletja zvišala. Od 1. julija 2013 znaša splošna stopnja DDV 22 odstotkov, znižana pa 9,5 odstotka in tako bo v skladu z zakonom o izvrševanju proračuna ostalo še vsaj dve leti. Davka na dodano vrednost se je tako lani v državno blagajno steklo šest odstotkov več kot leta 2012.
Prav tako je Durs pobral več davkov na premoženje, je še razvidno iz preliminarnih podatkov o pobranih prihodkih za lansko leto. Njihov obseg je s 253 milijoni evrov za 8,8 odstotka višji kot leta 2012, od tega predstavljajo davki na nepremičnine 204 milijone evrov.
V to številko so všteti nadomestilo za uporabo stavbnega premoženja, davek na nepremično premoženje večje vrednosti in davki od premoženja, ki jih z letom 2014 nadomešča novi davek - davek na nepremičnine, katerega prihodke vlada ocenjuje v višini blizu 400 milijonov evrov.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.