Prvak DeSUS Karl Erjavec in premierka Alenka Bratušek sta se po pogovoru, kako popolniti ministrsko ekipo, danes dogovorila, da bosta končno rešitev partnerjem predstavila konec tedna. Erjavec ne razkriva, v katero smer gre pogovor. Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pa pravi, da zdravstvenega ministra išče DeSUS, gospodarskega pa PS.
Erjavec in Bratuškova sta se o iskanju ministra za zdravje ter ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo pogovarjala pred kolegijem predsednikov koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin pri predsednici vlade.
Vse bo znano do konca tedna
Ministrska ekipa utegne biti popolnjena konec tedna, a je Erjavec skrivnosten. Tudi na vprašanje, ali torej DeSUS išče novega ministra za zdravje, Erjavec ne odgovarja konkretno. "Na vsak način bo imel DeSUS v vladi dva ministra. Kako in na kakšen način, pa boste izvedeli do konca tedna," je po kolegiju povedal v izjavi novinarjem.
Möderndorferju se ne mudi
Vodja poslanske skupine PS Möderndorfer pa je po kolegiju povedal, da zdravstvenega ministra išče tisti, ki ga mora, to je DeSUS. PS pa bo sporočila ime za gospodarskega ministra, je napovedal. Vodja poslancev PS je ocenil, da bodo kadrovske spremembe jasne v nekaj dneh. Sicer pa po njegovih besedah tudi po dvomesečnem iskanju novih ministrov nič ne zamujajo. "Nič hudega, zakonski rok je tri mesece," je pristavil.
Gospodarstveniki sicer pozivajo k čim prejšnjemu imenovanju novega ministra. A "glede na to, kaj vse posamezniki predlagajo", je po oceni Möderndorferja boljše, da se odločitve sprejemajo zelo resno. Na vprašanje o namigih za združevanje gospodarskega in finančnega ministrstva pa odgovarja le, da ne gre za nič posebnega.
Prvak SD Igor Lukšič se je glede odgovornosti SD pri tem, da zdravstvenega ministra še ni, nekoliko pošalil. "Če bi bil zloben, bi za gospodarskega ministra predlagal predsednika neparlamentarne stranke Vlada Dimovskega ali druge neparlamentarne stranke Jožeta Duhovnika. Tovrstnih kandidatov je toliko, kolikor želite. Potem imamo neko nestrankarsko koalicijo strankarskih neparlamentarnih kandidatov," je dejal.
Pokojnine naslednji dve leti ne bodo nižje
Na današnjem razširjenem kolegiju pri premierki, na katerem je sodeloval tudi predsednik DZ Janko Veber, so se partnerji sicer pogovarjali o novem koalicijskem sporazumu, je pojasnil Erjavec. Po njegovih besedah so namreč nekatera vprašanja še odprta. Kot primer navaja vprašanje, ali bo t. i. Lahovnikov zakon glede omejitve menedžerskih plač z novim zakonom o Slovenskem državnem holdingu prenehal veljati. A so v koaliciji dogovorjeni, da bo zakon tak, da Lahovnikovega zakona ne bodo zaobšli.
Prvak DeSUS je dobil tudi dokončno zagotovilo glede pokojnin. V koalicijski pogodbi se bodo zavezali, da pokojnin v letih 2014 in 2015 ne bodo nižali, prav tako ne posegali v regrese upokojencev.
Večina opozarja, da se nam mudi
Prvak DL Gregor Virant je spomnil, da njegova stranka že dva meseca vztraja, da morajo čim hitreje imenovati omenjena ministra. A zaradi stalnih strankarskih špekulacij in kalkulacij do tega žal ne pride, je dejal Virant, ki ugotavlja, da je to sedaj že kar resna težava.
Omenja se tudi možnost združitve finančnega in gospodarskega ministrstva. Minister za finance Uroš Čufer sicer trenutno začasno opravlja tudi naloge ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo. Večina koalicijskih partnerjev združevanju omenjenih ministrstev ni naklonjena, prav tako s temi informacijami niso seznanjeni. Tako pomembna resorja bi namreč morala voditi dva "močna" ministra, opozarjajo.
Lukšič: Potrebna je strategija
Predvsem zaradi razhajajočih se stališč DL in SD se koaliciji zatika pri privatizaciji. Dokler nimajo strategije za upravljanje kapitalskih naložb, v Sloveniji ne more biti jasno "kaj bo s tem počela", glede vztrajanja pri tem, da se odloži prodaja infrastrukturnih podjetij, je danes povedal prvak SD Igor Lukšič. "To je lahko samo lahek plen tistim, ki so v nizkem startu pripravljeni, da se to razdeli," je dejal. Pojasnil je tudi, da sta se s prvim možem Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE) Blažem Košorokom pogovarjala o tem, kako on vidi razvoj energetike, v povezavi s koalicijsko pogodbo. Zatrdil je, da se o združitvi Gen Energije in HSE nista pogovarjala.
Kabinet premierke: predvolilne izjave
Da so takšne izjave predvolilne, pa menijo v kabinetu premierke Bratuškove. Izjave SD so označili za iskanje politične tržne niše tudi na račun že sprejetih odločitev in na račun stabilnosti. "Državni zbor je že lansko leto 21. junija sprejel odločitev, da se 15 podjetij v večinski državni lasti odproda najboljšemu ponudniku. In za tako odločitev je glasovala tudi večina poslancev koalicijske stranke SD," so medijem sporočili iz kabineta.
Kot so poudarili, je bila to tudi jasna in nedvoumna zaveza mednarodnim partnerjem, ki so tedaj zgubljali zaupanje v slovensko gospodarstvo. V tej luči so spomnili, da je Slovenija v preteklih letih močno izgubila na mednarodnem zaupanju ravno zaradi lastnosti dela politike, ki je velikokrat spreminjal svoje odločitve glede na notranjepolitično dogajanje.
"Z jasnimi potezami in obljubami, ki jih je seveda tudi potrebno spoštovati, si je Slovenija z vlado pod vodstvom PS zopet povrnila del zaupanja mednarodnih institucij in ne smemo si dovoliti, da bi ga ponovno zgubili zaradi očitne notanjepolitične kalkulacije ene od strank," so pozvali.
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.