Po včerajšnjem divjanju neurja je danes na Obali čas za odpravo posledic. Večino posledic divjanja vetra so odpravili že včeraj. Večinoma gre za odkrite strehe, nekaj udrtih stropov, razbite šipe in razdejanje na nekaj gostinskih vrtovih. V neurju k sreči nihče ni bil poškodovan, saj je večina še pravi čas poiskala zavetje.
Pri odpravi posledic neurja so posameznikom na pomoč priskočili gasilci gasilske brigade Koper ter gasilci prostovoljci Prostovoljnega gasilskega društva Piran. Zaradi poškodb na elektro omrežju in komunalni infrastrukturi pa so bile na terenu tudi druge redne službe. Z Uprave za zaščito in reševanje so sporočili, da so največ težav imeli na območju med Fornačami in hotelskim kompleksom Bernardin, in sicer z razmetanimi terasami gostinskih lokalov, podrtim dimnikom, odstranjevanjem polomljenih vej dreves ter poškodovanimi prezračevalnimi napravami. Ocena škode ni narejena, saj se bo večina škode najverjetneje reševala na osnovi sklenjenih zavarovanj posameznikov, so še sporočili z Uprave. Za nastanek trombe so bile idealne razmere

Kot je danes dejal dežurni prognostik na Agenciji za okolje (Arso), se je veter včeraj neverjetno hitro obrnil. "Sprva je še jugo pihal, nato pa se je veter nenadoma obrnil, kar bi lahko bil vzrok za nastanek vodne trombe," pravi Andrej Pečenko. Na vprašanje, ali sta bili dve trombi ali ena, Pečenko točnega odgovora nima. Kot pravi, bi bili lahko dve, ki pa verjetno nista bili zelo blizu skupaj.
Vodne trombe so v slovenskem morju najpogostejše prav na območju Fornača. Tam so namreč idealni pogoji za nastanek takšnih zračnih vrtincev, saj se čuti tako vpliv juga ter burje oziroma zaradi njunega stika prihaja do intenzivnega vremenskega dogajanja. In ko imamo ob tem še toplo morje, lahko hitro pride do zelo intenzivne nevihte.

Vodna tromba je nevihtni pojav, nastane pa ob zelo nestabilnem ozračju. Pogostejša je v srednjem in južnem Jadranu, malo manj pa v severnem, a to ne pomeni, da pri nas ne more nastati. Dostikrat si strokovnjaki niso enotni, ali je neko razdejanje povzročila vodna tromba ali gre zgolj za močnejši nevihtni piš. Pri trombi govorimo o vetrovnem vrtincu, ki je nastal nad morjem in se premika proti obali, pri nevihtnem pišu pa za veter, ki je nastal, ko gostejša zračna masa pada proti tlom in izpodriva zrak pod seboj. Ko spuščajoči se zračni tok doseže tla, se ob tleh razteka v vse smeri in nastane močan prizemni okrepljeni veter. Tak močnejši nevihtni piš je namreč povzročil nesrečo balona na Barju avgusta lani.

Za nastanek vodne trombe morajo biti ustrezni vremenski pogoji, predvsem toplo morje. V bistvu gre za zračni vrtinec, ki se je razvil nad morjem. "Morje je še vedno toplo v tem letnem času, medtem ko se je okoliško ozračje že ohladilo. Morje je vir vlage in daje intenzivnost tem zračnim vrtincem," pojasnjuje Pečenko.
"Danes bo na Obali še oblačno in deževno, pozno popoldan pa naj bi se že zjasnilo," napoveduje Pečenko in dodaja, da bo bolj jasno in stabilno vreme v torek in sredo, konec tedna pa bi se lahko vreme že pokvarilo, saj bo na naše kraje imel vpliv ciklon nad severnim Sredozemljem.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.