Slovenija

'Zakon o nepremičninskem davku je nedomišljen, nedodelan, nedorečen'

Ljubljana, 28. 03. 2014 07.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o davku na nepremičnine. Odločitev so sprejeli soglasno. Do drugačne ureditve obdavčitve nepremičnin se uporabljajo predpisi, ki so veljali do zdaj. S tem je jasna usoda enega od ključnih javnofinančnih ukrepov države v tem letu.

Veliko zanimanje za odločitev ustavnih sodnikov.
Veliko zanimanje za odločitev ustavnih sodnikov. FOTO: M.T.
Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o davku na nepremičnine (ZDavNepr). Sodniki so ugotovili, da so v neskladju z ustavo temeljne določbe zakona o davku na nepremičnine, brez katerih zakona ne bi mogli izvrševati, zato so ga razveljavili v celoti.

Odločitev je bila sprejeta soglasno.

Do drugačne ureditve obdavčitve nepremičnin se uporabljajo predpisi, ki so veljali doslej, je danes na ustni razglasitvi sodbe povedal predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič.

Neustaven tudi zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin

Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin (ZMVN) je tudi v neskladju z ustavo, kolikor se nanaša na množično vrednotenje nepremičnin zaradi obdavčenja.

Ustavno sodišče se je osredotočilo predvsem na vrednotenje nepremičnin in to je po njihovem mnenju neustavno. Odločilna pri davku je vrednost nepremičnin, vendar niso opredeljeni modeli, ne elementi, ki določajo model vrednotenja, so pojasnili svojo odločitev.

Ključni razlogi za takšno odločitev

Davčna osnova za odmero davka na nepremičnine je posplošena tržna vrednost nepremičnine, ki se ugotavlja v postopku množičnega vrednotenja nepremičnin. Za množično vrednotenje nepremičnin je ključno oblikovanje modelov vrednotenja nepremičnin ter določitev metod množičnega vrednotenja, so prepričani ustavni sodniki.

Presodili so, da zakonska ureditev modelov vrednotenja nepremičnin po ZMVN po eni strani pravnega položaja davčnega zavezanca ne ureja dovolj jasno in določno, po drugi strani pa urejanje vprašanj, ki bi morala biti v izvirni pristojnosti zakonodajalca, prepušča vladi. To pa je po njihovem mnenju neustavno.

Ustavni sodniki so povedali svoje.
Ustavni sodniki so povedali svoje. FOTO: B.G.

Zakonodajalec ni izkazal razumnih razlogov za določanje različnih davčnih stopenj za rezidenčne stanovanjske nepremičnine v primerjavi z nerezidenčnimi ter za energetske nepremičnine v primerjavi z drugimi poslovnimi in industrijskimi nepremičninami.

Ureditev pravnih sredstev po zakonu o nepremičninskem davku zagotavlja le navidezno pravico do pritožbe zoper posplošeno tržno vrednost nepremičnine, zato to pomeni izvotlitev pravice do pravnega sredstva.

''Ustavno sodišče je presodilo, da deljivost davka med občine in državo sama po sebi ni v neskladju z ustavo, ker del prihodkov od tega davka, ki pripada občinam, izpolnjuje merila, ki jih zahteva ustava za opredelitev lastnega vira občin,'' so še pojasnili v obrazložitvi odločitve in dodali, da je treba v sistemu deljenega davka upoštevati, da so predmet obdavčitve nepremičnine. Iz ustave izhaja, da je davek na nepremičnine v temelju občinski davek, zato bi moral pretežni del zbranih sredstev iz davka na nepremičnine pripadati občinam.

Da občine v času do drugačne zakonske ureditve obdavčitve nepremičnin ne bi ostale brez dela prihodkov, je ustavno sodišče odločilo, da se v tem obdobju uporabljajo predpisi, ki so pred uveljavitvijo zakona določali obveznost plačevanja nekaterih občinskih davščin, in sicer nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč, pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest in davka na premoženje.

Nedomišljen, nedodelan, nedorečen

Stanovanjska soseska v Savljah - 1
Stanovanjska soseska v Savljah - 1 FOTO: Miro Majcen

Kot je v izjavi po razglasitvi sodbe dejal Mozetič, to ne pomeni, da davka na nepremičnine ni ustavno dopustno uveljaviti. Vlada in zakonodajalec se lahko odločita, kaj obdavčiti. Glede na ugotovitve ustavnega sodišča pa je sedanji zakon nedomišljen, nedodelan, nedorečen, je povedal Mozetič in dodaja, da so nadaljnji koraki stvar zakonodajalca.

