Minister za notranje zadeve Gregor Virant je uspešno prestal interpelacijo, ki jo je podprlo 39 poslancev, proti pa je glasovalo 23 poslancev. To je že druga interpelacija, ki jo je Virant prestal v tem mandatu.
Večina poslancev Pozitivne Slovenije (PS) je glasovanje obstruirala. Interpelacijo so podprli le 4 poslanci največje vladne stranke. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je poudaril, da PS ni sodelovala niti v razpravi o interpelaciji.
Ob odhodu iz dvorane je dodal, da interpelacija temelji na prazni podlagi in niti nima zakonskih iztočnic, zato niti ne bi smela biti na dnevnem redu DZ.
Na vprašanje, ali to pomeni nezaupnico Virantu, pa je odgovoril: "Ne, to ste vi rekli, da je nezaupnica. To je pač odločitev poslanske skupine," je dodal.
Virant: Če bi Janković imel vpliv, bi 'zanesljivo odletel kot minister'
Virant je napovedal, da bodo izide glasovanja v DL preučili, saj da je bila obstrukcija večine poslancev PS nenavadno sporočilo. A Zoranu Jankoviću se želja vendarle ni izpolnila, je dodal.
Virant izida glasovanja ne razume toliko kot njegove težave, temveč kot težave v PS. Dejal pa je, da je zagotovo nenavadno in ni v skladu s parlamentarno prakso, da največja koalicijska stranka ne podpre ministra in predsednika koalicijske partnerice.
"Saj ste videli, kaj se je dogajalo v teh dneh, sestankovanje poslancev PS pri Jankoviću in tako naprej. Ampak jaz ne bom reševal njihovih težav ali jim solil pameti, naj to rešijo sami," je dodal Virant.
Poudaril pa je, da bi "zanesljivo odletel kot minister", če bi imel Janković dejansko takšen vpliv, saj da je bila njegova želja po tem "očitno neizmerna, pa mu to ni uspelo". "Tudi zato dajmo pustiti Bratuškovi, da s tem razčisti sama," je povedal.
Opozicija Viranta poziva k odstopu
Po glasovanju v opoziciji Viranta pozivajo k odstopu, saj je za njegovo razrešitev glasovalo več poslancev kot pa proti. Poslanec SDS Branko Grims je dejal, da današnje glasovanje dokazuje, da je vlada v hudi krizi in da je kariera Viranta očitno končana.
"Očitno je slast po oblasti prevelika, da bi bila integriteta ministra še kaj vredna," meni poslanec SLS Franc Pukšič. "Vsak politik, ki v DZ dobi več glasov za razrešitev kot pa podporo, bi se mogel umakniti," pa meni vodja poslancev NSi Matej Tonin.
Virant je že zagotovil, da o odstopu ne razmišlja, saj bi to storil že "včeraj ali predvčerajšnjim", če bi menil, da je storil kaj narobe. Po njegovem mnenju pa se je danes pokazalo, da je bila ta interpelacija popolnoma brez utemeljitev in vsebine.
Kaj očitajo Virantu?
Prvopodpisani pod interpelacijo je bil nekdanji poslanec Državljanske liste, danes pa nepovezani poslanec Ivan Vogrin, še devet glasov za vložitev interpelacije so prispevali poslanci SDS.
Prvaku DL so tokrat očitali politično kadrovanje, saj naj bi nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla (SIJ), in soodgovornost pri sistemski korupciji v povezavi z Jenkovim podjetjem PCX Invest. Očitali so mu tudi dvojna merila pri konkretnih "(ne)posegih" v vrhove nekaterih upravnih enot ter pri odnosu do ministra za infrastrukturo Sama Omerzela in nekdanjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika.
Nekdanji poslanec DL pravi, da interpelacija ni nastala kot maščevanje ali kot nek trenutni vzgib. V nagovoru poslancem je dejal, da imajo danes "enkratno priložnost, da začnemo reševati to agonijo Slovenije". "Interpelacija bo uspela, če boste poslanke in poslance glasovali za Slovenijo. Če pa boste glasovali za svoje privilegije, pa najbrž ne bo," je dejal in dodal, da se ni treba bati, da bo vlada padla, če bo Virant razrešen. Po njegovem mnenju tako ali tako ni nekega interesa za vodenje države v takšnih razmerah.
Vogrin je opozoril, da je Virant od leta 2000 naprej vozil slalom med različnimi opcijami, tako da je bilo njemu vedno najbolje, in da je je imel največji izplen. "Takšni ljudje so škodljivi za državo." Poleg tega meni, da je Virant zaradi plačne reforme vzrok za bankrot države. Priznal je, da interpelacija resda govori tudi o stvareh, ki so se zgodile pred začetkom ministrovanja Viranta. A opozarja, da je človek kompleksna oseba in pomembna je integriteta.
SDS Jože Tanko je Virantu očital sodelovanje poslanske skupine DL z agencijo za odnose z javnostmi Propiar, v kateri naj bi delavnice izvajala tudi partnerka nekdanjega namestnika predsednika protikorupcijske komisije Roka Praprotnika. Ista komisija pa v preiskavi o ugodnih letalskih vozovnicah za ministra ni ugotovila ničesar spornega, je opozoril Tanko.
