Dejstva

Državi grozi vračanje evropskih milijonov za mariborsko letališče

Ljubljana, 28. 05. 2019 15.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Mark Vidrih
Komentarji
79

Podjetje Aerodrom Maribor je že na začetku leta odpovedalo najemno pogodbo z lastnico piste in terminala, državo, tej pa zdaj grozi vračanje evropskih milijonov, če bo letališče po 15. juliju ostalo brez upravljalca. Razkrivamo, v kakšno zanko se je ujelo ministrstvo za infrastrukturo, kako se izmikajo konkretnim odgovorom in kako se bo država na vse možne načine skušala otepsti politične odgovornosti.

Ko je avgusta 2017 Gillian Yeung, solastnica kitajskega holdinga, ki je najprej kupil bankrotirano letalsko družbo VLM Airlines, kasneje pa še podjetje Aerodrom Maribor, pred inavguracijskim poletom iz Maribora v Split stopila pred novinarje, so bili njeni načrti za prihodnost slišati velikopotezno: "Pričakujemo veliko turistov z Vzhoda". Veselil se je tudi tedanji podžupan mestne občine Maribor Saša Pelko, ki je izpostavil, da je razvoj mariborskega letališča ključen za razvoj celotne regije: "To so delovna mesta, to so nove povezave. To ni samo potniški, ampak tudi tovorni promet." Najbolj optimističen je bil direktor podjetja Aerodrom Maribor Boris Bobek, ki je za medije povedal: "Maribor želimo zopet postaviti na letališko mapo ne samo Evrope, ampak tudi sveta".

Skoraj dve leti kasneje je jasno, da je bila takšna letališka mapa zgolj utopija. Letališče Edvarda Rusjana Maribor namreč ni ostalo samo brez rednih linij, ampak kot poročajo Finance, očitno tudi brez najemnika. Podjetje Aerodrom Maribor je na začetku letošnjega leta namreč odpovedalo najemno pogodbo, kdo, če sploh kdo, bo prevzel upravljanje mariborskega letališča po 15. juliju, ko se izteče odpovedni rok, pa za zdaj ni znano.   

Letališče Edvarda Rusjana Maribor.
Letališče Edvarda Rusjana Maribor. FOTO: Kanal A

Zaradi obljub države Aerodrom Maribor več let posloval z izgubo

Ko je upravljanje letališča Edvarda Rusjana Maribor leta 2016 prevzel kitajski kapital s svojim slovenskim podjetjem Aerodrom Maribor d.o.o., se je država novim najemnikom zavezala, da bo v določenem roku (do marca 2017) razvila državni prostorski načrt, ki bo omogočal širitev letališča, da bo primerno tudi za medcelinske lete. In prav to: podaljšanje letališke steze ter izgradnja nove in zmogljivejše letališke infrastrukture naj bi bil tudi edini interes, ki so ga kitajski lastniki imeli za letališče. Letališče, takšno, kot je v tem trenutku, namreč ni ekonomsko učinkovito, saj so stroški upravljanja precej višji od prihodkov. Neuradno smo izvedeli celo, da so kitajski lastniki vedeli in pričakovali, da bodo pred sprejetjem državnega prostorskega načrta nekaj let morali poslovati z izgubo, a jim je tega potrpljenja zdaj očitno zmanjkalo.

Če se letališče zapre, državi grozi večmilijonska kazen

Velik del obstoječe letališke infrastrukture je država financirala z evropskim denarjem v času infrastrukturnega ministra Patricka Vlačiča leta 2012. Od Evropske unije je takrat prejela 19 milijonov evrov sredstev, s katerimi so med drugim zgradili sodoben terminal s kapaciteto 600.000 potnikov na leto, a teh je bilo, kot so nam odgovorili s podjetja Aerodrom Maribor d.o.o., med letoma 2006 in 2016 manj kot 170.000.

