Po zelo aktivni jeseni davčnih inšpektorjev sta davčna in carinska uprava predstavili rezultate poostrenega nadzora nad gotovinskim poslovanjem.
Generalna direktorica Dursa Jana Ahčin je povedala, da je bilo v prvih devetih mesecih letošnjega leta vseh davčnih nadzorov 115.697. Pri tem so ugotovili obveznosti za 255 milijonov evrov. Lani je bilo dodatno obračunanih davkov za 193 milijonov evrov. Cilj je razumljiv. Da se poveča prostovoljno plačevanje davkov.
Vodja sektorja za davčni nadzor in mednarodno izmenjavo informacij Peter Jenko je sporočil, da so od 1. julija, ko so začeli opravljati poostren nadzor, od državljanov prejeli 2650 MMS-sporočil s fotografijami računov. 6700 računov so zbrali zaposleni na Dursu in Cursu, še dodatnih 3200 računov pa so fotografirali inšpektorji na terenu.
Po opravljenih nadzorih so ugotovili, da prihaja do neizdajanja računov, izdajanj večkratnih kopij istega originalnega računa, do izdajanj dokumenta z drugim nazivom (medračun, stanje odprte mize ipd.), nekateri so tudi brisali in popravljali postavke na računih, izdali so tudi nekaj računov fiktivnim podjetjem, prav tako je bila predvsem na začetku uveljavitve nove stopnje DDV obračunana nepravilna stopnja, je naštel Jenko. Nekateri so tudi ročno prilagajali promet.
Na podlagi oddanih trimesečnih obračunov DDV so doslej odkrili 20 primerov spreminjanja in brisanja računov. Tem kršiteljem (12 pravnim osebam in osmim samostojnim podjetnikom) so izdali globe v višini 760.000 evrov. Kršitelji so davčnim uslužbencem znani.
Jenko je izpostavil primer iz gostinstva, ko je imel kršitelj računalniški program, ki omogoča spreminjanje podatkov brez sledenja. Inovativni gostinec je tako izbrisal velik delež postavk na računu. Njegovo malopridnost pa so odkrili na podlagi računa, ki ga je fotografiral inšpektor. ''Zavezanec je v 32 primerih na posameznem izdanem računu brisal več kot 50 odstotkov vrednosti zneska. Razlika med podatki dejansko izdanih računov in podatki predloženih v datoteki na tisti dan je znašala 760,25 evra, kar predstavlja več kot 30 odstotkov brisanega prometa na dan,'' so navedli na Dursu in dodali, da so gostincu izrekli globo v višini 50.000 evrov.
Povečalo se je plačevanje DDV
Pri zavezancih v gostinski dejavnosti je bil neto učinek pri DDV letos za 2,4 milijona evrov večji oziroma 25,6-odstoten v primerjavi s 3. četrtletjem leta 2012.
Pri nekaterih dejavnostih so zaznali izrazito povečanje obračunanega DDV. Tako so navedli primer, da je neki gostinec v 3. četrtletju (julij, avgust, september) 2013 obračunal za 198,3 odstotka več DDV kot v enakem obdobju lani. Neki slaščičar pa za kar 70 odstotkov več kot lani.
Vse več prijav državljanov
Inšpektorji pa na terenu zaznavajo manj kršiteljev, kar se je najbolj pokazalo pri svečarjih in cvetličarjih. Nepravilnosti so ugotovili le pri šestih odstotkih vseh pregledov, kar je občutno manj kot v preteklih letih, ko je bil ta delež kar 40-odstoten.
Jenko je pohvalil tudi državljane, ki se po njegovem mnenju zavedajo problema sive ekonomije in zaradi tega tudi prijavljajo kršitelje. Letos je bilo takšnih prijav več kot 11.000, lani pa okoli 4000. Seveda pa ni jasno, koliko prijav je prišlo iz naslova konkurenčnosti (da je en gostinec prijavil drugega), saj vse prijave obravnavajo enako.
Povečalo pa se je tudi število samoprijav: do vključno meseca oktobra 2013 je bilo oddanih 14.378 samoprijav v skupni višini 14,1 milijona evrov, v vsem letu 2012 je bilo oddanih 14.509 samoprijav v skupni višini 13,8 milijona evrov.
Rizične kršitelje bodo znova obiskali
In kako naprej? Ahčinova pravi, da bodo nadaljevali s skupnimi akcijami, spremembe pa bodo v načinu obravnave prijav. Ustanoviti nameravajo centralni sektor, ki bo pregledoval prijave državljanov. Domnevne kršitelje bodo najprej preventivno obiskali in jim dali čas, da se prilagodijo. Če pa bodo označeni kot rizični, jih bodo obiskali še enkrat.
KOMENTARJI (511)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.