Da namenijo del dohodnine organizacijam, ki delujejo s splošno koristnim namenom, se vsako leto odloči več zavezancev. Medtem ko se je v prvem letu za to možnost odločila komaj petina zavezancev, jih je danes že več kot tretjina. Vsi ostali lahko organizacijo, ki ji želijo nameniti do pol odstotka od obračunane dohodnine, izberejo do konca leta.
Možnost, da zavezanec pol odstotka od svoje odmerjene dohodnine nameni za financiranje splošno-koristnih namenov in za financiranje političnih strank in reprezentativnih sindikatov, se je v zakon o dohodnini vpisala z davčno reformo v letu 2007. Za splošno-koristne namene se štejejo humanitarni nameni (vključno z varstvom človekovih pravic), nameni varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter invalidski, dobrodelni, ekološki, kulturni, športni, religiozni in drugi nameni.
Tisti zavezanci za dohodnino, ki so doslej svojo celotno dohodnino prepustili državnemu proračunu, imajo še čas, da od 0,1 do 0,5 odstotka obračunanega zneska za letos preusmerijo na račun katere od organizacij s seznama upravičencev. Na Davčni upravi RS (Durs) bodo pri odmeri dohodnine za leto 2013 upoštevali zahteve, ki bodo vložene do konca decembra.
Da bodo del svoje obračunane dohodnine namenili eni ali tudi več organizacijam s seznama, se je v letu 2007 odločilo 210.840 zavezancev za dohodnino, v naslednjih letih pa se je številka povečevala in leta 2012 je bilo takšnih že 354.825 zavezancev, za katere je bil pripravljen informativni izračun dohodnine, so pojasnili na Dursu.
Lani upravičencem do donacij namenili 4 milijone evrov
V tem času se je povečal tudi znesek, ki ga je Durs namesto v državni proračun nakazala upravičencem do donacij: s slabih 2,7 milijona evrov, kolikor je znašal za leto 2007, se je do obračuna dohodnine za lansko leto povečal na štiri milijone evrov.
Največja prejemnica donacij je bila doslej Slovenska karitas, od dohodnine za leto 2012 pa so zavezanci največ dohodnine namenili Slovenski fundaciji za Unicef. Obe sta prejeli po približno 155.000 evrov donacij. Sledijo društvo Rdeči noski, zveza društev Sonček, združenje Europa Donna, Zveza prijateljev mladine Slovenije, društvo Hospic, društvo SOS telefon, Ustanova za novo pediatrično kliniko v Ljubljani ...
Ob tem na Dursu poudarjajo, da vložena zahteva za namenitev dela dohodnine za donacije velja nedoločen čas oz. do preklica. Ni je treba vlagati vsako leto, lahko pa si zavezanec premisli in del dohodnine za donacije nameni kateremu drugemu upravičencu.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.