Na Komisiji za preprečevanje korupcije so za 24ur.com potrdili, da mora ljubljanski župan Zoran Janković plačati globo 3000 evrov zaradi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
"Lahko potrdimo, da je Komisija za preprečevanje korupcije zaradi kršitve Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s področja protikorupcijske klavzule osebi iz vašega vprašanja že pred časom izrekla globo v višini 3000 evrov. Kršitelj je prek pravnega pooblaščenca Odvetniške družbe Čeferin vložil najprej zahtevo za sodno varstvo in pozneje še pritožbo na višje sodišče. Pri tem ni uspel, saj sta obe sodni instanci prekrškovno odločbo komisije vsebinsko in postopkovno v celoti potrdili in je v minulem tednu postala pravnomočna," so nam sporočili.
Za pojasnila smo prosili tudi MOL in župana. Odgovorili so nam, da bo župan Janković globo poravnal, in sicer iz lastnih sredstev.
A vodja Službe za pravne zadeve na mestni občini Jasna Plazl je poudarila, da so navedbe Financ "popolnoma neresnične in nepreverjene ter blatijo čast in dobro ime župana".
"Navedena sodba niti v enem delu županu ne očita ne korupcije ne podpisa pogodb z omenjenima športnima kluboma, temveč zgolj očitek, da pogodbi formalno ne vsebujeta besedila "protikorupcijske klavzule" iz Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije," je poudarila v odgovoru za 24ur.com.
"Višje sodišče je izdalo sodbo, s katero je potrdilo odločbo o prekršku KPK zoper odgovorno osebo MOL, ker Mestna občina Ljubljana v dveh pogodbah o sofinanciranju letnega programa športa MOL ni prepisala besedila "protikorupcijske klavzule" iz Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije v ti dve pogodbi. Izpustitev protikorupcijske klavzule v obeh navedenih pogodbah kot tudi v številnih drugih tovrstnih pogodbah, o čemer je MOL seznanil KPK, je posledica interpretacije nejasne in dvoumne zakonske določbe, ki jo je podala Služba za pravne zadeve MOL, ki je zadolžena za pravni pregled vseh pogodb, preden jih podpiše župan. Ker lokalna skupnost (občina) po zakonu o prekrških ne more odgovarjati za prekršek, ampak mora župan zaradi svoje funkcije kot predstojnik MOL prevzeti odgovornost za ravnanja strokovnih služb, mu je bila izrečena globa za navedeni prekršek," je še dodala.
Kaj so poročale Finance?
Finance so poročale, da mora Janković plačati globo, in sicer zaradi sklepanja poslov s pravnimi osebami, katerih zastopnika sta županov sin Jure Janković ter vodja poslanske skupine Pozitivna Slovenija in ljubljanski mestni svetnik Jani Möderndorfer.
Poročajo, da naj bi Janković v funkciji župana Ljubljane "sklenil posle oziroma nakazal denar rokometnemu klubu Olimpija, katerega zastopnik je županov sin Jure Janković. Po podatkih supervizorja je RK Olimpija, odkar je Janković župan, Jure Janković pa zastopnik RK Olimpija, prejel 130 tisoč evrov iz mestnega proračuna kot sofinanciranje letnega programa oziroma asignacijo". RK Olimpija ima račune blokirane od julija 2009, kar dva meseca po tem, ko je vodenje prevzel Jure Janković, še poroča omenjeni časopis.
Drugi sporni posel naj bi bila po poročanju Financ nakazila za košarkarski klub Olimpija, pri katerem je zastopnik Möderndorfer. "V zadnjih dveh letih, ko Möderndorfer vodi KK Olimpija, je ta iz proračuna MOL prejel 1,9 milijona evrov. KK Olimpija je imel v tem času trikrat blokirane račune, skupno trajanje blokad pa je pet mesecev," so še zapisali.
Vrstijo se zahteve po odstopu
Ljubljanski mestni svetniki iz vrst SDS so v odzivu zapisali, da na "take in podobne nepravilnosti" pri poslovanju Jankovića opozarjajo že šest let, večkrat pa so ga tudi pozvali k odstopu.
Njegov odstop pričakuje tudi vodja svetniškega kluba NSi Mojca Kucler Dolinar. "Iz ust Zorana Jankovića smo v preteklosti slišali, da bo odstopil, če mu bodo nezakonitosti dokazane. To se je zgodilo, v kratkem pričakujem njegovo odstopno izjavo," je dejala.
Predsednica mestnega odbora DeSUS Ljubljana Meta Vesel Valentinčič prav tako meni, da je čas, da se Janković od županske funkcije poslovi. Poudarila je, da je v Ljubljani ogromno problemov na socialnem področju, v vrtcih in šolah, zato je zanjo odločitev, da se občinski denar davkoplačevalcev namenja profesionalnim športnim klubom, nesprejemljiva.
Vodja svetniške skupine SD Metka Tekavčič pa verjame, da bo Janković spoštoval razsodbo, se ji pa zdi problematično predvsem to, da je županov sin predstavnik kluba in ima s tem možnost razpolagati z denarjem, ki pride iz mestnega proračuna v klub.
KOMENTARJI (950)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.