Slovenija

Delodajalci in sindikati se strinjajo z novelo o trgu dela

Ljubljana, 05. 07. 2013 18.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ministrstvo za delo je pri predlogu novele zakona o urejanju trga dela nekoliko popustilo, tako da je predlog sprejemljiv tako za delodajalce kot sindikate. Nadomestilo za brezposelnost se ne bo znižalo, kot je bilo sprva predlagano, dajatev pri začasnih in občasnih delih, namenjena štipendijam, pa ostaja 25-odstotna.

rokovanje
rokovanje FOTO: Thinkstock

Dogovor socialnih partnerjev glede sprememb v predlogu novele zakona o urejanju trga dela je sprejemljiv tako za delodajalce kot sindikate.

Ministrstvo za delo je v izhodišču predloga novele zakona o urejanju trga dela predlagalo znižanje denarnega nadomestila za čas brezposelnosti, znižanje koncesijske dajatve za začasna in občasna dela s 25 na tri odstotke ter ukinitev mirovanja denarnega nadomestila za čas javnih del. Po pogajanjih je ministrstvo deloma popustilo in denarno nadomestilo je ostalo neznižano, je povedal Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. "Že zdajšnja raven pomeni znižan znesek, saj je vanj posegel varčevalni zakon," je spomnil.

Igor Knez iz pravne službe gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je ocenil, da so glede višine nadomestila za brezposelnost in dajatev na začasna in občasna dela dosegli dober kompromis.

Kot pravi, so se zavzemali za to, da se sledi dogovoru, ki so ga delodajalci in sindikati dosegli v okviru pogajanj o reformi trga dela. Tako se bosta na začasna in občasna dela plačala dajatev v višini 25 odstotkov, ki bo namenjena štipendiranju, ter prispevek v višini 8,85 odstotka na podlagi zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ne pa tudi 25-odstotni posebni davek, kot je bilo sprva predlagano. Drugi del dogovora iz reforme trga dela se po njegovih besedah nanaša na nadomestila za brezposelnost, ki tako ostajajo nespremenjena.

Ohranitev dajatve, namenjene štipendiranju, pri 25 odstotkih (in ne njeno znižanje na tri odstotke) je po Lukičevih besedah rezultat dogovora med sindikati in ministrstvom. "To je pomembno, ker gre ta dajatev v proračunski sklad, ki je namenjen štipendiranju. Predlagani delež v višini treh odstotkov je bil popolnoma nesprejemljiv," je poudaril.

Lukič kot pomembno ocenjuje, da se z dopolnilom odbora DZ v predlog vrača mirovanje denarnega nadomestila za čas javnih del. Grenak priokus pa pušča določilo, dodaja Lukič, da je mirovanje odmerjeno le v polovici, ne v celoti trajanja vključenosti v javna dela.

Ob zaposlitvi mlajšega od 30 let oproščeni plačila prispevkov

Socialni partnerji so se v četrtek dogovorili tudi glede predloga zakona o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva.

Predlog predvideva, da bodo delodajalci, ki bodo za nedoločen čas zaposlili mlajšega od 30 let, oproščeni plačila prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje. Ta interventni ukrep je začasen in naj bi se nanašal na čas od 1. novembra letos do konca leta 2014.

Predlog zakona tudi omejuje najvišje izplačilo porodniškega nadomestila, tako da ne more biti višje od dvakratnika povprečne mesečne plače. Po oceni ministrstva za delo bo določba zajela približno 100 žensk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Marija Krebs
05. 07. 2013 23.32
+2
Ob zaposlitvi mlajšega od 30 let oproščeni plačila prispevkov - Dokaz, kako ne vlada kot tudi ne sindikati ne verjamejo, da bodo mlajši od 30 let sploh dočakali penzijo
Marija Krebs
05. 07. 2013 23.30
+1
Ob zaposlitvi mlajšega od 30 let oproščeni plačila prispevkov... Dokaz, kako ne vlado kot tudi ne sindikati ne verjamejo, da bodo mlajši od 30 let penzijo sploh dočakali
lnterReflections
05. 07. 2013 18.47
+6
"Ob zaposlitvi mlajšega od 30 let oproščeni plačila prispevkov" Upam, da bo to kaj pomagalo. Ker meni se zdi, da so delodajalci tako obsedeni z delovnimi izkušnjami, da ne bi mladega vzeli v službo niti če bi zastonj delal.
tali?ni tom
05. 07. 2013 21.11
+2
kdo bo nadomestil izpad dajatev v zdravstveni in pokojninski blagajni?? ministri in sindikati?? ali delodajalska združba izkoriščevalcev?
kleopatra-1
05. 07. 2013 22.04
+2
če je mlad človek na zavodu, tudi ni teh prispevkov v blagajno, poleg tega ga je nekako potrebno tudi financirati. Glede na to, da so v naši državi prispevki in davki na plačo eni najvišjih, tak ukrep lahko spodbudi delodajalce, da zaposlijo več delavcev, mladi bodo pa imeli nekaj svojega denarja. Bi pa bilo bolj prav, da bi se prispevki generalno znižali, to bi dolgoročno prineslo v državno blagajno več denarja, ker bi delodajalec lažje zaposloval, dela na črno bi bilo manj, manj bi bilo tudi študentov, ki ne študirajo, ampak so vpisani samo zato, da lahko delajo preko napotnice. Jih poznam veliko.
kleopatra-1
05. 07. 2013 22.20
+1
in mlad človek na zavodu ne bo nikoli pridobil delovnih izkušenj