Slovenija je pri vprašanju zaupanja v politiko in pravni sistem na dnu evropske lestvice, je pokazala reziskava Centra za raziskave javnega mnenja. Analiza rezultatov javnega mnenja med letoma 2002 in 2010 kaže, da je Slovenija pri zadovoljstvu in zaupanju v demokracijo, pravni sistem, parlament, vlado in politiko vselej na dnu lestvice.
Malo višje je zaupanje v policijo, na sredini lestvice smo pri zadovoljstvu s šolstvom in zdravstvom, kažejo podatki Centra za raziskovanje javnega mnenja.
Rezultati so plod desetletnega raziskovanja in analize rezultatov v okviru Evropske družboslovne empirične raziskave.
Pri raziskavi sodelujejo nacionalne akademske raziskovalne skupine iz vseh držav članic Evropske unije, pridružujejo pa se ji tudi Rusija, Ukrajina, Hrvaška in Izrael.
Kot je pokazala raziskava, je to nezaupanje začelo padati po letu 2008. In vzrok? Spopad med koalicijo in opozicijo v DZ, neuspešnem vodenju vlade in kriznem stanju.
Če so na vrhu zaupanja v demokracijo skoraj praviloma skandinavske države, države Beneluksa in Švica, se torej Slovenija pretežno uvršča v spodnji del vseh lestvic, najnižje je pri vprašanju zaupanja v pravni sistem, sledita ji le še Bolgarija in Ukrajina.
Podobno je tudi pri vprašanju zadovoljstva z delovanjem demokracije, ko je za Slovenijo poleg Bolgarije in Ukrajine še Grčija.
Politbarometer 2012, raziskava o odnosu javnosti do aktualnih razmer in dogajanja v Sloveniji:
Zadovoljstvo z življenjem:
Delež 'zelo zadovoljnih' od junija do septembra 2012 narastel za skoraj polovico - iz 16 odstotkov na 23 odstotkov, delež nezadovoljnih je upadel iz 11 odstotkov na 8 odstotkov.
Zadovoljstvo z demokracijo:
Delež nezadovoljnih je visok in konstanten, kar 85 odsotkov vprašanih je izrazilo, da je nezadovoljnih, takšen trend raziskave beležijo že od konca leta 2009.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.