"Dostojno delo v Sloveniji umira. Umirajo kakovostna delovna mesta, umira pomen pogojev dela in umira priznavanje prispevka delavcev k razvoju podjetja," je pred svetovnim dnevom za dostojno delo, ki se letos osredotoča na zaposlovanje mladih, dejal izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko.
Opozarja, da dostojno delo ne pomeni le dostojnega plačila, ampak tudi dostojne pogoje dela ter obliko dela. Atipične oblike dela omogočajo izkoriščanje, celo generirajo nedostojno delo, dodaja. Zato meni, da je treba dati v reformi trga dela velik poudarek zagotavljanju dostojnega dela, ne le odpravljanju segmentacije z vidika zaposlitve za določen ali nedoločen čas, ampak tudi segmentacije glede kakovosti delovnih mest ter zaposlovanja mladih in starejših. "Država mora zagotoviti pogoje za dostojno delo," poudarja Zorko.

Sodelavec ZSSS Marko Tanasič, ki je sodeloval pri projektu o delavcih migrantih, je opozoril na številne kršitve, kot so delo brez zaščitne opreme, nevključenost v socialno zavarovanje, delo brez plačila ter brez plačanega letnega dopusta in bolniške, izsiljevanje pri odpovedi in zahteve, da delavci že ob podpisu pogodbe podpišejo tudi bianco sporazum o prekinitvi delovnega razmerja ter druge pritiske s strani delodajalcev. "Delavcem dajo vedeti, da so vse pravice v rokah delodajalcev," pravi Tanasič.
Po svetu je 75 milijonov mladih ljudi brez službe, milijoni so ujeti v neformalnem in negotovem delu, milijoni novih iskalcev zaposlitve nimajo možnosti, da bi našli delo ali izobraževanje in usposabljanje, ki bi jih pripravilo na delo v prihodnosti, je navedel izvršni sekretar ZSSS za mednarodno področje in stike z javnostjo Pavle Vrhovec.
Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je bilo avgusta v EU brezposelnih skoraj 5,5 milijona mladih (mlajših od 25 let), stopnja brezposelnosti med mladimi v EU je znašala 22,7 odstotka.
Brezposelnost med mladimi je po Vrhovčevih besedah npr. v Italiji, Južnoafriški republiki in Španiji od 35- do 52-odstotna, v Franciji, Indoneziji in Veliki Britaniji od 21- do 23-odstotna, v Argentini, Braziliji, Kanadi, Rusiji, Turčiji in ZDA od 15- do 18-odstotna. V Sloveniji je bila po zadnjih podatkih 15,2-odstotna, je dejal.
Mednarodna organizacija dela (ILO) ocenjuje, da se bo brezposelnost mladih po svetu zaradi dolžniške krize v območju z evrom še povečala. Globalna stopnja brezposelnosti med mladimi znaša 12,7 odstotka, do konca leta 2017 naj bi se približala 13 odstotkom.
ILO dostojno delo opredeljuje kot produktivno delo za ženske in moške v pogojih svobode, pravičnosti, varnosti in človeškega dostojanstva. Dostojno delo vključuje možnosti za delo, ki je produktivno in daje pošteno plačilo, zagotavlja varnost na delovnem mestu ter socialno zaščito za delavce in njihove družine, ponuja boljšo možnost za osebni razvoj in spodbuja socialno integracijo, daje ljudem svobodo, da lahko izrazijo svoje skrbi, se organizirajo in da sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na njihovo življenje, je navedel Vrhovec.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.