Zgodovinarji so predstavili podatke, ki kažejo, da je nekdanji vodja orkestra Helmut Wobish med vojno aktivno sodeloval z nacisti.
Wobisch, ki so ga po vojni zaradi sodelovanja z nacisti odpustili iz orkestra, je kasneje, med letoma 1954 in 1968, dunajske filharmonike celo vodil. V avstrijsko nacistično stranko je vstopil leta 1933, ko je bila ta še prepovedana. Leta 1938 je postal član paravojaške organizacije SS, sodeloval pa je tudi z gestapom.
Skupina zgodovinarjev pod vodstvom profesorja na dunajski univerzi Oliverja Rathkolba je pred obletnico priključitve Avstrije Nemčiji raziskovala politično delovanje dunajskih filharmonikov v obdobju, ko je bila Avstrija pod nacistično oblastjo. Podatki so razkrili, da je bilo poleg Wobischa okoli polovica filharmonikov članov nacistične stranke.
Poleg tega so zgodovinarji odkrili, da je bilo šest judovskih članov orkestra ubitih, deset deportiranih v koncentracijska taborišča, veliko pa jih je emigriralo.
Obenem so zgodovinarji povedali, da vse ni tako črno-belo, saj je eden od članov orkestra, ki je bil podpornik nacistične stranke, protestiral proti deportaciji judovskih glasbenikov. Uspel je le v enem primeru, ko so kolega izpustili iz Dachaua. Poleg tega so člani orkestra pred nacisti ščitili preostale člane z judovskimi koreninami in tiste z judovskimi partnerji. "Imamo kar nekaj neprijetnih sporočil, vendar pa smo odkrili tudi presenetljivo število odtenkov sive," je dejal Rathkolb.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.