Država se je ob prejetju evropskih sredstev Evropski uniji tudi zavezala (določilo iz 57. člena Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta št, 1083/2006), da bo letališče obratovalo vsaj do 11. novembra 2021, v nasprotnem primeru bo morala plačati visoko kazen. Če letališče po 15. juliju letos torej ostane brez najemnika, bo morala Slovenija Bruslju nakazati približno šest milijonov evrov.

Izmikanje odgovorom in prelaganje odgovornosti

Na ministrstvo za infrastrukturo smo že 24. maja, torej v petek, poslali nekaj novinarskih vprašanj, a so se vsebinskim odgovorom ves čas izogibali in nam na vprašanja zelo skopo odgovorili šele danes. Med drugim so zapisali, da: "Ministrstvo preučuje več variant glede zagotovitve nemotenega obratovanja Letališča Edvarda Rusjana Maribor tudi po preteku odpovednega roka najemne pogodbe in da dokončna odločitev še ni bila sprejeta, ko bo, bomo javnost o tem obvestili".

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. FOTO: POP TV

Podobnega izmikanja smo bili deležni na Agenciji za civilno letalstvo (CAA). Tudi njim smo novinarska vprašanja poslali v petek, po številnih klicih v njihovo pisarno pa šele danes prejeli kratek odgovor. Na naše vprašanje, koliko časa traja postopek za certifikacijo novega najemnika, ki bi želel prevzeti upravljanje mariborskega letališča po 15. juliju, so odgovorili le, da je to odvisno od tega ali je vloga, ki jo CAA prejme, popolna že ob prvem prejemu ali jo mora vlagatelj dopolniti ali celo večkrat dopolnjevati. In še, da "ko je vloga popolna, CAA skladno s svojimi procedurami izvede pregled novega obratovalca, in če so izpolnjeni vsi predpisani pogoji, se izda ustrezno obratovalno dovoljenje".

Neuradno smo izvedeli tudi, da CAA od prihodnjega najemnika (čeprav se uradno še ne ve, kdo bo to, če sploh kdo) že pričakuje vlogo za izdajo uporabnega dovoljenja in da ga bodo, če bo ta popolna, izdali v najkrajšem možnem času.

Uraden, vendar zelo kratek odgovor smo danes prejeli tudi od podjetja Aerodrom Maribor d.o.o., kjer so zapisali zgolj, da so: "Ministrstvu za infrastrukturo posredovali predlog, ki predvideva kratkoročno rešitev, s katero se letališče na presečni datum (16. 7. 2019) ne zapre". Dodali so še, da se je v tem tednu pričel tudi proces oddelitve družbe Aerodrom Maribor, s katero se oddeljuje poslovna celota, ki je vezana na komercialni del poslovanja in da bo v družbi Aerodrom Maribor d.o.o. ostala poslovna celota, ki je vezana na obratovanje letališča, ter da so se za oddelitev odločili zaradi učinkovitejšega upravljanja poslovnih celot v prihodnje.

Njihov odgovor v praksi pomeni, da se bodo zemljišča okrog letališča v lasti podjetja Aerodrom Maribor d.o.o. prenesla na novo pravno osebo, podjetju Aerodrom Maribor d.o.o. pa bo ostala le letališka dejavnost.

Ministrstvo za infrastrukturo očitno v hudi zagati

Glede na ugotovljeno se je država, oziroma ministrstvo za infrastrukturo pri letališču Edvarda Rusjana Maribor, zapletla v hudo zanko s tremi različnimi scenariji in z le dvema zasilnima izhodoma.

Prvi scenarij je, da mariborsko letališče po 15. juliju ostane brez najemnika, država pa mora Bruslju plačati šest milijonov evrov kazni. Ta razplet je tudi najmanj mogoč in se ga država na vsak način trudi preprečiti, saj bi tako visoka kazen na ministrstvu za infrastrukturo terjala politično odgovornost.

To nas pripelje do dveh zasilnih izhodov. Prvi je, da država popusti zahtevam kitajskih lastnikov podjetja Aerodrom Maribor (ti so v trenutni situaciji v zelo ugodnem pogajalskem položaju) ter z njimi sestavi novo najemno pogodbo, v kateri bodo imeli glavno besedo seveda kitajski investitorji.

