Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po seji izvršnega odbora stranke dejal, da so sicer ocenili, da je vladni predlog o davku na nepremičnine slab, a so se ga odločili podpreti zaradi stabilnosti vlade oziroma politične stabilnosti v državi. "V imenu te stabilnosti bomo pač dali pet glasov za slab zakon o davku na nepremičnine," je napovedal Erjavec.
Vodja poslancev SD Matjaž Han meni, da se je zdaj pokazalo, da so v koaliciji z DeSUS in ne predsednikom te stranke Karlom Erjavcem.
Erjavec je sicer pred sejo izrazil osebno nasprotovanje kompromisnemu predlogu vlade, a je hkrati dejal tudi, da bi bil še bolj črni scenarij, če bi pri tem vprašanju rušili vlado.
"Če bi prišlo do padca vlade, bi v naslednjem letu, glede na to, da imamo sredstva do aprila 2014 in bo potem potrebno novo zadolževanje, lahko prišli v situacijo, ko bi bile ogrožene plače v javnem sektorju, pokojnine. In te odgovornosti stranka DeSUS ne more sprejemati," je dejal po seji.
Zjutraj se je sestal tudi s predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus), ki je po njegovih navedbah prav tako zavzela stališče, da se sprejme kompromisni predlog, kar je za DeSUS pomembno. Že na začetku je namreč napovedal, da bodo podprli tisto, kar bo podprl tudi Zdus.
DeSUS je predlagal, da bi prihodnje leto davek odmerili v višini 60 odstotkov polne vrednosti izračuna, v letu 2015 v višini 80 odstotkov, v letu 2016 pa v polni vrednosti. Vlada pa je predlagala, da bi prihodnje leto plačevali davek v višini 80 odstotkov, leta 2015 90 odstotkov, leta 2016 pa polno vrednost, je pojasnil Erjavec.
'Nova pokojninska reforma pomeni napad na pokojnine'
Sicer pa Erjavec ocenjuje, da bodo v prihodnje na sporedu še težje odločitve. Kot je dejal, je tudi predsednik Mednarodnega denarnega sklada v ponedeljek napovedal, da potrebujemo novo pokojninsko reformo, "nova pokojninska reforma pa zopet pomeni napad na pokojnine, ki so že tako ali tako prenizke."
"Stranka DeSUS bo torej imela še kar naporno delo, ker je očitno v tej državi, v tej politiki edino stranka DeSUS prava socialna stranka, čeprav včasih doživljam kakšna zbadanja na ta račun, da sem populist, da se skrivam za socialno ogroženimi, zato da bi stranka imela višjo priljubljenost. Pa boste videli, kaj se bo dogajalo v naslednjih tednih in mesecih. Ljudje so res v težavah," je še poudaril Erjavec.
Zakon bodo obravnavali po nujnem postopku
Predsednik SLS Franc Bogovič pa je danes na predsednika DZ Janka Vebra naslovil dopis, v katerem predlaga sklic nujnega sestanka poslanskih skupin v zvezi z davkom na nepremičnine. Bogovič tudi predlaga, da poslanci nujni postopek sprejemanja zakona, ki ga bodo obravnavali na današnji seji DZ, zavrnejo.
Kot je zapisal Bogovič, so v SLS namreč prepričani, da nujni postopki za vse tiste zakone, ki "tako vratolomno in z negotovimi učinki vplivajo na družbo", ne omogočajo dovolj prostora za javno razpravo in enakovredno soočenje mnenj.
Toda večina poslancev se ni strinjala z njegovimi argumenti. Za obravnavo po nujnem postopku je glasovalo 49 poslancev, proti jih je bilo 27.
Ob tem je še ponovil, da bo predlagani nepremičninski davek "nepovratno negativno vplival na vse ljudi, ki imajo v lasti nepremičnine, še posebej na gospodarstvo, obrtnike, kmete in ljudi, ki delajo ter ustvarjajo."
Janković: Davek bo deležen številnih pripomb
Ljubljanski župan Zoran Janković je prepričan, da bo davek na nepremičnine, tudi če bo sprejet, doživel mnoge pripombe. Kaj bo pomenil za Mestno občino Ljubljana, še ne ve, saj še ni jasno, kakšen predlog bo sprejet. Je pa ob tem opozoril na primer Kresije, saj bo občina plačala davek za stavbo, ki jo daje v brezplačno uporabo državnim organom.
Poleg primera ljubljanske Kresije je Janković omenil še stavbe, v katerih so vrtci in šole, ter Ljubljanski grad. Polovica sredstev, plačanih od davka za Ljubljanski grad, bo šla državi, polovica pa občini, je dejal ljubljanski župan.
Katastrofa, ki ubije nežno
Opozicija vztraja, da je zakon o davku na nepremičnine konceptualno zgrešen. Poslanec SDS Andrej Šircelj meni, da je zakon katastrofa. Ocenjuje, da je množično vrednotenje nepremičnin že tako vprašljivo, še bolj pa bo, ko bodo znane ocene evropskih institucij o vrednosti jamstev v obliki nepremičnin, ki jih imajo banke.
Matej Tonin iz Nsi pa je dogovor pospremil z besedami: "Ubij me nežno." Ob tem opozarja na previsoko obdavčitev gospodarstva, ob čemer je po njihovem mnenju nepošteno, da ima v tem poseben status energetika. Pri tem se po njegovih besedah kaže vpliv podpredsednika PS Roberta Goloba. Tonin dodaja, da bi morala biti stopnja obdavčitve za energetske objekte enaka kot za vse druge gospodarske objekte.
KOMENTARJI (580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.