Zakon davka na nepremičnine buri duhove, odkar ga je vlada prvič omenila, in tudi zadnji predlog zakona je po mnenju Frana Toša, nepremičninskega strokovnjaka in prvega moža nepremičninske hiše Interdom, zelo slab. "Vse skupaj se mi zdi zelo slabo. Nepremišljeno in gasilsko," je povedal za 24ur.com. Po njegovih besedah se vidi, da si je vlada najprej zapisala številko, ki jo potrebuje, potem pa je to porazdeljevala po posameznih področjih. Predlog se je spreminjal tako, da se je davčna stopnja znižala za tiste, ki so najbolj znali lobirati, je prepričan Toš.
Nepremičninski davek je po njegovih besedah moderen in sodoben davek, a davčne stopnje, ki jih je predpisala vlada, so po Toševem mnenju absolutno previsoke. "V urejenih državah se taki davki uvajajo postopoma, uvajajo se v obdobju nekaj let, ne pa tako kot pri nas," je opozoril Toš. Predvsem ko davek uvajaš v razmerah, kot so pri nas. "Previsoke davčne stopnje so moja osnovna zamera. Hkrati pa nihče ni preveril, kakšne posledice bodo nastale zaradi tako visokih davkov. Mislim, da bodo posledice hude," je povedal.
"Problema na črno oddanih nepremičnin se ne rešuje z davkom"
Trditve, da bo visoka obdavčitev praznih stanovanj spodbudila nižanje cen stanovanj na trgu, so po Toševem mnenju zavajanje javnosti. "Tisti, ki ima stanovanje prazno, ga tudi potem ne bo napolnil ali oddal. Ker ima za to svoje razloge," je povedal. "Če so razlogi, da stanovanje oddaja na črno, potem s tem davkom ne bo narejenega nič, saj bi preprosto tja nekoga prijavil in stanovanje ne bo več prazno," je povedal Toš. Opozoril je, da vprašanje obdavčljivosti na črno oddanih nepremičnin ni zadeva, ki jo država rešuje z davkom, ampak je treba to reševati z inšpekcijo. "Ker tu ni napake, to je kriminal. Tega se ne rešuje z davki. To je po mojem mnenju le spuščanje megle," je povedal.
Tako ne pričakuje, da bi z obdavčitvijo praznih stanovanj kar koli dosegli. "Še posebej ker problem trga danes ni majhna ponudba, ampak majhno povpraševanje," je povedal.
Opozoril je tudi, da je predvsem obdavčitev poslovnih prostorov previsoka. Z 0,75-odstotnim davkom država postane ekonomski solastnik poslovnega prostora, pravi Toš. "Torej, vi ste še vedno pravni lastnik, ampak koristi, ki jih bo država imela od vaše nepremičnine, so enake, kot bi bila skoraj 20-odstotni solastnik," je povedal.
V tujini je nepremičninski davek instrument, s katerim vlada vpliva tudi na nepremičninski trg. "Pri nas se o tem sploh ne pogovarjamo," je dejal Toš. "To je ena sama katastrofa," je povedal. Po njegovem mnenju se vidi, da so razlogi za davek izključno fiskalni.
GZS je z davkom zadovoljna, vseeno pa opozarja vlado
Danes se je na predlog Zakona o davku na nepremičnine zopet odzvala Gospodarska zbornica, ki predlog načeloma podpria. Poudarjajo, da od vlade že ves čas zahtevajo, da davek na poslovne subjekte v povprečju ne sme presegati dosedanjega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. "V tem hipu se zdi, da stopnja 0,75 odstotka te zahteve ne uresničuje v celoti, čeprav se ji približuje," so zapisali v odzivu za javnost.
Posebej pa opozarjajo na nevarnosti hudih panožnih finančnih udarcev, predvsem na področjih energetike, turizma in gradbeništva. "Najmanj, kar Slovenija trenutno potrebuje, so finančni šoki v celotnih panogah," opozarjajo.
Pojasnili so še, da so do zdaj pri oblikovanju predloga dosegli, znižanje stopnje davka za poslovne in industrijske nepremičnine, znižanje stopnje davka v dejavnosti energetike, blokado možnosti enostranskega dviga stopnje s strani občin do leta 2017, ukinitev davka na premoženje večje vrednosti s pričetkom prihodnjega leta, izboljšano možnost ugovora na davčno odmero in višje stopnje za nelegalne gradnje.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.