Toda država bo bržkone ubrala drugi zasilni izhod, in ta je, da upravljanje letališča Edvarda Rusjana Maribor prevzame neko državno podjetje, najverjetneje DRI (Družba za razvoj infrastrukture), ki bo v rekordno hitrem postopku od Agencije za civilno letalstvo (ta spada pod okrilje ministrstva za infrastrukturo) pridobilo ustrezno uporabno dovoljenje, čeprav ti postopki, ko ne gre za reševanje davkoplačevalskih milijonov in posledično politične odgovornosti ponavadi trajajo tudi več kot 12 mesecev.

V tem primeru pa je treba dodati, da v tem trenutku na letališču Edvarda Rusjana Maribor ogromno izgubo dela podjetje v zasebni lasti, če bo upravljanje letališča po 15. juliju prevzela država pa bodo stroški upravljanja, ti po neuradnih informacijah znašajo okoli 400.000 evrov na mesec, padli na pleča davkoplačevalcev.

Povprečje EU: Slovenija z najmanj prepeljanimi potniki v letalskem prometu

Morda se 1,6 milijona potnikov, kolikor so jih samo leta 2017 našteli na ljubljanskem letališču v primerjavi z manj kot 150.000 potniki, kolikor jih je v zadnjih desetih letih potovalo prek mariborskega letališča sliši zelo veliko, toda statistika Eurostata razkriva, kako nepomemben oziroma najmanj pomemben igralec v letalskem potniškem prometu Evropske unije je v resnici Slovenija, ki se je na seznamu števila prepeljanih potnikov v letalskem prometu znašla na zadnjem mestu v EU.

prepeljani-potniki

Največ potnikov v letalskem prometu, četrtino milijarde, so leta 2017 zabeležili v Veliki Britaniji, sledijo Nemčija (212 milijonov), Španija (210 milijonov) in Francija (154 milijonov).

Ker je prek naše države leta 2017 potovalo le 1,6 milijona letalskih potnikov, se je na dnu seznama znašla prav Slovenija. Več potovanj z letali so med drugim zabeležili na Slovaškem (2,4 milijona), v Estoniji (2,6 milijona) in v Luksemburgu (3,5 milijona), prek naše sosede Hrvaške pa je leta 2017 potovalo skoraj 9 milijonov letalskih potnikov.

Letenje v EU najhitreje rastoča transportna panoga

Če je leta 1993 v Evropski uniji z letalom potovalo približno 360 milijonov potnikov, je ta številka danes skoraj trikrat višja – leta 2017 je v EU z letalom namreč potovala več kot milijarda potnikov, kar je za 7 odstotnih točk več kot leto prej. Železniški promet je v enakem obdobju denimo zabeležil le 1,5-odstotno rast.

letalstvo

Znižanje cen letalskih kart in nova delovna mesta

Po izračunu Evropske komisije je morala štiričlanska družina leta 1992 za povratno potovanje iz Milana v Pariz samo za letalske karte odšteti približno 1.600 evrov, leta 2017 pa je cena letalskih kart za enak izlet v povprečju znašala le 100 evrov, torej 25 evrov na osebo.

Najpomembnejša dejavnika za tako močno znižanje cen letalskih kart v zadnjih 25 letih sta odprtje nacionalnih trgov in oblikovanje enotnega letalskega trga EU, ta namreč spodbuja konkurenco in tako potnikom zagotavlja, da dobijo za svoj denar bistveno več.

