Vodilni predstavniki Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) so v Haagu določili časovni načrt za uničenje sirskega kemičnega orožja. Po dogovoru bodo najbolj nevarne kemikalije uničene zunaj Sirije, in sicer do aprila 2014, vse ostale pa do 30. junija 2014.
Po dogovoru je treba skoraj vse kemikalije, razen izopropanola, ki se lahko uporabljajo za izdelavo živčnega plin sarin, odstraniti iz države do 5. februarja 2014, tiste najbolj kritične pa do konca letošnjega leta.
Objekti za izdelavo kemičnega orožja bodo uničeni med 15. decembrom in 15. marcem 2014, in sicer "v skladu z merilom, ki temelji na oceni tveganja". Uničenje več kot 1000 ton nevarnih kemikalij je v skladu z ameriško-ruskim dogovorom.
Ekipa inšpektorjev Združenih narodov in OPCW je v Siriji od oktobra. Njihova naloga je bila preveriti sirske zaloge kemikalij in tudi opremo za proizvodnjo kemičnega orožja. Konec oktobra so inšpektorji potrdili, da je oprema za proizvodnjo uničena, kemikalije pa zapečatene.
V luči nadaljevanja sirskega konflikta, ki je terjal že več kot 120.000 življenj, sicer vlada precejšen konsenz, da je kemično orožje najbolje uničiti zunaj države.
Sirija je sicer zahtevala opremo, s katero bi lahko izvedla proces umika kemikalij iz države, vključno z oklepnimi vozili in elektronsko opremo. Zahodne države to zavračajo, saj bi lahko Sirija ta sredstva uporabila proti upornikom.
Sta pa Norveška in Danska že ponudili ladje, s katerimi bi lahko kemično orožje odpeljali iz Sirije, Danska pa je ponudila tudi vojake za zaščito inšpektorjev. Je pa Norveška zavrnila uničenje orožja na svojih tleh, za kar so jo prosile ZDA.
Načrt za kemično razorožitev Sirije je po rusko-ameriški iniciativi Varnostni svet Združenih narodov potrdil septembra. S tem se je Sirija izognila grožnji ZDA, ki so po kemičnem napadu na obrobju Damaska avgusta letos grozile z vojaškim posredovanjem.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.