Je pa Mozetič poudaril, da mora biti zakon toliko jasen in določen, da lahko davčni zavezanec iz samega zakona ve, kaj ga čaka oz. kakšna bremena mu je država naložila, ne pa da se to prepušča podzakonskih aktom. Zakon so ustavni sodniki razveljavili v celoti, ker so pri ključnih zadevah ugotovili, da so neustavne.

'Hitenje ne more biti izgovor'

Odločitev ustavnega sodišča pomeni tudi usmeritev, kakšen naj bo morebitni zakon v prihodnje, je v odzivu dejal pravnik Erik Kerševan, ki je v primeru zastopal državni svet. Vlado in DZ je pozval, naj s sprejemanjem novega zakona brez tehtnega premisleka ne hitita.

Hitenje je povzročilo marsikaj in očitno tudi neustavnost celotnega zakona. "Hitenje ne more biti izgovor. Ne moreš govoriti, da smo sprejeti neustaven zakon, ker smo hiteli," je dejal Kerševan.
Časa za morebitno pripravo novega zakona imajo, kolikor ga bodo potrebovali, je še dejal, glede davčnih stopenj pa opozoril, da bo ustavno sodišče presojalo tudi te, kajti njihovo določanje ni prepuščeno prosto zakonodajalcu.

Odločali so na podlagi šestih zahtev

Tokratna odločitev temelji na šestih zahtevah, ki so jih vložili predstavniki občin in nekatere posamezne občine, skupina poslancev in državni svet. Izpodbijali so dele zakona, ki naj bi med drugim kršili ustavna določila glede zasebne lastnine, enakosti pred zakonom, pravnega varstva ter lokalne samouprave in avtonomije lokalnih skupnosti.

Naknadno je zahtevo za presojo ustavnosti dela zakona minuli teden vložila še varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Meni namreč, da je določba, ki za zavezance določa neprofitne najemnike v denacionaliziranih stanovanjih, v neskladju z načelom enakosti.

PREBERITE ŠE kronologijo sprejemanja zakona o davku na nepremičnine.

Vlada si je sprva obetala 400 milijonov

Odločitev ustavnega sodišča bi imela lahko resne posledice za javne finance. Nepremičninski davek je bil eden ključnih javnofinančnih ukrepov v tem letu. Vlada si je od davka sprva obetala okoli 400 milijonov evrov, približno 200 milijonov evrov za proračun in 200 milijonov evrov za občine. Po nekaterih spremembah v zadnjem času je bila zadnja ocena skupnega izkupička od davka okoli 330 milijonov evrov.

Premierka Alenka Bratušek že napoveduje bistveno hujše ukrepe.

Odločitev ima takojšen učinek

Od odločitve ustavnega sodišča je odvisna tudi nadaljnja pot novele zakona o davku na nepremičnine, ki jo je v četrtek potrdil DZ.

Ustavni sodniki so se torej odločili za razveljavitev zakona in taka odločitev ima takojšnji učinek in zakona, ki bi se lahko dopolnjeval, ni več. Novela je tako brezpredmetna.

Nepremičnina - 4
Nepremičnina - 4 FOTO: Blaž Garbajs

Poslanci so uvajali nekatere spremembe, ki so se izkazale za potrebne pri izvajanju zakona. Za vse stanovanjske nepremičnine, ne glede na rezidenčnost, so stopnjo davka določili pri 0,15 odstotka, zavezancem pa so dali še mesec dni več časa za urejanje podatkov. Poslanci so v novelo naknadno vnesli tudi znižanje obdavčitve poslovnih nepremičnin z 0,75 na 0,59 odstotka.

Usoda predloga novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki so ga danes po nujnem postopku v DZ obravnavali poslanci, je po odločitvi ustavnega sodišča, da razveljavi krovni zakon o davku na nepremičnine, negotova. Ni namreč jasno, ali je predlagana novela sploh skladna z ustavo.

Predlog novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin med drugim omogoča možnost popravka vrednosti nepremičnin ob posebnih okoliščinah, kot so denimo degradacija zemljišč zaradi naravnih nesreč ali poškodbe, zaradi katerih bi bile stavbe nevarne za zdravje.