Držijo tudi besede nekdanjega mariborskega podžupana, ki jih je izrekel ob odprtju nove letalske povezave Maribor-Split, in sicer, da letalski potniški promet ustvarja nova delovna mesta. Raziskave Evropske komisije namreč ugotavljajo, da se za vsako novo delovno mesto v letalskem sektorju v povprečju ustvarijo še dodatna tri v drugih sektorjih. Če je bilo v EU leta 2014 v letalskem sektorju zaposlenih 8,8 milijona ljudi, to pomeni, da je v drugih sektorjih zaposlitev na ta račun našlo še dodatnih 26,4 milijona delavcev.

dejstva, eu volitve
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (79)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Svetlobasrca
16. 10. 2019 12.11
Odkar živim, Štajerci oporekajo Ljubljani, da je vse glavno v državi v njenih rokah. In potem so si omislili svoje letališče z mnogo zvenečimi obljubami o uspehu, profitu, oknu v svet... In kam jih je nesposobnost pripeljala? Da bo zdaj država vračala denar? Država smo mi vsi! Naj kar sami to vračajo. Bo kdo odgovarjal?
Lolik
29. 05. 2019 09.57
+1
kaksno antipaticno letalisce....niti mal se niso potrudl
wolfterier
29. 05. 2019 09.40
+9
A spet so zamočili,pa kaj bi pričakovali od humoristične luzerske vlade,a ne,babe zoprne...
provokatorr
29. 05. 2019 08.50
+8
FRAPORT, podjetje, ki je lastnik brniškega letališča, je v državni lasti. ne naši, mi smo vse privatizirali, v lasti nemške države in pokrajine. mi pa vse privatiziramo in uničimo.
wolfterier
29. 05. 2019 09.41
+3
S Fraportom ni nič narobe,še enkrat preberi.V totem Maribori so zašuštrali.Spet !
provokatorr
29. 05. 2019 10.17
+4
razmisli. mogoče je narobe s tem, da smo mi za vsako ceno vse sprivatizirali. privatni lastnik pa je naredil kratkoročni dobiček, podjetje pa pognal v propad....
Smeile
29. 05. 2019 08.19
+18
NO Alenkica nam je že večkrat pokazala njeno sposobnost. Prvi tak ukrep in velika LAŽ je bil "kratkotrajni" dvig DDV z 19 na 22. (se še spomnite njenih besed samo začasno). Drug še večji ukrep - reševanje banke z krajo. Ja točno tako kdor drugemu vzame lastnino brez njegove vednosti in privolitve jo UKRADE. In ga. Alenka vi ste UKRADLI s svojim zakonom ljudem denar v NKBM. hvala bogu ne meni, ker sem spoznal, da je štumfa res najboljša naložba, ker če ga maš na banki te tak opeharijo, če ne država potem žid..., na koncu pa še pride Alenkica. Ni mi jasno kako je ni sram, ljudje te niso zvolili v parlament, sedaj si pa ministrica. Kot da nimamo drugih bolj sposobnih. Potem si pa v svoj krog spet vabiš prijateljice s svetovno znane štajerske tovarne za sodelavce. vsi se vozite v super luksuznih vozilih, kamorkoli pridete naredite zmedo in dolg, pa saj ni važno bomo že mi plačali a ne... Enak je pa tisti sera... Erjavček, kak ga ni sram sram sram,... Naš dragi vodja igralske zasedbe, zdiš se mi sposoben ded, me pa zanima nekaj, A RES NIMAŠ DRUGIH SPOSOBNIH LJUDI, DA TE vsaj za Bratuškovo lahko trdim, ker je, lopove in nesposobneže daš na najvišji nivo v državi? Pa lep dan želim vsem poštenim državljanom
Kliko7
29. 05. 2019 07.46
+1
Mariborsko Letalisce je popolnoma neuporabno in bi ze bil cas, da se ga zapre in preuredi v kaj bolj ekoloskega in uporabnega!
provokatorr
29. 05. 2019 08.48
+4
