Epidemiologi ocenjujejo, da se bo število bolnikov s sladkorno boleznijo tipa II do leta 2025 podvojilo. Po podatkih primarija Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Kliničnega centra v Ljubljani Franca Mrevljeta je v Sloveniji približno 75.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa II, na svetu pa približno 150 milijonov. Med temi bolniki je približno 80 odstotkov takih s čezmerno telesno težo in debelostjo.
Poleg prekomerne telesne teže, tako Mrevlje, je pomembna razporeditev maščevja, saj je trebušna debelost oziroma moški tip debelosti pomembneje povezana z usodnimi boleznimi kot pa hruškasta oziroma ženski tip debelosti. Osebe s trebušnim tipom debelosti imajo več možnosti za pridružene bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa II, arterijska hipertenzija in dislipidemija. Ta skupina bolezni, imenovana tudi smrtonosni kvartet, izjemno poveča tveganje za nastanek kardiovaskularnih bolezni.
Ključnega pomena za uspeh pri uravnavanju telesne teže je po Mrevljetovem mnenju vzgoja, izobraževanje, osveščanje in sprememba vedenjskih vzorcev. Na začetku hujšanja upoštevamo pravila enostavnega pristopa, pozneje pa, v skladu s stopnjo eventualnega neuspeha, postopke stopnjujemo. Pri prehrani je tako po Mrevljetovih nasvetih potrebno začeti s primerno izbiro živil že pri nakupih, temu pa sledijo ustrezna priprava, sestava in količina hrane