Slovenija

Demokratična stranka upokojencev Slovenije

Ljubljana, 16. 06. 2014 04.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
16

Demokratična stranka upokojencev Slovenije ali DeSUS, ki jo vodi Karl Erjavec, se v svojem delovanju zavzema predvsem za pravice upokojencev. Uvršča se med levosredinske politične stranke.

Leto ustanovitve: 1990

Na državnozborskih volitvah leta 2011 je stranka osvojila 6 poslanskih mest oziroma 76.853 glasov volivcev (6,97-odstotka).

DeSUS ima jasna programska izhodišča, ki se jih tudi strogo drži. Če bodo upokojenke in upokojenci glasovali za DeSUS, se pokojnine ne bodo znižale in se bo še naprej izplačeval regres za upokojence. Ob 2-odstotni gospodarski rasti se bodo pokojnine zopet usklajevale. Stranka DeSUS o največjih prednostih stranke
S KOM BI SE POVEZOVALI?

Stranka DeSUS je sklenila predvolilni dogovor s stranko SD – koalicija za mandatarja. Tista stranka, ki bo imela več poslancev, bo predlagala mandatarja. Kot pravijo, gre za protiutež mandatarstvu stranke SDS, s katero DeSUS ne bo vstopil v koalicijo.

KOGA BI PREDLAGALI ZA MANDATARJA?

V stranki pravijo, da bi za mandatarja predlagali predsednika stranke Karla Erjavca. Mandatar mora biti po njihovem oseba z zadostnimi političnimi in mednarodnimi izkušnjami ter predvsem ugledna oseba v domačem in mednarodnem političnem prostoru. Vse te lastnosti ima Karl Erjavec, poudarjajo.

Avtoličar
Avtoličar FOTO: Thinkstock

DIAGNOZA KRIZE IN UKREPI, S KATERIMI BI SLOVENIJO VRNILI NA PRAVO POT

Stranka DeSUS o vzrokih krize:
- vpliv zunanjih gospodarskih razmer na slovensko gospodarstvo,
- kriza menedžmenta v Sloveniji. Na vodilne položaje gospodarskih družb so bili postavljene osebe brez potrebnih znanj in izkušenj in brez osnovnih etičnih standardov. Lastno bogatenje je dobilo prednost pred uspešnim razvojem družbe,
- pomanjkljivo delovanje pravne države, ki v času "tajkunskih pohodov" ni sprožila ustreznih postopkov zoper odgovorne,
- nekontrolirano delovanje bančnega sektorja, ki je popolnoma neodgovorno deloval pri dodeljevanju spornih kreditov, ki jih danes rešujejo davkoplačevalci.

Ukrepi, ki jih za izhod iz krize predlaga stranka DeSUS:
- zagon strateških infrastrukturnih projektov,
- odpiranje novih trgov za slovenska podjetja izven področja EU in privabljanje tujih vlagateljev,
- odpiranje novih delovnih mest (izvajanje strategije zaposlovanja za mlade in sprejem strategije zaposlovanja starejših od 50 let) in posledično povečanje domače potrošnje,
- smotrnejša in učinkovitejša poraba evropskih sredstev,
- izvajanje natančnega nadzora nad nosilci javnih pooblastil ter vodstvi podjetij, kjer ima neposreden ali posreden delež tudi država, ter jasna opredelitev njihovih odgovornosti,
- povečanja zaupanja državljank in državljanov v delovanje pravne države.

S KATERIMI UKREPI BI PREPREČILI NOVE BANČNE LUKNJE?

V stranki pravijo, da se je dosedanje delovanje "slabe banke" - DUTB - doslej vse prevečkrat izkazalo kot nepregledno in brez prave vizije. Zdi se, da DUTB pri svojem delovanju ne upošteva širših posledic svojega delovanja kot so na primer zaposlovanje in podpora panogam, ki imajo možnost za nadaljnji razvoj, pravijo.

Ukrepi, ki jih za preprečevanje novih bančnih lukenj predlagajo v stranki DeSUS:
- Povečati osebno odgovornost direktorjev bank, članov upravnih in nadzornih odborov ter seveda prejemnikov kreditov. Nesprejemljivo je, da se vzroki za nastalo bančno luknjo iščejo zgolj v zunanjih dejavnikih. Zato mora biti jasno določeno kdo vse odgovarja za določen posel – z imenom in priimkom.
- Osebna odgovornost vodstva Banke Slovenije. Banka Slovenije je namreč v preteklosti slabo nadzirala delovanje bančnega sistema v Sloveniji ter v svojih poročilih podajala napačne ocene stanja bančnega sistema.
- Evropskim nadzornim institucijam je potrebno omogočiti, da izvajajo nemoten nadzor nad delovanjem celotnega sistema.
- Krediti se morajo dodeljevati na podlagi ustrezno dokazanih garancij in realno izvedljivih projektov, ki zagotavljajo nova delovna mesta. Dosedanja praksa podeljevanja kreditov na podlagi poznanstev in na "lepe oči" je popolnoma nesprejemljiva.
- Običajnim ljudem je potrebno omogočiti, da lažje pridejo do kredita. Nesprejemljivo je, da običajni ljudje, ki danes plačujejo razsipniško politiko vodstev bank, ne morejo do stanovanjskih in drugih kreditov. S tem se bo počasi povečalo zaupanje v bančni sistem.

