Sindikat policistov Slovenije (SPS) je z notranjim ministrstvom in vrhom policije podpisal sporazum o urejanju položaja policistov. Dogovor bo upošteval dosedanje varčevanje v policiji.
Po podpisu sporazuma je minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant spomnil na nedavno dosežen dogovor med vlado in večino sindikatov javnega sektorja o ukrepih za znižanje plačne mase. Čeprav ga SPS ni podpisal, bodo ti ukrepi veljali za ves javni sektor, torej tudi za policiste.
Maso plač ne bodo zmanjševali
Glavni del danes podpisanega sporazuma se nanaša na maso plač, ki se v policiji letos in prihodnje leto ne bo zmanjševala. Ob tem je Virant poudaril, da je bil v predvideno maso za plače v letošnjem proračunu že vgrajen minus v višini več kot šest milijonov evrov, ki se je ob protestih še povečal. Prejšnja vlada je zato policiji obljubila dodatnih 2,1 milijona evrov, a sklepa ni uresničila. Tako je policija po ministrovih besedah ta minus z ukrepi racionalizacije sama znižala na 2,5 milijona evrov, s splošnim dogovorom o znižanju plač pa je ostalo minusa še za okoli 600.000 evrov.
Dogovor ne uvaja novih dodatkov in ne ruši enotnega plačnega sistema, temveč zagotavlja dodatna sredstva za nagrajevanje povečanega obsega dela. Gre za nadgradnjo odločitve, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Konec lanskega maja sta namreč policijska sindikata z vlado podpisala sporazum, ki je policistom zagotovil dodatna sredstva zaradi povečanega obsega dela in nadurnega dela. Določena sredstva za povečan obseg dela se torej v policiji že izplačujejo, novi sporazum pa prinaša povišanje teh sredstev.
Kot je dodal Virant, bodo sredstva razdeljena med enote po obremenjenosti na centralni, regionalni in lokalni ravni, med policiste pa tudi glede na obremenjenost in uspešnost. Finančne posledice za letos znašajo okoli milijon, za prihodnje leto pa dva milijona evrov.
Virant je še spomnil, da bo Hrvaška v nekaj letih vstopila v schengensko območje, s tem pa bo znatno število delovnih mest v policiji "postalo odveč". Policija, tako minister, restriktivno kadruje, zato se bodo potrudili, da policisti zaradi vstopa Hrvaške v schengen ne bodo izgubili služb.
Generalni direktor policije Stanislav Veniger pa je dejal, da so prišli do zelo pomembnega dogovora. Tudi sam je izpostavil, da policija že nekaj let varčuje in da bi policistom "težko pogledal v oči", če današnjega dogovora ne bi dosegli.
Po besedah predsednika SPS Zorana Petroviča je bistveno v novem sporazumu, da se masa za plače v policiji lahko zgolj poveča ob ustreznih materialnih prihrankih. Povečan obseg dela bo po njegovem mnenju velika odgovornost za vodje v policiji, da bodo ta inštrument uporabljali korektno in pravično.
Petrovič je omenil še uvedbo standarda Varna pot, ki določa, da se policistom pri obračunu poti ne bo več treba peljati po neprevoznih cestah, saj da bodo deležni normalnega in racionalnega obračunavanja poti. To bo po njegovih besedah lahko model tudi za širši javni sektor.
PSS nadaljuje pogajanja
Policijski sindikat Slovenije (PSS) se je s predstavniki ministrstva in vrhom policije sestal danes dopoldne, a do dokončnega dogovora še niso prišli in bodo pogajanja nadaljevali prihodnji teden, je potrdil predsednik sindikata Radivoj Uroševič. V PSS, ki torej nadaljuje stavko, pravijo, da je vsebina sporazuma med SPS in vlado podobna njihovim zahtevam, a bo njihov sporazum moral opredeliti še rešitev stavkovnih zahtev.
Virant je pojasnil, da velikega finančnega manevrskega prostora ni več. Meni, da so z danes podpisanim sporazumom dejansko zagotovili normalno delovanje policije, zato pričakuje, da bodo tudi pogajanja s PSS uspešno končali.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.