V Sloveniji imamo na mednarodni praznik dela še vedno dva dela prosta dneva. Lani so se v Sloveniji pojavile pobude za ukinitev prostega 2. maja, a niso bile uresničene. Toda zmotno bi bilo misliti, da imajo v vseh državah EU manj državnih praznikov in dela prostih dni kot v Sloveniji. V Avstriji imajo na primer en dela prost dan več kot v Sloveniji, saj imajo več praznikov, vezanih na krščansko tradicijo.
Kot državni praznik so 1. maj na Slovenskem uzakonili leta 1948, neuradno pa so ga praznovali že prej. Lani je vlada ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dneva v predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela. Kot so navedli v predlogu, bi to vplivalo na povečanje produktivnosti ter zmanjšanje proračunskih stroškov in stroškov delodajalcev. A se je predlog spremenil in je 2. maj za razliko od 2. januarja ostal dela prost dan.
Mednarodni praznik dela poziva delavce po vsem svetu k medsebojni solidarnosti. Praznovati so ga začeli leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu v ZDA, kjer 1. maj ni dela prost dan, zato pa imajo praznik dela in zato dela prost dan v septembru. Tamkajšnji delavci so 1. maja 1886 zahtevali osemurni delovnik, pri tem pa jih je ovirala policija. V spopadu je bilo ubitih šest protestnikov.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.