Evropska komisija je znatno pripomogla k bolj pravičnim razmeram na trgu, v svojih dejanjih pa ni šla povsem do konca, se je na dogovor EU in Kitajske o solarnih ploščah odzval predsednik uprave Bisol Group Uroš Merc.

Četudi Merc pozdravlja dosežek Evropske komisije oz. doseženi dogovor, ki za uvoz kitajskih solarnih plošč predvideva vzpostavitev minimalne cene in uvozne kvote, v zvezi z njim ohranja nekatere dvome.
V tej luči je izpostavil pojasnilo evropskega komisarja za trgovino Karla De Guchta, da je bila minimalna cena določena glede na cene nekaterih drugih uvoznikov v Evropo, in se vprašal, na kakšen način je komisija upoštevala dejstvo, da so bili zaradi hudega kitajskega pritiska vsi primorani prodajati pod ceno.
Minimalna cena in kvota uradno sicer še nista znani, Merc pa je vendarle postregel s številkami. Najnižja cena je po njegovih besedah postavljena pri 56 centih na vat energije, to pa "ne more odražati dejanske tržne cene". Slednja je verjetno nekoliko višja in se po njegovi oceni giblje med 60 in 62 centi na vat energije.
V Bisolu lahko medtem ceno okoli 58 centov na vat zagotavljajo le z vgradnjo materialov drugega kakovostnega razreda, za t. i. A-klaso kakovosti pa je cena od 65 centov na vat navzgor.
Ob tem je priznal, da najnižja določena cena 56 centov na vat energije glede na sedanjih 38 centov vendarle pomeni znaten poseg v preteklo ravnanje posameznih kitajskih proizvajalcev in jim prepoveduje tako nedopustno nižanje cen.
A evropski proizvajalci še vedno ne morejo dosegati cene 56 centov na vat in prav temu oporeka 20 evropskih proizvajalcev fotovoltaičnih celic v združenju ProSun, ki so napovedali postopek pred sodiščem EU, je dodal.
"Ne moremo torej mimo tega, da se s sprejetim kompromisom ne moremo povsem strinjati, saj bi moralo biti pravo v celotni meri vodilo vsake končne odločitve. Je pa sprejeti kompromis še vedno dobrodošla sprememba, ki bo povzročila dodatne težave nelojalni konkurenci z vzhoda," je dejal.
Dogovor med Kitajsko in EU
Evropska komisija je danes potrdila "prijateljski sporazum" EU in Kitajske v zvezi s kitajskim uvozom solarnih plošč, celic in rezin, ki predvideva vzpostavitev minimalne cene in uvozne kvote. Dogovor bo začel veljati v torek, so danes pojasnili v Bruslju.

Osnova za rešitev spora je cenovna zaveza, ki so jo predlagali kitajski izvozniki sončnih plošč, in bo za sodelujoča kitajska podjetja nadomestila protidampinško dajatev do določene letne količine izvoza. Ko bo ta letna kvota presežena, bodo morali kitajski proizvajalci še vedno plačevati 47,6-odstotno protidampinško dajatev, ki bi bila sicer za vse v veljavi od 6. avgusta.
47,6-odstotna dajatev bo veljala tudi za vse kitajske proizvajalce solarnih plošč, ki ne bodo pristopili k sporazumu; trenutno je takšnih 30 odstotkov.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.