steza naj se razbije, ter se tam, v bližini avtoceste in magne, naj začne pridelovati ekološki krompir. v krompirju je prihodnost in napredek.
Marija Forti?
29. 05. 2019 07.20
+13
Vse skupaj samo za raziskati.Kaj vse plačujemo narod pa nima za kruh.
kapetan
28. 05. 2019 21.44
+21
Naj kar Bratuškova plača milijone EU. Mi plačujemo že TEŠ pa se kaj. In koliko si mislim tudi Vlačič ni ostal v tej zgodbi suhih žepov. Kar odškodninsko odgovornost na dan. Ta ženska nas vsakokrat stane milijone ko kaj stori.
setisfekšn
14. 10. 2019 20.38
fairplayy
28. 05. 2019 21.27
+13
Letalisce zregulit zasadit drevesa urediti mokrisca, pridelavo eko vrtnin z dodano vrednostjo bo vsaj profit in zrak cist ker je letalski promet se vecji onesnazevalec ko avtomobilski
Kliko7
29. 05. 2019 07.47
+6
Se strinjam, zapret to stezo, ker je neuporabna in neekoloska
lumpimonster
28. 05. 2019 21.17
+7
Hahaha kaksna imena letalisc imamo v sloveniji hahaha sej nevem a naj se smejm al naj samomor naredim....
NoviceResnice
28. 05. 2019 21.17
+16
če bi bila novica da mora npr. Janša vrniti 7000 eur bi bilo 16 milijonov komentarjev, če bi pisalo da je šla Tomička spet podpirat Madura bi jih blo ene 800, če bi pisalo, da je sodišče KRIVOSODJE bi bilo 80 komentarjev , sedaj ko mora država vrniti 10,000 penzij težko prisluženih pa jaz tle nabijam komentarje....
Aijn Prenn
28. 05. 2019 19.51
+10
To bo Magna kupila.
hisne
28. 05. 2019 19.13
+22
to je to kjer se pere denar pa nevejo kdo plača in kdo pije .to pa dela naša država ki z našimi davki plačuje same da ne rečem kaj preveč........................kaj pa delajo ministri.... in nebeden ne odgovarja za svoja dejanja
Krainerland
28. 05. 2019 18.34
+7
Država je naboljši lastnik, to se pa ja ve.
Mladen sir
28. 05. 2019 21.00
-3
Državi ne pustim ne letališča niti centa pa z državo grem na sodišče če tako morem,tako imam že 5 odvetnikov ko so delali za državo pa mi denar dolgujejo,sebi kradli denar....
provokatorr
29. 05. 2019 08.49
-1
fraport, ki je lastnik brniškega letališča, je v državni lasti
Luka738191
28. 05. 2019 18.11
+14
Prebivalci Hoč, vrnite zdaj 15 mio, ko ste se znali toliko bunit..
bema1201
28. 05. 2019 18.02
+45
Še en dokaz kako slabe gospodarje imamo, samo veliko besedičenja.Najbolje da damo našo državo v najem za 99let da nam drugi pokažekjo kako se gospodari.
huperz
28. 05. 2019 18.12
+38
Ko smo bili pod drugo zastavo smo se vedno borili za boljšo Slovenijo, zdaj ko smo na svojem, pa vsak svojo špago vleče, tisti ki je pr korit
huperz
28. 05. 2019 17.58
+27
Glavno da so dobil in sii razdelil, če bo pa kaj narobe, bo pa raja dala. Stalna praksa nesposobnežev za državo, so pa sposobni za sebe, ker tudi odgovarjali ne bodo, bog nedaj da bi bilo treba vrnat. Mogoče bo opomin najhujša kazen
ŠKIS
28. 05. 2019 17.51
+21
ne država davkoplačevalci
Recenzor
28. 05. 2019 17.34
+36
Torej pod črto hočete povedati, da šivilja v pol letra ni nič naredila! Lesarski tehnik pa tud ni nič udaril po šanku!
Mladen sir
28. 05. 2019 17.45
+17
Samo izgubo delajo lesarski tehnik mi je še 5 miljonov dolžen za šiviljo pa ve sama koliko+obresti.
Mladen sir
28. 05. 2019 17.30
+2
Se pa smo z vesoljem povezani še oni nam nekaj nakažejo meni imajo zasebno letalo,bom jaz let plačal si grem v vesolje novo ženo poiskat,