Koalicijski partnerji so se ostro odzvali na oživljanje ambicij Pozitivne Slovenije, da bi vodenje stranke spet prevzel njen prvi predsednik Zoran Janković. Stranko pozivajo, naj čim prej reši vprašanje vodstva. Po mnenju prvaka SD Igorja Lukšiča je to, da PS nima na kongresu izvoljenega predsednika ali predsednice, resen politični problem.
Poslanec PS Jožef Kavtičnik je danes v DZ novinarjem potrdil, da se je v zadnjih dneh srečal z ljubljanskim županom in ustanoviteljem PS Jankovićem, a gre, kot pravi, zgolj za druženje. Hkrati priznava, da se pri teh druženjih pogosto pogovarjajo o različnih temah, pri tem pa se "mnenja krešejo".
Ob tem poslanec PS poudarja, da brez Jankovića največje vladne stranke sploh ne bi bilo, zato si ne zna predstavljati, da bi Janković zapustil stranko, ta pa bi šla naprej brez njega. A o tem se mora Janković odločiti sam, je dodal.
Na vprašanje, ali bi Jankovićev odhod iz stranke zanj pomenil premislek o tem, ali je še vredno ostati v PS, Kavtičnik ni želel odgovoriti. Je pa poudaril, da se je stranki pridružil na izrecno povabilo Jankovića.
Te dni je tako slišati, da se del PS zavzema za čimprejšnji volilni kongres stranke. Za predsednika stranke kandidirata Janković ter vodja PS in premierka Alenka Bratušek. Odločanje na kongresu je bilo predvideno za letošnji oktober, a se ga je izvršni odbor PS odločil prestaviti na čas pred državnozborskimi volitvami.
Nekateri poslanci PS naj bi si želeli kongres že prihodnje leto zlasti zato, da se prekine negotovost in se zadeve razčistijo. Kavtičnik na vprašanje o tem ni želel konkretno odgovoriti, je pa pojasnil, da bo o tej možnosti razpravljal izvršni odbor PS. Kdaj bo seja izvršnega odbora, še ni znano, a po vsej verjetnosti jo bodo v stranki sklicali po novem letu.
Sprožilec, zaradi katerega bi se del PS rad vrnil k Jankoviću, bi bilo po nekaterih špekulacijah lahko tudi aktualno dogajanje okrog ministrov iz kvote PS. Stanko Stepišnik je nedavno odstopil z mesta gospodarskega ministra in se vrnil v poslanske klopi, zdaj pa je v središču pozornosti še obrambni minister Roman Jakič. "Ne bi tako poenostavljal. Bi pa lahko rekli, da ni simpatično, če dva naša ministra tako prideta na udar," je ta ugibanja komentiral Kavtičnik.
Dotaknil se je tudi dogajanja na petkovem glasovanju o interpelaciji zoper notranjega ministra in prvaka DL Gregorja Viranta. Kot je potrdil, je bilo nekaj poslancev PS prepričanih, da si Virant ne zasluži podpore zaradi dvojnih meril, saj "ima do drugih ničelno toleranco, do sebe pa zelo raztegljivo". Bratuškova je svojim poslancem dejala, da bi nepodpora Virantu pomenila tudi nezaupnico njej. Na koncu so vsi navzoči poslanci PS Viranta podprli, nekaj pa se jih seje oz. glasovanja ni udeležilo – med njimi tudi Kavtičnik in Stepišnik.
Oster odziv koalicijskih partneric
Koalicijski partnerji z dogajanjem v PS niso zadovoljni. Po mnenju predsednika SD Igorja Lukšiča je to, da PS nima na kongresu izvoljenega predsednika ali predsednice, resen politični problem.
V DL so izpostavili poročanja medijev o pritiskih ljubljanskega župana na poslance pred glasovanjem o interpelaciji. "V DL izražamo protest proti takemu načinu političnega delovanja, hkrati pa izražamo zaskrbljenost zaradi latentnega konflikta v PS, ki predstavlja veliko grožnjo politični stabilnosti," so navedli in pojasnili, da z Bratuškovo zelo dobro sodelujejo, zato upajo, da do motenj v državni politiki z ljubljanskega magistrata ne bo več prihajalo.
Medtem vodja poslancev DeSUS Franc Jurša nima občutka, da Bratuškova ne bi vodila stranke PS. "Res je sicer, da so nekatere zadeve v zadnjem obdobju prišle v javnost in so se posamezniki srečevali z Jankovićem – vemo tudi, zakaj so se – a odraz glasovanj v DZ ni bil ravno po notah ustanovitelja te stranke," je ocenil Jurša. Ne želi se spuščati v delo PS, a meni, da prelaganje volilnega kongresa ni najbolj koristno, zlasti pa dela težave stranki sami.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.