Medtem ko je število smrtnih žrtev in poškodovanih v prometnih nesrečah vse od leta 2008 do leta 2012 upadalo, je v prvi polovici letos število umrlih znova poskočilo.
Prometnih nesreč je bilo sicer v prvih šestih mesecih 9265, kar je občutno manj kot v enakem lanskem obdobju, ko so policisti obravnavali 11.343 nesreč. Tudi število hudo telesno poškodovanih je letos padlo s 424 na 285. Vendar pa je več ljudi umrlo, in sicer 56, medtem ko je lani do konca junija na slovenski cestah ugasnilo 48 življenj.
Letos je v prvih šestih mesecih umrlo 16 voznikov osebnih vozil, pet potnikov, en voznik traktorja, šest kolesarjev in po 14 motoristov ter pešcev. Predvsem število žrtev v zadnjih dveh kategorijah se je močno povečalo, saj je v prvi polovici lanskega leta na cestah umrlo devet motoristov in sedem pešcev.
Iz polletnega pregleda je mogoče ugotoviti, da je bilo v tem obdobju več smrtnih žrtev, drugi podatki pa so v glavnem nižji kot leto poprej. Glede na to, da je do današnjega dne v prometu umrlo 63 udeležencev, v enakem obdobju lani pa 62, se je stanje umirilo, so ocenili na Generalni policijski upravi.

Najpogostejša vzroka prometnih nesreč s smrtnim izidom in s telesnimi poškodbami sta tudi letos neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravil o prednosti v naseljih z uličnim sistemom in na regionalnih cestah.
Kar za 17 odstotkov pa je bilo letos manj nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci. V teh 714 nesrečah je umrlo 14 udeležencev, lani pa 19. Povprečna stopnja alkoholiziranosti povzročiteljev prometnih nesreč je bila 1,48 grama alkohola v kilogramu krvi.
Po septembrski uvedbi strožje prometne zakonodaje policisti pričakujejo, da bodo imeli bolj učinkovite zakonske podlage, da bodo iz prometa izločali najhujše kršitelje, objestne voznike in tiste, ki vozijo brez vozniškega dovoljenja. "Poleg tega je s tem dano jasno sporočilo hujšim kršiteljem, da je njihovo početje nezaželeno. Posredno lahko vse skupaj v manjši meri tudi vpliva na boljšo prometno varnost," ocenjujejo na policiji.
Za izboljšanje varnosti se sicer trudijo z različnimi preventivnimi akcijami in večjimi nadzori tudi v sodelovanju z redarskimi službami občin. Slovenska policija za izboljšanje učinkovitosti nadzora prometa uvaja tudi spletno aplikacijo Predlagaj prometno kontrolo, prek katere bodo občani policiji lahko hitreje predlagali odseke cest, kjer je po njihovem mnenju zaradi pogostih prometnih kršitev potrebna dodatna ali večja prisotnost policijske kontrole.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.