Marlise Munoz je bila dva meseca priključena na aparate, ki so jo ohranjali pri življenju, čeprav je družini izrazila željo, da tega ne želi. Da ji niso pustili umreti, je bil razlog v njeni nosečnosti. A njeni sorodniki so izbojevali bitko in dosegli, da so v nedeljo Marlise izklopili z aparatov. "Končno lahko Marlise počiva v miru, družina pa lahko najde dovolj moči, da zaključi to dolgo in izčrpajoče potovanje," sta v sporočilu za javnost zapisali družinski odvetnici Heather King in Jessica Janicek.
Munozovo je mož našel na tleh kuhinje 26. novembra lani. V bolnišnici so ugotovili, da je utrpela možgansko kap in da je možgansko mrtva. Priključili so jo na aparate, čeprav je družina zdravnikom dejala, da je Marlise že pred časom izrazila željo, da si tega ne želi. Bolnišnica Munozove ni izklopila. Kot so dejali družini, želje bolnice niso nad zakonodajo, ki določa, da se bolnice, ki je noseča, ne sme izklopiti. In Munozova je bila v času, ko je utrpela možgansko kap, 14 tednov noseča. Začela se je bitka na sodišču, ki se je končala ta konec tedna, ko je sodišče vendarle odločilo, da lahko Munozovo izklopijo z dihalnih aparatov.
Sodnik je v petek sprejel odločitev, da mora bolnišnica Munozovo do ponedeljka popoldan izklopiti z aparatov. Z bolnišnice so v nedeljo sporočili, da bodo sodniško odločitev upoštevali. Munozovo so z aparatov izklopili v nedeljo ob 11.30 po lokalnem času. "Zadnjih osem tednov je bilo napornih tako za družino, zdravstveno osebje in celotno skupnost, ki je bila vpletena v to žalostno situacijo," so sporočili iz bolnišnice in dodali, da so zgolj upoštevali zakonodajo.
Na odločitev sodnika, da Munozovi končno dovoli umreti, je najbolj vplivalo pričanje zdravnikov, ki so dejali, da je Munozova možgansko mrtva od 28. novembra daje, po vseh pregledih pa so hkrati ugotovili, da plod nima možnosti, da se razvije. Njen mož Eric Munoz je na sodišču dejal, da država s tem, ko ne upošteva želje njegove žene, dovoljuje pohabljanje pokojničinega telesa.
Na sodišču je oče Munozove dejal, da je njegova hčerka zgolj "gostiteljica plodu". "Je klinično mrtva in nikoli več se ne bo vrnila k nam," je dejal oče Ernest Machado in opozoril, da zakonodaja opredeljuje zgolj stanje globoke kome oziroma vegetiranja. Zdarvniki družini Munozove niso mogli zagotoviti, da bodo lahko Marliso ohranjali pri življenju toliko časa, da bi bil plod star 22 tednov in bi ga lahko porodili s carskim rezom.
Pred bolnišnico protesti podpornikov in nasprotnikov zakona
Primer Munozove je sprožil številne proteste in nasprotovanja zakonu, ki je po mnenju nasprotnikov nehuman in neetičen. Teksas je ena od 12 zveznih držav, kjer želje žensk, ki so dejale, da v primeru, če bi bile razglašene za klinično mrtve, ne želijo podaljševanje življenja s pomočjo aparatov, ne bodo upoštevane, če bodo takrat noseče. Zakon namreč pravice fetusa postavlja pred želje oziroma pravice bolnice.
Pred bolnišnico so se v četrtek in petek zbrali zagovorniki zakonodaje in s plakati, na katerih so imeli napise "Bog si prizadeva za življenje" in "Molimo za otročička in družino Munoz", opozarjali, da je potrebno zaščititi življenje. A nič manj glasni in zgovorni niso bili tisti, ki so prišli podpreti družino in oblastem sporočiti "Spoštujete njene želje".
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.