Odločba US o nepremičninskem davku
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1189)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

25letluzerjev
29. 03. 2014 10.42
+3
Odločitev vstavnega sodišča pozdravljam, ker , če ni zakon v redu mora pasti. To naj bo šola za vse vlade, da se iz ljudi ne smejo delati narca. Bratuškova pa naj pobere kufre in se odpravi iz parlamenta in vlade, ker je takih neumnosti naredila že malo morje. Zgovarjat se za nazaj in krivdo pripisovat drugim, ko si sam na oblasti in ti sprejemaš zakone je popolna norost, da ne rečem še kaj hujšega.
Jaka Planinc
29. 03. 2014 08.52
+0
DOBRO DA IMA VLADA IN SLOVENIJA JANEZA JANŠO,KI JE VSEGA KRIV. VLADA,ČE SE SKLICUJEŠ NA PRTETEKLOST , KRIVIŠ VSE ZA NAZAJ JE TO NAJSLABŠE,KER NE PREVZEMAŠ ODGOVORNOSTI ZA SEDANJOST. TO DELAJO OTROCI IN TA VLADA JE OTROŠKI VRTEC IN PESKOVNIK.
pesnitev
29. 03. 2014 09.19
+2
Ja, seveda, ta vlada se ozira nazaj? kako daleč nazaj pa se ozitra opozicija???? In brezplodno zapravlja davkoplačevalski denar za neki brezvezni referendum! Sedaj si opozicija sega v roke, se objema, čestita in hvali ustavno sodišče, da je zavrnilo nepremičninski zakon... kaj pa ko bo ustavno sodišče razglasilo referendum o arhivih za neustaven,? Potem pa bo spet politični konstrukt, ne!
pesnitev
29. 03. 2014 09.20
+3
Jaka, ne si zatiskat oči in zamegljevat resnice: kdo je že prvi sestavil nepremičninski zakon???? Prejšnja vlada gospoda JJ.
MICLA
29. 03. 2014 08.12
-5
gleda tega da ga je skupaj spravila nesposobna ševilja je kar dober kar je pa slabega je pa po njenem spet kriv janša kot za vse ostalo,saj je vsaka druga beseda janša je kriv.
pesnitev
29. 03. 2014 09.23
+1
Kriv je tisti, ki ga je sestavil.Alenka ga je le realizirala in tako skušala Slovenijo obvarovati pred trojko, ki bi brezkompromisno državljane spravila na kolena!
janezpotreben
29. 03. 2014 05.45
+0
Nepremičninski davek je ukinjen, naj živi krizni davek.
Katja10
29. 03. 2014 03.40
+4
Nepremičninski davek - nimam nič proti. Ampak prosim, to ni davek, ki ga vzpostaviš zato, ker glih zdajle ugotoviš, da bi šel na pir, žep je pa prazen. Ne davek oziroma vrednotenje, ki ugotovi, da je moje stanovanje 25-sobno, na drugi strani pa nenadoma nimam kleti, moj oče pa ima namesto ene kar naenkrat 45 garaž ... In to samo v eni družini! Da je frend, ki je peta generacija, živeča v mestu in brez prednikov z Dolenjskega, kar nenadoma srečen lastnik več gospodarskih poslopij in fletne gmajne na Dolenjskem ... in da ne naštevam. In da se GURS laže, da je napakic samo za vzorec (za vzorec je mojih znancev, ki so jim približno spodobno ugotovili nepremičninsko stanje), da smo vsi butci z neurejenimi papirji ... In najhuje: da pri takih bedarijah nimaš pravice do pritožbe ... Ko bo na takem davku dve leti delal kup strokovnjakov in ne "strokovnjakov", ko bodo evidence spodobne in podatki tisoč in ene službe povezani, ko bo zakon zakon in ne skropucalo, ne bom imela prav nič proti njemu. In "strokovnjakov" ni sram.
Fuji_xseries
28. 03. 2014 22.02
+3
Bom rekel samo to,ta denar si je nakradel vsak posameznik od njih,vse kar bi mi vračali nazaj bi oni zopet pokradli in nastal čedalje večji dolg,ta država je bankrot,vprašanje je samo koliko časa bo to zdržala. .
murglpal?ek
28. 03. 2014 21.58
+2
Naj lenča denar ,ki ga je zapravila z mrzličnim prizadevanjem uveljavitve zakona, vrne v proračun, pa bo naslednji dve leti imela mir. Na račun tega davka so si nekateri njeni privrženci spet napolnili žepe, dvomim, da lenča ni vedela, da zakon, ne bo šel skozi ustavno sodišče, ampak vsako opravičilo za ukradenih 20 mio€ je boljše kot nobeno. Zdaj je pa vprašanje ali je tako pametna in zna dobro igrati ali je pa totalno neumna.
