Predstavnika države sta odgovarjala na konkretne dileme in vprašanja gospodarstvenikov, podpredsednica GZS, Marta Kos, pa je prisotnim pojasnila, kaj trenutno na tem področju počne GZS.
Predstavniki podjetij so spregovorili o svojih izkušnjah pri poslovanu z ZRJ. Tako je izvršni direktor Planike, Mile Miloševič, predstavil pozitivne izkušnje Planike, ki je takoj po vzpostavitvi normalnih političnih razmer v ZRJ odprla svojo poslovalnico v Novem Sadu. Tudi z vračanjem svojega premoženja nimajo težav.
Direktor Arah Consultinga, Janko arah, je v imenu Združenja za management consulting pri GZS poudaril, da ta stroka že vidi dve konkretni področji, na katerih bi lahko v ZRJ delovala, to so investicije ter privatizacija. Tukaj pa je potrebno počakati na vzpostavljanje zakonodaje, pri privatizaciji ostaja odprto vprašanje plačnika.
Tudi druga podjetja so opozorila na finančno nedisciplino ter s tem povezano tveganostjo poslovanja z ZRJ. Finančni tokovi so zares problematični, vendar pa je vredno v luči zagotovil Svetovne banke ter Mednarodnega monetarnega sklada verjeti, da se bodo tudi ti normalizirali, poudarjajo nekateri direktorji.
Direktor izvoza Droge Portorož, Davorin Adler je poudaril, da se je Drogi izplačalo vztrajati na tem trgu tudi v času blokad in krize ter da je njihova blagovna znamka dobro prepoznavna.
Ravno prepoznavnost slovenskih blagovnih znamk ter transparentnost ponudbe slovenskega gospodarstva pa je bila tudi ključna tema pogovora. Gospodarska zbornica Slovenije obljublja, da bo v začetku prihodnjega leta v Novem Sadu pripravila promocijski sejem, kjer se bo predstavilo slovensko gospodarstvo kot celota, je poudarila podpredsednica Marta Kos. Na tak način bodo jugoslovanski kupci tudi videli, kje je slovensko gospodarstvo in kaj ponuja.
Predstavnik MEOR-ja, Bojan Škoda je povedal še sveže novice, da je Slovenija danes oddala dva osnutka mednarodnih sporazumov, sporazum o gospodarskem sodelovanju ter o zaščiti investicij. Vendar pa je poudaril, da to pomeni le pripravljenost naše strani, ne pomeni pa tudi avtomatično sprejetje teh sporazumov.
Minister Peterle je podjetjem obljubil, da bo strokovna ekipa proučila problem upoštevanja donacij kot davčno olajšavo. Podjetja so se namreč pritoževala, da so donacije kot odlično sredstvo za pomoč ter tudi za promocijo, sporen dejavnik pri odmeri davčne napovedi.
Sicer pa je ta teden v Beogradu posebni koordinator GZS za ZRJ, ki navezuje stike s tamkajšnjimi zbornicami, v ponedeljek pa bo Gospodarsko zbornico obiskal tudi predsednik srbske gospodarske zbornice, Radoslav Veselinović. Podjetja so Gospodarsko zbornico pozvala, naj čimprej vzpostavi bilateralne odnose na ravni zbornic, pozdravila pa so tudi odločitev GZS, da v Beogradu odpre svoje predstavništvo.