V konfliktu v Siriji so uporniki proti režimu Bašarja al Asada uporabili smrtonosni plin sarin, je dejala članica komisije ZN, ki preiskuje kršitve človekovih pravic v Siriji, Carla Del Ponte. Preiskava o tem sicer še ni končana, je poudarila v pogovoru za švicarski radio v nedeljo.
"Glede na zbrana pričevanja so uporniki uporabili kemično orožje, plin sarin," je zatrdila Del Pontejeva. Preiskavo o tem morajo sicer še poglobiti in ugotovitve preveriti z novimi pričevanji, a glede na doslej znane podatke "trenutno nasprotniki režima uporabljajo plin sarin", je dodala.
Poudarila je, da je preiskovalna komisija ZN, katere članica je, še daleč od konca preiskave. Do junija, ko bo svoje ugotovitve predstavila svetu ZN za človekove pravice, lahko še vedno najdejo dokaze, da tudi vladni režim v Siriji uporablja tovrstno kemično orožje, je dejala.
V preiskovalni komisiji ZN pa so besede ene od svojih članic danes zanikali. Kot so poudarili, preiskovalci ZN za zdaj nimajo nobenih trdnih dokazov, da bi katera koli stran v konfliktu v Siriji uporabila kemično orožje.
"Neodvisna mednarodna komisija za preiskavo Sirske arabske republike želi pojasniti, da ni prišla do nobenih trdnih zaključkov glede uporabe kemičnega orožja v Siriji na kateri koli strani v konfliktu," je v izjavi za javnost poudarila komisija.
Del Pontejeve pri tem v komisiji izrecno sicer niso omenili, a je jasno, da se današnja izjava nanaša nanjo.
Omenjeno komisijo je svet ZN za človekove pravice ustanovil pred dvema letoma, doslej pa še ni dobila dovoljenja za vstop v Sirijo. Namesto tega so tako člani komisije doslej zaslišali več kot 1500 sirskih beguncev in izgnancev ter med drugim že sporočili, da so za vojne zločine v Siriji odgovorne tako režimske kot opozicijske sile.
Do konec maja naj bi komisija pripravila svoje novo poročilo, ki ga bo nato svet ZN za človekove pravice predvidoma obravnaval na svojem naslednjem zasedanju junija.
Turške oblasti so medtem sporočile, da na Sircih, ki so jih ranjene prepeljali v Turčijo, izvajajo krvne teste, da bi ugotovili, ali so bili žrtve kemičnega orožja. Rezultati še niso znani, je za povedal bolniški vir.
Zahodne države v zadnjem času vse pogosteje izražajo zaskrbljenost, da se v konfliktu med al Asadovim režimom in uporniki uporablja kemično orožje. Strani uporabe tovrstnega orožja obtožujeta druga drugo.
V izraelskih napadih umrlo najmanj 42 vojakov
V sirski konflikt se je sicer konec tedna vmešal Izrael. Zračni napadi njihovih sil naj bi zahtevali življenja najmanj 42 vojakov, več deset pa jih še vedno pogrešajo. Medtem izraelski mediji poročajo, da Izrael v bližnji prihodnosti ne pričakuje protinapada Sirije.
Sirija je v nedeljo sporočila, da je Izrael napadel tri vojaške lokacije blizu Damaska, diplomatski viri iz libanonskega Bejruta pa trdijo, da so bile tarče napadov vojaško poslopje, skladišče orožja in enota protizračne obrambe.
Sirska vlada sicer ni razkrila uradnih podatkov o številu žrtev, a je zunanje ministrstvo na Združene narode naslovilo pismo, v katerem so zapisali, da je "izraelska agresija zahtevala smrtne žrtve, ranjene in povzročila uničenje". Izraelski vojaški viri sicer trdijo, da so bile tarče napadov pošiljke orožja, namenjene libanonskemu šiitskemu gibanju Hezbolah.
Viri iz sirske vojske pa so sicer dejali, da je Izrael pri napadu uporabil bombe z osiromašenim uranom. Po besedah virov so se eksplozije občutile kot potres, sledil pa je zlat gobast ogenj, kar naj bi nakazovalo na vsebnost osiromašenega urana. Izraelski mediji so medtem poročali, da je osiromašeni uran stranski proizvod obogatenega urana za jedrske elektrarne ter da je toksičen, a ne pretirano radioaktiven.
Na zračne napade se je danes odzvala tudi Kitajska, ki je ob obisku izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja v Šanghaju implicitno kritizirala ravnanje Izraela.
"Nasprotujemo kakršni koli uporabi sile in verjamemo, da je treba spoštovati suverenost katere koli države," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Čunjing in dodala, da Kitajska vse strani poziva k "zmernosti in naj se vzdržijo dejanj, ki bi lahko povečale napetosti".
Odziv Kitajske prihaja v času petdnevna obiska Netanjahuja, ob koncu katerega se bo sestal tudi s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom in premierjem Li Kečjangom.
Izraelska vojska je danes tudi sporočila, da je spet odprla zračni prostor na severu države, ki ga je zaprla zaradi napetih razmer, ki so sledile napadom na Sirijo. "Civilni letalski promet se bo nadaljeval po zadnji oceni varnostnih razmer," so sporočili iz vojske.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.