Slovenija

Bo Kramarja zapekla vest in bo nagrado vrnil?

Ljubljana, 17. 12. 2013 06.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ustavno sodišče je odločilo, da je bila naknadna obdavčitev nagrade Marjana Kramarja neustavna. Parlamentarne stranke pravijo, da je treba odločitev spoštovati. Sprašujejo se, kako je bila lahko nagrada Kramarju sploh dodeljena. V NSi menijo, da bi bilo moralno, da bi nagrado vrnil.

"Navdih" za zakonsko določilo je bil nekdanji prvi mož NLB Marjan Kramar.
"Navdih" za zakonsko določilo je bil nekdanji prvi mož NLB Marjan Kramar. FOTO: POP TV

Ustavno sodišče je odločilo o varčevalnem zakonu v delu, ki se nanaša na prenehanje pogodbe o zaposlitvi javnim uslužbencem z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev, ter o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev in nadzornih organov, ki je med drugim obdavčil nagrado nekdanjemu predsedniku uprave NLB Marjanu Kramarju.

Glede zakona o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev in nadzornih organov v času finančne in gospodarske krize so sodniki ugotovili, da je 12. člen tega zakona v neskladju z ustavo. Po mnenju sodišča je zakonodajalec posegel v prihodke ljudi, ni pa dokazal, da gre za veliko javno korist.

Člen določa, da se zakon uporabi za dohodke po tem zakonu, prejete od 1. januarja 2009. Zakon je začel veljati oktobra 2009, veljal pa je do konca leta 2010, torej za dohodke v letih 2009 in 2010.

Zakon je veljal do konca leta 2010 in je določal 49-odstotno obdavčitev dohodkov nad določeno višino: pri plačah na primer v višini nad 12.500 evrov mesečno, pri nagradah pa nad 25.000 evrov letno. Z dohodnino je obdavčitev tako znašala okoli 90 odstotkov.

Zakon je bil sprejet, ko je aprila 2009 novica o Kramarjevi nagradi pricurljala na dan in so se pristojni vladni ministri s premierjem Borutom Pahorjem na čelu odločili, da mora prvi mož NLB visoko nagrado nemudoma vrniti. Marjan Kramar se na vladne pozive ni odzval, zato je vlada spisala in izpeljala sprejetje tako imenovanega Kramarjevega zakona. Od Kramarjeve milijonske nagrade je na koncu ostalo le okoli 50.000 evrov. Kramar se je zaradi retroaktivnosti zakona pritožil, zgledu pa je sledilo še 39 drugih dobro plačanih slovenskih menedžerjev in nadzornikov.

Odločitev sodišča pomeni, da mora država neupravičeno odmerjeni davek zavezancu vrniti z obrestmi. Kot pravijo na finančnem ministrstvu, znesek, ki ga bo treba zaradi odločitve ustavnega sodišča vrniti, ni znan, saj je treba izračunati še obresti. Prve ocene pa kažejo, da bo treba za vračila odšteti okoli 1,3 milijona evrov, če bodo ugodili vsem zahtevam.

Javna korist ni bila izkazana

Ustavni sodniki so odločitev sprejeli s šestimi glasovi za in tremi proti. Za razveljavitev omenjenega člena je bilo šest ustavnih sodnikov, proti so bili trije, in sicer Marta Klampfer, Etelka Korpič - Horvat in Mitja Deisinger.

Predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič je povedal, da je ustavno sodišče odločalo o temeljni prvini pravne države. "Mislim, da pravne države brez prepovedi retroaktivnosti ni. V bistvu zagotavlja pravno varnost, zaupanje v pravo," je dejal.

Prepoved retroaktivnosti zakonov ni absolutna (lahko veljajo za nazaj, če je izkazana javna korist in če se s tem ne posega v pridobljene pravice), vendar javna korist ni bila izkazana, DZ sploh ni sodeloval v zadevi pred ustavnim sodiščem, je dejal Mozetič.

Primerjave med odločitvijo ustavnega sodišča v primeru referendumov o slabi banki in državnem holdingu – sodišče je odločilo, da bi lahko imela referenduma protiustavne posledice – v luči vpliva na javne finance ter tem primerom po Mozetičevih besedah ni mogoče narediti.

