
Avstrijka Michalea Dorfmeister je nova olimpijska prvakinja v smuku. V prvi ženski odločitvi letošnjih ZOI v alpskem smučanju je bila v San Sicariu za 37 stotink hitrejša od Švicarke Martine Schild, tretje mesto pa je osvojila Švedinja Anja Paerson. Nastopili sta dve slovenski smučarki, Urška Rabič smuka ni končala, medtem ko je bila Petra Robnik 25.
Prireditelji olimpijskih iger so si lahko po sredinem ženskem smuku oddahnili: pod streho so v predvidnem urniku spravili tudi drugo smukaško preizkušnjo na igrah, čeprav vreme v San Sicariu ni bilo tako lepo kot v prejšnjih dneh na treningih, tekmovalke pa je nekoliko motila tudi slaba vidljivost.
Janica odpovedala smukaški nastop

Na smuku ni nastopila dobitnica treh zlatih in srebrne medalje iz Salt Lake Cityja Janica Kostelić. v hrvaškem taboru so pojasnili, da ne želijo tvegati dodatnih zdravstvenih težav, potem ko je imela v torek aktualna svetovna prvakinja v smuku težave s povišanim krvnim tlakom.
Na startu pa sta se pojavili obe smučarki, ki sta hudo padli na ponedeljkovem treningu; tako Carole Montillet-Carles, branilka naslova izpred štirih let, kot Američanka Lindsay Kildow sta si po neprijetni izkušnji toliko opomogli, da sta lahko nastopili. A kakšnega posebnega učinka vsaj pri Francozinji ni bilo, saj je vozila zadržano in na koncu osvojila 28. mesto. Nekoliko bolje je šlo Američanki, trenutno drugouvrščeni svetovnega pokala v smuku, ki pa tudi ni mogla višje od osmega mesta.
Na progo Fraiteve Olympique sta se pognali tudi dve slovenski tekmovalki. Petra Robnik je imela že v zgornjem delu precej težav, enkrat je komajda ujela poplesujoče smuči, tako da je njen dosežek na koncu zadostoval za 25. mesto, za zmagovalko pa je zaostala 3,17 sekunde.
Tik pred Robnikovo je grdo padla Tina Weirather iz Liechtensteina, zato je bila tekma za več minut prekinjena, kar pa 21-letne Blejke ni zmotilo: "Na smuku se zmeraj dogajajo padci. Za to ni kriva proga, ampak tekmovalka sama. Na startu smo se malo usedli in se zabavali, tako da ni bilo nobene panike."
Precej bolje je začela Urška Rabič, saj je bila na prvih vmesnih časih med hitrejšimi, toda po 45 sekundah je v zavoju naredila napako, na eni od mnogih manjših grbin jo je odneslo mimo vratc in olimpijskega smuka je bilo zanjo konec.
"Zmeraj, ko je kakšna priložnost, se mi kaj naredi. Ali grem iz proge ali pa kaj podobnega in to mi ni všeč. Sem pa pristašica tega, da daš vse od sebe, in če se ti kaj naredi, se naredi. Konec koncev to verjetno niso moje zadnje olimpijske igre. Veliko mi pomeni, da sem se proge lotila, kot je treba. Tekmovala sem, kot da je čisto navadna vaška dirka, nobene treme ni bilo. Žal mi je za tisti ovinek, vedela sem, da se slabo vidi, preveč sem se dvignila na prvem valu in potem ni bilo več možnosti, da bi prišla do cilja," je potarnala Rabičeva, ki je imela dan pred tekmo vročino in se je slabo počutila, a so jo v zdravniški ekipi le pripravili za prvi olimpijski nastop.

"Dogovorili smo se, da je treba iz nastopov potegniti maksimum. Prepričan sem, da je Urška hotela tako, žal je odstopila. Bolje tako, kot da bi bila z manj napadanja na 35. mestu. Ne vem, ali je bila prepozna ali pa nepripravljena. Vidljivost je bila malo slabša, kot na treningih, ampak punce so to vedele. Škoda, priložnost je bila dobra," je ocenil trener Janez Slivnik.
V boju za medalje je že na začetku najbolje kazalo Avstrijkam, v rdeče-belo-rdečem taboru pa so tudi na koncu imeli glavni dobitek. Njihova prva predstavnica Elizabeth Goergl je, podobno kot na treningu, spet padla, a brez posledic, Alexandra Meissnitzer pa je nato prevzela vodstvo. Toda nemško-švicarski napad v podobi Petre Haltmayr in Nadie Styger, med katerima je bilo le sedem stotink razlike, je "Meissi" potisnil na tretje mesto, medaljo pa ji je odvzela rojakinja Michalea Dorfmeister, ki je v cilj po brezhibnem nastopu pridrvela z velikim naskokom in lepimi obeti za slavje.

Takoj za njo je startala še Renate Götschl in Avstrija je imela nekaj minut zlato in srebro. A na vrhu sta bili še Martina Schild, najboljša s ponedeljkovega treninga, in Anja Paerson. Švicarka se je z odlično prevoženim spodnjim delom proge povsem približala Dorfmeistrovi in na koncu za njo zaostala 37 stotink, Švedinja pa je bila ravno dovolj hitra, da je Götschlovo, dobitnico brona z iger v Salt Lake Cityju, za sedem stotink zrinila na nehvaležno četrto mesto.
Dorfmeistrova je počakala še na nastopa Lindsay Kildow in Montilletove, nato pa si je dala duška ob prvi zlati olimpijski medalji; doslej je imela v svoji zbirki srebro s superveleslaloma v Naganu. Tako je dobila še zadnjo lovoriko, ki ji je manjkala, saj se je v svoji bogati karieri veselila že zmag v skupnem in smukaškem seštevku svetovnega pokala - slednjega je še pred koncem sezone dobila tudi letos - ter naslovov svetovne prvakinje.
"Kot da bi sanjala! Ta medalja je bila verjetno razlog, da sem še vztrajala v smučanju. Pred tekmo sem bila tako živčna, da dva dni nisem mogla spati, danes pa sem se počutila zelo sproščeno in sem si rekla: nekaj bom naredila. Lepo je premagati mlajše tekmice," je od sreče jokala 32-letna Avstrijka, ki je prva smučarka iz te države z zlato olimpijsko smukaško medaljo po letu 1980 in legendarni Annemarie Moser-Proell.
Izidi:
||1. Michaela Dorfmeister (Avt)| 1:56,49
2. Martina Schild (Švi)| +0,37
3. Anja Paerson (Švi)| 0,64
4. Renate Goetschl (Avt)| 0,71
5. Nadia Styger (Švi)| 1,13
6. Petra Haltmayr (Nem)| 1,20
7. Julia Mancuso (ZDA)| 1,22
8. Alexandra Meissnitzer (Avt)| 1,29
. Lindsey C. Kildow (ZDA)| 1,29
10. Nadia Fanchini (Ita)| 1,35
11. Chimene Alcott (VBr)| 1,36
12. Fraenzi Aufdenblatten (Švi)| 1,47
13. Lucia Recchia (Ita)| 1,81
14. Sylviane Berthod (Švi)| 1,87
15. Marie Marchand Arvier (Fra)| 1,90
...|
25. Petra Robnik (Slo)| 3,17||
oi2006-medalje