Virant je pojasnil, da so aktivnosti poslanske skupine v pristojnosti njenega vodje Riharda Branislja. Namige Tanka o koliziji interesov je označil za insinuacije in klevete. Da se v poslanski skupini niso ozirali na sorodstvene povezave, je poudaril tudi Braniselj sam.
Podrobneje je o vsebini elektronske korespondence, s katero naj bi se Virant z nekdanjim komercialnim direktorjem Adire Airways Tomažem Kostanjškom dogovarjal o ugodnih vozovnicah, spregovoril poslanec SLS Franc Pukšič. Ob tem se je vprašal, kako je mogoče, da na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) ravno teh elektronskih sporočil niso prejeli.
Virant: Krasna združba se je spravila name
Virant je dejal, da kot minister nima nič z imenovanjem v nadzorni svet SIJ in da ni vplival na kadrovanje Jenka "ne v budnem stanju, ne v sanjah". Sam ga je, kot pravi, tudi pozval, naj se umakne iz nadzornega sveta, a je raje izstopil iz DL. Glede očitane podpore Omerzelu pa je dejal, da je absurd, da se interpelira ministra, ker podpre drugega ministra. "Tako nič nimate, da greste tako daleč, da privlečete tako za lase privlečene argumente," je dejal.
Poudaril je še, da poročilo KPK glede popustov pri letalskih vozovnicah Adrie Airways izpostavlja netransparenten sistem določanja popustov. Sprašuje se, kako bi lahko krivdo za te popuste pripisali kupcem vozovnic. Ponovno je zatrdil, da na določanje cen vozovnic ni vplival ter da ni pričakoval ali zahteval kakršnih koli popustov. "Če je največ, kar lahko najdete, nakup kart s popustom, potem očitno ni kaj veliko narobe z mano," je poudaril Virant in dodal, da je "pod rentgenom SDS" že odkar se je s svojo stranko podal na parlamentarne volitve.
Sicer pa Virant poudarja, da zoper Vogrina teče med 15 in 20 kazenskih postopkov, predsednika stranke ostalih poslancev, ki so prispevali podpise pod interpelacijo, pa bremeni finančna preiskava, protikorupcijska komisija je ugotovila velike nepravilnosti v zvezi z njegovim premoženjem, nad glavo mu visi ovadba NPU, prav tako je bil obsojen na prvostopenjskem sodišču zaradi korupcije. "Krasna združba se je spravila nad mene. Kje mi živimo? To je narobe svet," je dejal.
Pravi vzroki za interpelacijo po njegovem mnenju tičijo druge. Med drugim gre po njegovem mnenju nekaterim na živce, "da nihče od njih ni sveta krava in bi jim pasalo, da bi policiji nadeli uzde". Prav tako meni, da nekatere skrbi tudi javnost slabih kreditov in njegova namera o združevanju občin. "To so pravi razlogi, seveda pa je ob tem tudi zamera in maščevanje Vogrina," meni Virant. Kot pravi, DL Vogrina ni vrgla iz stranke zaradi bankrota, njegovega podjetja, pač pa ker so prejemali številne pritožbe ogoljufanih upnikov.
"Gre za izigravanje ustavnega reda, DZ in norčevanje iz državljank in državljanov, ki tudi vam, vlagateljem interpelacije, plačujejo plačo," je še dejal.
Kdo je podprl interpelacijo?
Interpelacijo so sicer podprli v SDS, NSi in SLS, od nepovezanih poslancev pa le Vogrin, proti interpelaciji pa so bili v koalicijskih DeSUS, SD in DL.
Poslanec DL Marko Pavlišič je tako interpelacijo označil kot ustvarjanje izrednih razmer. Današnje razprave ne označuje kot interpelacijo, pač pa kot potrditev dobrega dela ministra. Vzroke za razpravo o delu ministra pa Pavlišič vidi v tem, da se v DL uspešno borijo proti korupciji in zagovarjajo transparentnost.
Ugovarjal je poslanec SDS Marijan Pojbič, ki je poudaril, da sodeč po gospodarskih kazalcih Slovenija pač je v izrednih razmerah. Sicer pa minister Virant po njegovih besedah ves čas govori o nekih etičnih standardih, ki pa jih niti sam ne upošteva.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je Vogrinu očital, da interpelacija ni dobro spisana in utemeljena. Je pa poudaril, da ima aktualna opozicija bistveno več izkušenj z interpelacijami in izrednimi sejami, zato je tej koaliciji toliko težje. Virant po besedah Jurše dostikrat kakšno misel pove prehitro, a "to še ne pomeni, da je slab minister". Je pa Jurša napovedal, da DeSUS kot "korekten koalicijski partner" interpelacije ne bo podprl.
Bratuškova: To je najslabše obrazložena interpelacija doslej
Pričakovala bi, da bo opozicija bolj upoštevala dejstvo, da imajo interpelacije svoj smisel le, če so zelo dobro obrazložene. V nasprotnem primeru nimajo možnosti za uspeh, pa je povedala premierka Alenka Bratušek. "Tokratna interpelacija je najslabše obrazložena od vseh do sedaj. Vsebuje tri očitke, od katerih se pravzaprav le en sam sploh nanaša na delo notranjega ministra, pa še za tega sami vlagatelji pravijo, da je minister ravnal v okviru zakonskih pooblastil, torej zakonito. Takšno interpelacijo je res težko označiti za argumentirano," je dejala.
KOMENTARJI (874)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.