Pahorju bi se negiral, če bi rekel, da mu ni žal, da so sprejeli Kramarjev zakon

Srečanje predsednikov na Brdu pri Kranju - 2
Srečanje predsednikov na Brdu pri Kranju - 2 FOTO: Damjan Žibert
Odzvale so se tudi stranke in predsednik države.

Borut Pahor, ki je bil v času sprejemanja zakona predsednik vlade in SD, je v pogovoru za časnik Finance dejal, da bi "negiral samega sebe", če bi rekel, da mu ni žal, da so sprejeli Kramarjev zakon. "Mi smo takrat presojali, da je javni interes nad načelom retroaktivnosti, ampak ustavno sodišče je odločilo drugače, in to odločitev moramo spoštovati," je dejal Pahor.

Poslanec SDS Andrej Vizjak je "zgrožen, da bodo očitno tisti, ki so povzročili največ problemov oz. to ogromno bančno luknjo in obremenili bodoče rodove za milijarde evrov, še pokasirali milijonske nagrade". Meni, da ustavno sodišče očitno ni presojalo javnega interesa.

Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pravi, da odločitve ustavnega sodišča jasno govorijo, da je treba takšne rokohitrske rešitve, ki so trenutno lahko zelo všečne javnosti, resno premisliti glede na posledice.

Prvak SD Igor Lukšič pravi, da je eno pravni sistem, katerega vrh je ustavno sodišče, drugo pa etična dimenzija oz. zdrava pamet.

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj je povedal, da gre za očiten primer dveh napak. Prva je bila ta, da je bil zakon sploh sprejet, ker je bil po Branisljevih besedah neustaven že v času sprejemanja. Druga pa je ta, da do izplačila oz. dodelitve te nagrade nikoli ne bi smelo priti. "Mislim, da je čas, da se nadzornike NLB vpraša, zakaj in na podlagi česa so se odločili, da to nagrado priznajo," pravi Braniselj.

V NSi in SLS spoštujejo odločbo ustavnega sodišča. Menijo, da bi moral Kramar potrkati na svojo vest in nagrado vrniti.

Na to je dilemo je posredno odgovoril kar vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša: "Ampak bojim se, da taki gospodje, ki so si dali izplačati tako visoko nagrado, verjetno nimajo morale."

 

Ustavni sodniki - 4
Ustavni sodniki - 4 FOTO: S.K.

Neustavno tudi pošiljanje javnih uslužbencev z izpolnjenimi pogoji med upokojence

Varuh človekovih pravic in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pa sta pred ustavnim sodiščem izpodbijala določbe zakona za uravnoteženje javnih financ, ki za javne uslužbence ob izpolnjevanju pogojev za pridobitev starostne pokojnine določajo prenehanje pogodbe o zaposlitvi.

Tudi tem so ustavni sodniki pritrdili in odločili, da mora zakonodajalec neskladje odpraviti v šestih mesecih.

Odločba ustavnega sodišča, da sta dva člena varčevalnega zakona v delu, ki se nanaša na javne uslužbenke, v neskladju z ustavo, je po oceni notranjega ministra Gregorja Viranta razumna, prepričljiva in tudi kar pričakovana.

