Predsedniške volitve v ZDA se nezadržno bližajo. Tako demokratski kandidat Barack Obama kot njegov republikanski tekmec Mitt Romney, ki sta po zadnjih anketah skoraj izenačena, na shodih v ključnih zveznih državah nagovarjata volivce in jih prepričujeta, naj "pravilno" izberejo. Sedanji predsednik je agitiral v mestu Ohiu, ki bi lahko bilo ključno za njegovo drugo ustoličenje. Romney pa je svoj proizvod tržil v Wisconsinu, nato pa bo odšel v Ohio in tam bo poskušal izničiti Obamova prizadevanja.
Razlika med Obamo in Romneyjem v državah, ki na volitvah nikoli ne volijo tradicionalno republikancev ali demokratov, temveč je izbira predsednika v teh državah pogosto različna, je zelo majhna. Na Floridi, ki ima med takšnimi državami največ elektorskih glasov (29), sta oba kandidata izenačena. V Ohiu z 18 elektorskimi glasovi Obama vodi za eno odstotno točko. Zanj bi glasovalo 46 odstotkov sodelujočih v zadnji javnomnenjski raziskavi, za Romneyja pa 45 odstotkov. V Virginiji ima Obama prednost za tri odstotne točke (48:45), v Koloradu pa za dve odstotni točki vodi Romney (47:45).
Medtem ko resnobni politični analitiki menijo, da je med odločilnimi dejavniki za vnovično izvolitev zdravje ameriškega gospodarstva, pa je spletna stran Cracked izpostavila šest nekonvencionalnih dejstev, ki naj bi bili dobri pokazatelji o tem, kateremu kandidatu se nasmiha zmaga.
Preživel je Anton Chigurh, izgubil je George Bush
Veliko naj bi bilo odvisno od zaključka filma, ki je prejšnje leto osvojil oskarja. Če se film konča tragično oziroma če "zmagajo" negativci, je pričakovati zamenjavo v Beli hiši. Poglejmo, kako je bilo leta 2007. Oskarja za najboljši film je osvojil film Ni prostora za starce bratov Coen. Glavni junak filma, ki se po naključju dokoplje do mafijskega denarja, umre, neizprosni plačani morilec Anton Chigurh, ki ga je zaigral Javier Bardem, pa se, sicer ves polomljen, izvleče in še naprej meče svoj kovanec. No, in John McCain, republikanski kandidat, ki naj bi nasledil Georgea Busha, je izgubil. Lanski nagrajenec, film Umetnik, pa nakazuje, da bo zmagal Obama.
Pomembno naj bi bilo tudi, kdo je gostil zadnje letne olimpijske igre. Če so bile OI v državi, ki jih je že priredila, obstaja velika verjetnost, da se "režim" v Beli hiši ne bo spremenil. In London je gostil OI že leta 1908 in 1944. Republikanci pa se lahko veselijo OI v Braziliji leta 2016, saj bo Brazilija prvič gostila ta pomemben dogodek.
Spregledati ne gre niti "Pravila Redskins", ki z eno izjemo drži že od leta 1940. Če ekipa ameriškega nogometa Washington Redskins zmaga zadnjo domačo tekmo pred volilnim dnem, se bo na oblasti obdržala trenutna garnitura. Rdečekožci igrajo v nedeljo proti pantrom iz Karoline. Zadnji dve tekmi so sicer izgubili, a obe v gosteh, zadnjo domačo pa so dobili. V prihajajoči tekmi pa so izraziti favoriti, saj je Carolina Panthers med najslabšimi ekipami v NFL.
Vigo County in šolarji se (skoraj) nikoli ne zmotijo
V boju za Belo hišo ima zgodovinsko gledano pomembno vlogo tudi mestece Vigo County v Indiani. Od leta 1892 je zmeraj zmagal tisti kandidat, ki je dobil največ glasov v Vigu. Bolj kot ne je za lase privlečen tudi naslednji argument. Zelo natančne naj bi bile tudi volitve ameriških šolarjev (Sholastic News election poll). Njihovi rezultati naj bi pravilno napovedali kar od 15 od 17 predsednikov. Zmotili so se, na primer, leta 1964, ko so raje kot Johna F. Kennedyja izbrali Richarda Nixona.
Več možnosti za izvolitev naj bi imel tudi kandidat tiste stranke, pri kateri so na noč čarovnic prodali več maskot predsedniškega kandidata.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.