KAKO BI ZMANJŠALI ZADOLŽEVANJE SLOVENIJE?

Izkušnje kažejo, da izključno politika zategovanja pasu in varčevanja ne prinese želenega učinka na gospodarsko rast, ocenjujejo v stranki DeSUS. Vendar to še ne pomeni, da ni več manevrskega prostora pri racionalnejši porabi javnih sredstev, dodajajo. Po njihovem je največji problem Slovenije, da trenutno nima zadovoljive perspektive, katera področja so strateška in so upravičena do podpore pri nadaljnjem razvoju: "Pomanjkanje ambicij na gospodarskem področju nas torej drži v krču zadolževanja."
Menijo, da je edina pot do vzdržne meje zadolževanja gospodarska rast. Zavzemajo se sicer za čim nižjo zadolženost države, maksimalno dopustno oz. še sprejemljivo stopnjo zadolženosti pa določajo maastrichtski kriteriji.

KAJ OBLJUBLJAJO GOSPODARSTVU?

Kot pravijo, je Karl Erjavec s svojim delom na zunanjem ministrstvu deloval v interesu gospodarstva, tudi program stranke DeSUS po njihovem vsebuje vse relevantne pobude gospodarstvenikov.

KAKO BI ODPRAVILI OVIRE V POSLOVNEM OKOLJU?

V stranki se strinjajo s priporočili Evropske komisije po odpravljanju administrativnih ovir. "Po vzoru nekaterih drugih držav je potrebno na pristojnih službah poskrbeti, da bodo javni uslužbenci hkrati servis, ki bo podjetjem in obrtnikom svetoval, kako na najhitrejši način priti do potrebnih dovoljenj. Javni uslužbenec mora biti hkrati svetovalec in ne samo tog birokrat. Prevetriti je potrebno okoljsko zakonodajo, ki se nanaša na pridobivanje gradbenih dovoljenj - zmanjšati je potrebno obseg administracije."

KAKO BI UREDILI TRG DELA?

Ekonomsko odvisne s.p.- je je potrebno zakonsko zaščititi. V primeru da s.p. dela samo za enega delodajalca, je potrebno časovno omejiti takšno delovno-pravno razmerje po zgledu zaposlitev iz določenega časa v nedoločen čas. Po preteku zakonsko določenega obdobja bi lahko delavec - s.p. - od delodajalca zahteval sklenitev delovnega razmerja za nedoločen čas.

V zvezi z zaposlovanjem nezaposlenih oseb je potrebno takoj pristopiti k konkretni realizaciji strategije zaposlovanja mladih (in jo po potrebi nadgraditi) in sprejeti strategijo zaposlovanja nezaposlenih oseb starejših od 50 let. Gre namreč za nezaposljive osebe, kljub znanju in izkušnjam, ki jih posedujejo. Posledice tega pa nosijo cele družine, pravijo.

KAKO BI UREDILI POKOJNINSKI SISTEM?

Pokojninsko reformo bo po mnenju stranke DeSUS potrebno sprejeti do leta 2020. Ta ne bi smela poseči v že pridobljene pravice upokojenk in upokojencev, bo pa treba upokojitveno starost zvišati v skladu s pričakovano daljšo življenjsko dobo.

KAKO BI UREDILI ZDRAVSTVO?

Za začetek izpostavljajo boj proti korupciji v zdravstvu in na način boja proti njej, saj se ta boj po njihovem osredotoča na "male ribe", večje zgodbe pa ostajajo v predalih.
Predlagajo tudi ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, na podlagi katerega privatne zavarovalnice ustvarjajo velike dobičke, javna pa ostaja v rdečih številkah. Na podlagi evropskih podatkov bi opredelili maksimalno sprejemljive čakalne dobe, saj ni opravičljivo, da se tudi za nujne posege v Sloveniji čaka neprimerno dlje kot v razvitih državah EU. Zato je to področje potrebno primerljivo urediti na ravni EU. V okviru zdravstvene reforme bi uredili tudi sistem dolgotrajne oskrbe, ki bo zmanjševal stroške bolnišničnega zdravljenja, oskrbovancem pa omogočil, da so oskrbovani v domačem okolju, uredili pa bi tudi sistem podeljevanja koncesij in delovanja zdravstvenega osebja, ki hkrati deluje v privatnih in javnih ustanovah. Ključno se jim zdi jasno opredeliti ločnico med privatnim in javnim. Zdravstveno osebje bi se tako moralo odločiti med delom v javnih ali zasebnih ustanovah.

