Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok, s katerim je Rusija uradno priznala Krim kot neodvisno državo. To je prvi korak k priznavanju "volje, ki so jo izrazili prebivalci Krima na referendumu". Krimski parlament pa je že sprejel odločitev, da ukrajinski zakoni na polotoku ne veljajo več in da vse ukrajinske državne nepremičnine zdaj pripadajo Krimu.
Po končnih rezultatih se je kar 96,77 odstotka volivcev izreklo za priključitev republike Rusiji. Volilna udeležba je bila skoraj 83-odstotna. Premier Krima Sergej Aksjonov je ocenil, da gre za zgodovinsko odločitev. Predsednik ruske dume Sergej Nariškin pa meni, da je referendum zgodovinski tudi za Rusijo, ki dobiva nazaj izgubljene rojake.
Ruski parlament bo v torek podal uradno izjavo o podpori referendumskih izidov na Krimu. Jutri bo parlament nagovoril tudi prvi mož Rusije, še dodaja tiskovni predstavnik dume.
Glasovnice prispele že označene?
Vodja misije mednarodnih opazovalcev Mateusz Piskorski je včeraj sporočil, da je bil referendum v celoti v skladu z mednarodnimi standardi in demokratičnimi postopki. Danes pa je po poročanju Reutersa ameriški uradnik sporočil, da obstajajo "konkretni dokazi", da so nekatere glasovnice na volišča prispele že označene. Že včeraj so ukrajinski mediji trdili, da je Rusija referendum zmanipulirala. Svoj glas naj bi po njihovih trditvah na referendumu oddalo tudi več ruskih državljanov, ki niso bili na seznamu volilnih upravičencev.
Turčinov pozval k mobilizaciji ukrajinskih vojaških enot
Ukrajinski začasni predsednik Oleksandr Turčinov je referendum danes označil za veliko farso. To je prvi odziv ukrajinskih oblasti na glasovanje.
V nagovoru v ukrajinskem parlamentu je Turčinov obsodil "nadaljevanje agresije na Krimu, ki jo Rusija poskuša zakriti s to veliko farso, ki jo imenujejo referendum in ki je Ukrajina in civiliziran svet ne bosta nikoli priznala".
Turčinov je ob tem poslance pozval, naj odobrijo delno mobilizacijo ukrajinskih vojaških enot, kar je parlament tudi storil kot odziv na "rusko vmešavanje" v ukrajinske zadeve.
Ukrajina je danes tudi sporočila, da je zaradi situacije na Krimu poklicala svojega veleposlanika iz Moskve domov na posvete.
V Ukrajini naj bi bili pripravljeni na oborožen spopad z rusko vojsko na Krimu, danes piše vodilni dnevnik v Kijevu Kyiv Post. "Krim je bil in bo naš," je po poročanju dnevnika dejal ukrajinski obrambni minister Igor Tenjuk.
"Ob meji z Ukrajino na vzhodu, severu in jugu, vkjučno s Krimskim polotokom je skoncentriano do 60.000 pripadnikov vojske Ruske federacije. Tudi v takih razmerah so se ukrajinske obrambne sile popolnoma pripravljene na soočenje," je dejal Tenjuk.
EU in ZDA uvedle sankcije
Zunanji ministri EU so danes sprožili drugi krog sankcij proti Rusiji, ker ni ukrepala za zmanjšanje napetosti v Ukrajini. Ta vključuje prepoved potovanja v unijo in zamrznitev premoženja 21 ruskim in krimskim politikom ter predstavnikom vojaških sil, odgovornim za ogrožanje ozemeljske celovitosti, suverenosti in neodvisnosti Ukrajine. Na kazenskem seznamu je osem politikov s Krima in trinajst Rusov, med katerimi je deset politikov in trije predstavniki vojaških sil, a nobenega člana ruske vlade.
ZDA so sprejele sankcije proti več ukrajinskim in ruskim politikom in uradnikom, ki zajemajo tudi prepovedi potovanj in zamrznitve premoženja. Med sedmimi ruskimi tarčami ameriških sankcij sta tudi svetovalca ruskega predsednika Vladimirja Putina. Sankcije so sicer doletele tudi Viktorja Janukoviča, njegovega tesnega sodelavca in dva "separatistična" uradnika s Krima. Po navedbah iz Washingtona je cilj sankcij kaznovati "pajdaše" Putinove vlade, vpletene v dogodke na Krimu.
Seznam politikov in uradnikov, ki jih bodo doletele sankcije, med drugim zajema ruskega podpredsednika vlade Dmitrija Rogozina, poslanca ruske dume Leonida Sluckija in Jeleno Mizulino ter Putinova svetovalca Vladislava Surkova in Sergeja Glazjeva.
Tarči sankcij na Krimu sta predsednik tamkajšnje vlade Sergej Aksjonov in predsednik krimskega parlamenta Vladimir Konstantinov, na seznamu pa sta še že omenjeni Janukovič in Viktor Medvedčuk, Janukovičev zaveznik in voditelj proruske politične organizacije Ukrajinska izbira.
"Če se bo Rusija še naprej vpletala v Ukrajino, smo pripravljeni na sprejem dodatnih sankcij," je dejal ameriški predsednik Barack Obama.
Dodal je sicer, da še vedno verjame v diplomatsko rešitev krize in da se bodo sankcije spreminjale glede na ravnanje Rusije, če se bo vpletanje v notranje zadeve Ukrajine nadaljevalo, se bodo razširile, in tudi obratno.
'Tovariš Obama, kaj boste s tistimi, ki nimajo v tujini ne bančnega računa in ne premoženja?'
V odzivu na ameriške sankcije je podpredsednik krimske vlade Rustam Temirgaljev danes že dejal, da te ne bodo vplivale na namero Krima po priključitvi k Rusiji. "Te sankcije ne bodo vplivale ne delo Aksjonova in Konstantinova. Prav tako tudi ne bodo vplivale na proces pridružitve Krima k Rusiji," je dejal Temirgalijev.
Odzval se je tudi podpredsednik ruske vlade Rogozin in dejal, da sankcije ne bodo imele nobenega vpliva na tiste, ki v tujini nimajo nobenega premoženja. "Tovariš Obama, kaj boste s tistimi, ki nimajo v tujini ne bančnega računa in ne premoženja? O tem niste razmišljali?", je v tvitu zapisal Rogozin, ki je v ruski vladi pristojen za vojaško industrijo.
KOMENTARJI (1070)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.