pesnitev
29. 03. 2014 09.24
+1
Gotovo ni neumna, saj nas je rešila pred trojko, ne pozabit!
pesnitev
29. 03. 2014 09.25
Gotovo ni neumna, saj nas je rešila pred trojko!
kalakala28
28. 03. 2014 19.54
-1
Juhuhu, spet bodo reveži plačali namesto bogatih. Pri kruhu in bencinu na primer. Ali pa kar javni uslužbenci, pa upokojenci, pa socilani podpiranci, pa... (že spet). Je to boljše, kot davek na vile, pa stotine hektarjev gozda, pa...?
murglpal?ek
28. 03. 2014 21.48
+0
mul?ek
28. 03. 2014 19.10
+9
10 let ali več odpovedovanj, 5 let nič dopustov na morju, sedaj pa nato naj davek plačam.Hvala bogu, da je zakon zavrnjen, sam za kako dolgo. Ja Lenčka pa že obljublja nekaj hujšega, udri po tistemu ,ki dela za par 100 evrov, vzemi mu hišo pa še kaj...Sicer pa ,saj so vsi isti, isti, isti...
pigsparlament
28. 03. 2014 18.50
+1
Otroci v prvem razredu so bol pametni in organizirani kot nasa politika ajejejejej ....KAAATASTROFA JEJ JEJ JE KATASTROFA JEJEJEJ.....sram vas je lahko da nam drzavlljanom kradeste denar in bogu cas ki ga zapravljate za brezvezne pogovore....wnnnn usi damu ....
Ope?enka
28. 03. 2014 18.38
+3
Polom, polomija, poden.
Alenko Jankovi? 10
28. 03. 2014 18.36
+6
davek je skratka.... eno samo posrano skropucalo za cuzanje slovenskega naroda in ohranjanja privilegijev izbrane tovarišijske elite
obiskovalecsmetisca
28. 03. 2014 18.02
+4
...plleeeesk...zaušnica...devetkratna
Foglof-Tunek 15
28. 03. 2014 17.50
+7
Predvidevam da imajo sodniki velike plače... torej nekaj denarja tudi v nepremičninah. Ali bojo sami sebi izstavili davek ??
V3PI7D3
28. 03. 2014 17.48
+2
....................in orkester igra......
Jeanus1
28. 03. 2014 19.54
-2
Foglof-Tunek 15
28. 03. 2014 17.31
+7
Ka bi pa naredla ta desna vlada... dajte da čujem. Potem ko se nekateri desničarske ofce derejo kako se sedanja vlada pufa! Kako bi pa drugače odplačali 3,4 milijarde pufa, ki ga je največ ustvarila desna vlada med letoma 2004/2008... Tisti z grbo je fsega krif!!!
janezpotreben
28. 03. 2014 17.34
+6
Tunek ..... Za tista leta boš moral še kakšno ničlo dodat, ti govoriš o zelo nizkih številkah !
komar marko
28. 03. 2014 17.31
+2
A kdo ve zakaj tile spodaj tako nabijajo, pa saj je njihova šefica IZJAVLJA sledeče: we dont ned money! Kapiš?
obiskovalecsmetisca
28. 03. 2014 17.28
+2
...a sem že rekel,da se ji še krave smejijo?
pesnitev
29. 03. 2014 09.27
Pa je, udri po ženski tipična slovenska folklora!
Foglof-Tunek 15
28. 03. 2014 17.25
+3
Bratušek in njena stranka so še vedno zmagovalci volitef, pa če je to nam praf ali ne... in so popolnoma legitimno sestavili vlado po tem, ko je koruptivni Janša padel... pa če je to nam praf alli ne... Tak, zaj pa grem fklet na dva deci šmarnice... pa če je to vam praf ali ne...
komar marko
28. 03. 2014 17.28
+1
Tunek, kaj če bi ti Juliko posodil vladi! s tabo je že itak konec! kapiš?
komar marko
28. 03. 2014 17.34
-1
Ja take k smrčijo! Jap, pametna punca! kapiš?
murglpal?ek
28. 03. 2014 21.44
+0
Tunek, jaz sem se že spraševal kaj je narobe s tabo, da take klestiš zdaj ti pa oproščam ,ker sklepam, da greš precejkrat f klet na 2 deci, saj ti zraven veleuma lenče druga ne preostane.Al pa v jok, pa na drevo,pa vso šmarnico polek.
obiskovalecsmetisca
28. 03. 2014 17.19
+5
Novi milijoni za banke? Bankomate je treba posodobiti Microsoft bo služil milijarde, bančne sisteme po svetu pa bodo posodobitve pošteno udarile po žepu. Naše banke o stroških molčijo in pavšalno odgovarjajo, da je 13 let star in odpisan sistem zanje še vedno aktualen.
obiskovalecsmetisca
28. 03. 2014 17.19
+3
...hehhehheheeeee.....in kakšne ukrepe napoveduje zaradi tega....lenčka???