Leto ustanovitve: 2011
Število članov: 887
Zadnji volilni rezultat na volitvah v DZ: 8,73 odstotka - 8 mandatov
Predsednik: Bojan Starman
S KOM BI SE POVEZOVALI?
Trenutna povezovanja na skrajni levi in skrajni desni jih ne zanimajo, pravijo, so pa pripravljeni sodelovati z vsemi, pri čemer je ključno merilo, koliko od 112 ključnih ukrepov iz programa stranke bi bilo v takšnem sodelovanju možno izpolniti.
KOGA BI PREDLAGALI ZA MANDATARJA?
Predlagali bi novega predsednika stranke Bojana Starmana, pravijo. Opisujejo ga kot izkušenega kriznega menedžerja, ki ga Slovenija v tem času potrebuje: "Na čelu vlade potrebujemo izkušenega, operativnega človeka, ki se je kalil v gospodarstvu, ki se jasno zaveda, kako težko je prislužiti vsak evro in je zato bistveno bolj previden pri porabi vsakega evra."
DIAGNOZA KRIZE IN UKREPI, S KATERIMI BI SLOVENIJO VRNILI NA PRAVO POT
Kriza v Sloveniji je v veliki meri posledica napačnih potez v preteklosti, kjer smo nihali med ostanki prejšnjega sistema in dobrimi rešitvami zahodnoevropskega tipa, ocenjujejo v stranki. "Po osamosvojitvi in vstopu v EU ter Nato smo izgubili fokus ter nepripravljeni dočakali svetovno gospodarsko krizo. Nanjo se odzivamo najpočasneje od vseh," menijo.
Predlagajo pa:
1. Razbremenitev gospodarstva z znižanjem davčnega bremena in administrativni ovir bi poskrbelo za nova delovna mesta.
2. Nadaljevanje preganjanja gospodarskega kriminala in korupcije bi utrdilo zaupanje v pravo in pravičnost.
3. Velike infrastrukturne projekte kot je drugi tir do Luke Koper, bi financirali v javno-zasebnem partnerstvu, kar bi ob minimalnih stroških prineslo nova delovna mesta in gospodarski zagon.
4. Reforma zdravstvenega sistema bi ob enakih stroških dvignila obseg in kvaliteto storitev, s tem pa bi se zmanjšal pritisk na proračun.
5. S privatizacijo nestrateških podjetij bi dosegli več ciljev: boljše upravljanje podjetij, manj korupcije in znižanje javnega dolga.

S KATERIMI UKREPI BI PREPREČILI NOVE BANČNE LUKNJE?
Pot preko slabe banke (DUTB) je bila ena od možnih poti, ki je zdaj nima smisla menjati, menijo, je pa treba skrbno spremljati izvajanje in ga po potrebi korigirati. Čim prej je potrebno preiti k prodaji saniranih bank, predvsem z namenom, da se bančna luknja ne ponovi, menijo.
Ukrepi:
1. Privatizacija. Vzrok za bančno luknjo je bil v veliki meri povezan s političnim vplivom na banke. To bi odpravili z zasebnim lastništvom, ki edino lahko prepreči ponoven politični vpliv, hkrati pa je zasebni lastnik zaradi lastnega interesa zainteresiran za dobro poslovanje banke. Sicer izgubi vse.
2. Banka Slovenije svoje vloge ni opravila dobro. Zagotoviti je potrebno, da bo svojo nadzorno vlogo ustrezno opravljala.
3. Prioritetno procesiranje povzročiteljev bančne luknje pri organih pregona. Odgovorni morajo odgovarjati za svoja dejanja, s čimer se pomembno zmanjša tveganje moralnega hazarda.
"Vzdržno mejo zadolževanja smo že presegli in moramo začeti z manjšanjem javnega dolga. Z davčno razbremenitvijo bodo imeli državljani višje neto plače, kar bo spodbudilo potrošnjo in pomagalo k spodbudi gospodarske pobude in končanju krize. Manj kot varčuje država, bolj morajo varčevati državljani. Varčevanja ne moremo ocenjevati pavšalno, obstajajo področja, na katerih je varčevanje nujno in obstajajo področja, na katerih je obstoječe stanje nevzdržno. Potrebno je pogledati in se dogovoriti, kje je možno še kaj prihraniti in kam bomo te prihranke usmerili," pravijo.