KAM BI USMERILI ENERGETSKO POLITIKO?

Državno sofinanciranje investicij, ki se nanašajo na obnovljive vire, bi se moralo osredotočiti na podporo investicijam, ki bi pripomogle k večji energetski samooskrbi gospodinjstev (energetske sanacije in podpora energetski izgradnji stanovanjskih in poslovnih objektov), pravijo. Podpirajo izgradnjo novih hidroelektrarn, zlasti na srednji Savi, projekt Južni tok v Sloveniji, zahtevajo in pričakujejo pa, da bodo pristojni organi naredili več pri odkrivanju odgovornih za pripravo in izvedbo večjih energetskih projektov, ki so prej izkazovali finančno upravičenost, danes pa se kaže finančni polom teh investicij.

KAJ OBLJUBLJAJO NA PODROČJU KMETIJSTVA IN VARNE HRANE?

Neustrezna uporaba zakona o javnih naročilih je eden od številnih razlogov, da proizvodnja lokalne hrane ni zanimiva za pridelovalce, ocenjujejo. Predlagajo, da bi uporaba domačih živil v javnih ustanovah - šolah, bolnišnicah, domovih za ostarele … - dobila prednost pred najnižjo ceno, ki ne upošteva kvalitete živil. Na področju subvencioniranja pridelave lokalne hrane pa bi večjo podporo namenili manjšim pridelovalcem hrane.

KAJ IN KAKO BI IZBOLJŠALI NA PODROČJU PRAVOSODJA?

Delovanje slovenskih sodišč ocenjujejo s povprečno oceno 3. Kot pravijo, ima Slovenija v pravosodju zaposlenih nadpovprečno število oseb v primerjavi z EU. Učinkovitost pa ne sledi številu sodnikov v Sloveniji. Določene naloge, predvsem nepravdne zadeve, ki so v pristojnosti sodišč, bi lahko prenesli na druge organe, na primer na notarsko službo. Dodajajo, da so politični pritiski na delo sodišč so nesprejemljivi, potrebno pa je povečati osebno odgovornost nosilcev sodne oblasti.

KAKO BI POVRNILI ZAUPANJE LJUDI V POLITIKO?

Boljšo volilno udeležbo bi zagotovili z jasnim volilnim programom, ki v prvi vrsti ščiti pravice starejših, in s predlaganjem kandidatk in kandidatov za poslance, ki uživajo zaupanje okolja, v katerem delujejo.

Karl Erjavec
Karl Erjavec FOTO: Miro Majcen

Predsednik stranke: Karl Erjavec

Karl Erjavec se je kot Karl Viktor Erjavec leta 1960 rodil v Belgiji, kamor je družina odšla v upanju po boljšem življenju. Ime Viktor je dobil po belgijski tradiciji, da najstarejši sin podeduje očetovo ime. Družina se je kasneje vrnila v Slovenijo, kjer je Erjavec obiskoval gimnazijo v Kranju, v Ljubljani pa študiral pravo.

V politiko je uradno vstopil leta 1993, ko se je pridružil krščanskim demokratom (SKD). Stranka se je kasneje združila z SLS, Erjavec pa je leta 2004 iz nje izstopil in se pridružil LDS, a je stranko hitro zapustil in leta 2005 prevzel vodenje stranke DeSUS.

Ministrski položaj je zasedal v prvi vladi Janeza Janše, ko je bil obrambni minister, v vladi Boruta Pahorja je vodil okoljsko ministrstvo, v drugi vladi Janeza Janše in v vladi Alenke Bratušek pa zunanje ministrstvo. Kot obrambni minister je znan po tem, da je bil v njegovem času sklenjen dogovor o največjem slovenskem nakupu orožja s finsko Patrio, iz česar se je kasneje razvila ena največjih slovenskih političnih afer. Med tistimi, ki se jim je očitalo nepravilnosti pri tem poslu, Erjavca sicer ni bilo.

Erjavec je poročen in ima dve hčerki, govori pa angleški in francoski jezik.

O stranki

Stranka je leta 1990 nastala iz jedra članov Društva upokojencev Maribor-center. 30. maja 1991 je dobila ime "Demokratična stranka upokojencev Slovenije". Samostojno se je v parlament uvrstila leta 1996. V drugem sklicu DZ je stranko tam zastopalo 5 poslancev, v tretjem in četrtem 4, v petem 7 in v šestem 6.