Novela hkrati omogoča, da se še naprej izvaja restriktivno politiko zmanjševanja števila zaposlenih v javnem sektorju, sicer z manjšo prilagoditvijo, ko gre za javne uslužbenke, je dejal Virant ob današnji javni razglasitvi odločbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1047)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kalymero
22. 12. 2013 18.54
+2
Kumrovska šola.
I Res
22. 12. 2013 12.50
+3
neumen članek. to je ravno tako kot da bi se vprasali; bo združba(osamosvojitelji)ki nam je z prevaro ukradla dobro zivljenje in ponos ki smo ga imeli v jugoslaviji nam vrnila vse to nazaj
peresni
21. 12. 2013 09.40
prijatelji kupili Kramarju 3 tedenske počitnice čez novoletne praznike na Kubi....mogoče pa že išče destinacijo za skriti se...!
Kalymero
22. 12. 2013 18.21
+1
bombolini
18. 12. 2013 23.04
Super, nekaj obrtnikom bodo na podlagi novega zakona o sivi ekonomiji izrekli globe in stričku izplačali kar je "pošteno" zaslužil! ...Obrtniki - grdi, grdi, ker ne plačujejo davka, tisti ki so zašili Slovenijo pa očitno rulajo! Ker obrtnički ne bodo delali več na črno, se bodo lepo prarkirali na socialke in pol smo veliko naredili! ....pred letom dni, sem spil kavo na Piccadilly-u v Londonu.... ne boste verjeli "RAČUN JE BIL NAPISAN NA LISTEK"! ...v Evropi je za nekatere očitno drugače, pri nas pa rečemo samo "Jawohl" na vse kar ukaže "Evropa"!
mufo
18. 12. 2013 18.24
+1
Ja kdo pa bi bil tako neumen, da bi vrnil denar? CELI BUTALSKI SLOVENIJI SE LAHKO SMEJI DO KONCA ŽIVLJENJA. Bedaki slovenski pa mislimo, kako smo pametni in igramo na njegovo vest. Ob tem se lahko samo nasmehneš.
kapljač1
18. 12. 2013 14.59
+5
Koga naj bi zapekla vest ..? Imamo kapitalizem ki smo ga sami hoteli...še duhovniki se gredo biznismene. Tu pa vesti ni, ne smešite se. Šteje samo koliko je kdo "potegnil".
MeaParvitas
18. 12. 2013 14.09
+3
Zakone, tudi najbolj butaste, sprejema parlament oziroma poslanci ...vendar več časa kot branju zakonov raje posvečajo raznim interpelacijam...tam ni potrebno preveč misliti..
Jaka Planinc
18. 12. 2013 13.56
+3
TUDI NAŠA OBLAST JE ZELO KRAMARSKA,SAMI KRAMARJI,FUŠARJI,ŠKART,NIKAKVA ROBA. KONFUZNA OBLAST IN DRŽAVA. REVEŽEM JEMLJEJO,LOPOVOM DAJEJO,OBLAST JE TAKO KARAMARSKA,NIKAKVA.
Transformerji
18. 12. 2013 13.43
+1
Najbolj zanimivo pri vsej tej lumpariji je to, da smo VIDELI sodnike, ki spoštujejo zakone! Če je v resnici tako, da vsi sodniki spoštujejo zakone, potem je nekaj hudo narobe z vsemi ostalimi zakoni - in vprašajmo se, kdo jih v resnici sprejema - vsi so pisani na kožo in te bi morali odstraniti!
batom@pinkponk.com
18. 12. 2013 13.26
+2
kaj pa ko sdsovci v parlamentu kričijo: če niste vidli dvigjene roke, ste pa gluhi ?!?!
zriki
18. 12. 2013 13.16
-2
Če se odpove nagradi, je zame car Slavko!
Frane Šajn
18. 12. 2013 11.20
+0
SLOVENIJA QVO VADIS! TJA KAMOR HOČEŠ SAJ SO TI VSA VRATA ODPRTA.
general--****
18. 12. 2013 11.07
+0
Odpru sm liter vina sej je veseli december hehee
comment123
18. 12. 2013 11.05
+6
Bo Kramarja zapekla vest in bo nagrado vrnil? ON VESTI NIMA
general--****
18. 12. 2013 11.05
+0
Kupu.sm si novo kuhinjo pa se bozickov popust je bil pa brez fovsije heehe
Gaja Bobek
18. 12. 2013 11.02
+5
kar naj mu dajo iz svojih žepov, nadzorniki in politika, kradejo pa spet nam, b a r abe
general--****
18. 12. 2013 11.00
-3
Ta drobiz bi lahk vrnu hehe
general--****
18. 12. 2013 10.59
-2
Jzt sm general da vas ne bo kej zmedl hehe
Mejduš
18. 12. 2013 10.54
+3
Zgleda da tem sodnikom se fučka za Slovenijo, tako kot tistem ki so banke zafurali, glavno da imajo svoje riti nafilane pa polne denarnice, baš jih briga za drugo,Kramer dobro ve kašni so zato seje pa pritožil,pri takim sodniku lahko vsak pričakuje dobar rezultat.
mogerad
18. 12. 2013 10.50
+7
država naj najprej poplača plače delavcem in njihove prispevke ki niso bli plačani za njihovo zasluženo delo šele potem naj razmišlja o nezasluženih nagradah
donat323
18. 12. 2013 12.02
+3