KAJ OBLJUBLJAJO GOSPODARSTVU?
Poudarjajo, da imajo v stranki aktiven odbor za gospodarstvo in odbor za finance ter mnogo uspešnih podjetnikov, izkušnje pa si je v gospodarstvu nabiral tudi predsednik Starman.
Poudarki:
· Uvedba kapice na socialne prispevke in raztegnitev dohodninske lestvice
· Davčne olajšave za nove investicije in nadaljevanje nižanja davka na dohodek podjetij in izplačilo regresa, 13. plače, božičnice in nagrad, obdavčeno le s 5 odstotki ob ustreznih omejitvah.
· Uvedba odpravninskega sklada za večjo fleksibilnost ob višjem socialnem varstvu delavcev.
· Zavod za zaposlovanje bi deloval tudi kot agencija za delo.
· Uvedba "start-up" tipa podjetja, brez fiksnih mesečnih davkov in prispevkov za lažji začetek poslovanja.
KAKO BI ODPRAVILI OVIRE V POSLOVNEM OKOLJU?
Število reguliranih poklicev je potrebno prepoloviti, pravijo in obljubljajo SOS točko z neposredno povezavo do kabinetov ministrov, kamor bi podjetniki lahko sporočili svoje težave, ki bi se tako lahko ažurno reševale. "Posebej je pereč problem prostorskih aktov, kjer postopki trajajo predolgo. Poskrbeli bomo, da bo za nove investicije v nova delovna mesta vedno na voljo ustrezen prostor, in da se postopki ne bodo po nepotrebnem zaustavljali. Odgovornost za to bo na nivoju kabineta ministra oz. ministrice," napovedujejo.
KAKO BI UREDILI TRG DELA?
V DL menijo, da imamo v Sloveniji preveč različnih vrst zaposlitev. Zato bi poenotili različne oblike zaposlitev in davčno obremenitev le teh, tako da podjetnikov ne bi bilo več strah zaposlovati ljudi, zaradi česar se potem išče razne obvode kot so sp-ji in ostale prekerne oblike dela.
KAKO BI UREDILI POKOJNINSKI SISTEM?
Pri upokojitveni starosti bomo morali slediti zgledom v sosednjih državah, razen če sklenemo drugačen socialni in medgeneracijski sporazum, ocenjujejo in pravijo, da je treba k reformam pristopiti takoj.
Ključni poudarki:
1. Reforma mora biti vzdržna, na dolgi rok in mora slediti primerom iz tujine, kjer so upokojitveno starost vezali na pričakovano življenjsko dobo.
2. Okrepiti je treba individualni del zavarovanja
3. Stimulirati podaljšano delo za tiste, ki si želijo delati dlje, in omogočiti predčasno upokojitev tistim, ki jim nižja pokojnina zadošča.

KAKO BI UREDILI ZDRAVSTVO?
V DL menijo, da bi morala doba enega mandata zadostovati za reformo zdravstva. Zdravstvo mora ostati solidarnostno, a dopustiti bi bilo treba dovolj konkurence, da bomo uporabniki deležni najboljše oskrbe. Pri tem bi se zgledovali po dobrih praksah iz tujine, na primer Nizozemski:
1. Zavarovalnica/zavarovalnice morajo postati aktiven kupec zdravstvenih storitev v imenu zavarovanca in s tem spodbujati konkurenco in učinkovitost med izvajalci.
2. Ločiti je potrebno zasebno od javnega. Dvoživke, ki v javnem sistemu zgolj reklamirajo svojo privatno dejavnost, naj se odločijo, ali so v varnem javnem ali bolj tveganem zasebnem sistemu.