Stranka je v vladnih koalicijah delovala vse od leta 1996, njeni ministri pa so med drugim prevzeli resorje obrambe, zunanje politike, dela, družine in socialnih zadev, regionalnega razvoja, okolja in zdravstva.

Na zadnjih volitvah v Evropski parlament se je z liste DeSUS tja uspelo prebiti Ivu Vajglu, s čimer je stranka prvič dobila evropskega poslanca.

Predsedniki stranke:
Ivo Sisinger 1990 - 1991
Rado Lipič 1991 - 1993
Jože Globačnik 1993 - 1999
Janko Kušar 1999 - 2002
Anton Rous 2002 - 2005
Karl Erjavec 2005 - ... 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

?ira?ira
11. 07. 2014 09.35
40 let smo delali dajali prispevke, sedaj pa ni regresa. To res ni prav za tisti mali EVRO kar imam več.
Mejduš
10. 07. 2014 18.17
+1
Za desus ne bom glasoval čeprav sem pokojen zaradi tega ker Arjavec samo tiste gleda ki imajo že tako lepe pokolnine,za tiste ki imajo pa pravi Erjavec desus volite tako da se derekno norca dela,če pogledamo ki imajo tudi po 40 let delavne dobe pa dobijo 430€ veliko jih je pa še takih ki dosti majn dobijo,da morajo še pri rdečim križu prosjačiti, da dobijo še nekaj hrane da se lahko preživijo,Arjavec se pa hvali kolko je naredil dobrega za pokojence,da gani sram da se po ekranu kaže tisti svoj friz pa laže vse stransko.
nekdotamneki
09. 07. 2014 23.20
ZAKAJ ste diskriminatorni do Piratske stranke 24ur.com? Samo njihovega programa ne prestavljate med vašimi strankami, kaj očitno samo tisti ki so vas plačali tisti imajo pravico do reklame prvas.
ROMELS
06. 07. 2014 13.13
+17
V času,ko vodi desus Erjavec so se pokojnine najbolj znižale.
ježika21
06. 07. 2014 12.24
+5
bilo pa bi zanimivo videt da bi do vratu zadolženi državi ki nujno potrebuje mlade inovativne za delo sposobne ljudi ------ VLADALI PENZIONISTI hehehehe----- sicer statistično smo delovna sila v tej državi že zdaj manjšina ------
User1179066
04. 07. 2014 13.49
-5
Volimo za piratsko stranko in združeno levico. Dajmo jima možnost da se izkažeta. Obe stranki imata dober program in potencial da Slovenijo postavita na noge. Obe sta novi stranki. Lahko pa volite za kakšno drugo stranko ki vam že 23 let obljubljaja da bo iz Slovenije naredila drugo švico itd. Za vse tiste ki pa ne volite pa imate sedaj priložnost, da spet poskusite volit mlajše stranke, da ne bo potem spet kdo govoril okoli da se volit ne splača ker bo itak isto. Dokler teh mlajših strank ne bomo preizkusili ne bomo vedeli kakšne so. Tako da premislite malo. Tako da če želite narediti nekaj za to državo in tudi posredno za sebe, delite to sporočilo po pošti, socialnih omrežjih, forumih, lepite jo po mestu in volite za pirate ter združeno levico. Lep pozdrav, in pravica za vse...
slovenc001
30. 06. 2014 21.30
+18
Kameleon Karl, univerzalec za vse vlade in vsa ministrska mesta. Kjer je vladni kiks ne ve nič, če pa se pripenja medalja je prvi zraven. Če bi KE tako krčevito ne skrbel za penzije in lezel v r* AB , bi bile penzije že blizu 1000 eurov. Je pa res pošten - morda celo za v PS.
murglpal?ek
30. 06. 2014 10.56
+1
KOHEL, nazaj v luknjo.
User1173718
10. 07. 2014 15.24
+1
joj kaj jj krasno izgleda na dobu v robijaški uniformi hohoohoh
User431310
25. 06. 2014 16.47
-1
ja, če kahle ne bi mel, bi bli vsi penzijonisti brez penzij - kahlo je res velik
Enota NAprej
20. 06. 2014 18.52
+8
upam da ne pridete v parlament, hi..na..vci
User1173718
10. 07. 2014 15.21
murglpal?ek
20. 06. 2014 09.00
+3
Kohel uči jankoviča ekonomije in vodenja podjetij............hi,hi,hi,hi
kure bedne
19. 06. 2014 14.45
+21
Tudi Karl bi moral mal pred sodnike zaradi Patrije. Isto se je izmuznil kot Kresalka. Nikoli nič kriv. Pa vsepovsod je zraven.
User1173718
10. 07. 2014 15.22
+1
karl se je pogajal jj pa kasiral za patrije hoohoho
User1173718
10. 07. 2014 15.22