3. Zdravstvena zavarovalna polica mora jasno definirati storitve, ki jih zavarovanje prinaša.
4. Reorganizirati je potrebno javno zdravstveno mrežo, da se ne dogaja, da ima državljan na dosegu 20 minut ambulanto, kjer pa za pregled čaka 30 dni.
5. V okviru socialnega in vzajemnega financiranja zdravstva bi uvedli konkurenco med zdravstvenimi zavarovalnicami, ki bi lahko ponujale tudi osnovno zavarovanje, med seboj pa tekmovale predvsem v kvaliteti in obsegu storitev.
KAM BI USMERILI ENERGETSKO POLITIKO?
Osnova mora biti načelo "porabiti manj", zato bi spodbujali ukrepe za zmanjševanje porabe energije, pravijo. Podpirajo spodbujanje obnovljivih virov elektrike, vendar ne na račun zmanjševanja konkurenčnosti gospodarstva. Izkoristili bi potencial srednje in spodnje Save. Projekt TEŠ6 je praktično zaključen, bo pa treba po mnenju DL raziskati vlogo odgovornih in razkriti morebitne korupcijske vplive. Obljubljajo pripravo dolgoročne energetske strategije Slovenije. In če bi se pokazala potreba po novih virih, tudi drugem bloku nuklearke, bi k temu projektu pristopili prek javno- zasebnega partnerstva.
KAJ OBLJUBLJAJO NA PODROČJU KMETIJSTVA IN VARNE HRANE?
"Spodbujati bi morali gojenje in predvsem uživanje kvalitetne hrane. Je pa vsekakor smiselno, da tudi v Sloveniji s pridom izrabimo naravne danosti in obdelujemo zemljo. Poskrbeli bomo predvsem za odpravo vseh birokratskih in administrativnih ovir, s katerimi se srečujejo majhni pridelovalci, ki svojega dela ne opravljajo v komercialne namene."
KAJ IN KAKO BI IZBOLJŠALI NA PODROČJU PRAVOSODJA?
V DL delo sodišč ocenjujejo kot povprečno z oceno 3. Čeprav je bilo na področju sodnih zaostankov storjenega precej, menijo, da je prostora za izboljšave še dovolj.
1. Posodobili in poenostavili bi kazenski in pravdni postopek ter poenotili postopke vročanja v vseh postopkih po vzoru upravnega postopka, kjer je vročanje najenostavnejše in najučinkovitejše.
2. Posebno pozornost bi namenili pravosodnim postopkom povezanim z gospodarstvom, predvsem na področju izvršbe in insolvenčnih postopkov. Skrajšali bi tudi povprečen čas trajanja tovrstnih postopkov.
3. Uvedli bi informacijski sistem, ki bi horizontalno spremljal rezultate postopkov od policije preko tožilstva do sodišč na vseh stopnjah.
KAKO BI POVRNILI ZAUPANJE LJUDI V POLITIKO?
"Povrnili bomo gospodarsko rast in omogočili nova delovna mesta. Nadaljevali bomo s pregonom gospodarskega kriminala in korupcije ter dvignili nivo politične kulture."

O stranki
Državljanska lista pravi, da so njene vrednote konstruktivnost in sodelovanje, strokovnost, verodostojnost, liberalnost, inovativnost, strpnost, odgovornost, neobremenjenost, racionalnost, domoljubje in trajnostni razvoj. Junija je bil na 2. volilnem kongresu stranke za predsednika izvoljen Bojan Starman, ki je na položaju zamenjal Gregorja Viranta.
Stranka je bila ustanovljena pred državnozborskimi volitvami leta 2011. Na volitvah je bilo izvoljenih osem njenih poslancev in stranka je vstopila v koalicijo, ki jo je sestavil SDS. Po slabem letu dni je izstopila iz koalicije, ker je predsednika vlade Janeza Janšo bremenilo poročilo protikorupcijske komisije o njegovem premoženju. DL je nato sestavila koalicijo s stranko PS. Po delnem razpadu PS je vlada odstopila, predsednik DL Gregor Virant pa je po evropskih volitvah odstopil s položaja predsednika stranke.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.