Dobrih 20 strani dolga tajna ekonomska raziskava Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ne pušča veliko prostora za interpretacijo: Sloveniji grozi nadaljnje poslabšanje razmer, BDP bo padal še vse do leta 2014 in posledica bo morda celo potreba po mednarodni finančni pomoči. Da bi se izognili najbolj črnemu scenariju, morajo odgovorni čim prej uveljaviti korenite reforme. Med temi je na prvem mestu privatizacija NLB in NKBM. In to v celoti, brez ohranitve 25-odstotnega kontrolnega deleža. A naša stran vseeno vztraja: "Po našem mnenju je poročilo pozitivno." Tako meni državni sekretar na ministrstvu za finance Dejan Krušec.
Strokovnjake OECD precej skrbi tudi naše korporativno upravljanje, sploh ker je velik del slovenskega gospodarstva še vedno v državnih rokah. Tudi to je eden od razlogov za slabo stanje v naših bankah. Dokazi so jasni: menedžerje državnih bank so mnogokrat vodili drugi, ne izključno poslovni cilji. Torej ne čudi, da sta NLB in NKBM tako rekoč najmanj učinkoviti banki v državi.
OECD zato svetuje: slovenski bančni sistem rabi tako stresni test kot celovit skrbni pregled, njuni rezultati pa morajo biti javno objavljeni. Temu morata slediti očiščenje bilanc in dokapitalizacija, kar bo oživilo tudi gospodarstvo. Res pa je, opozarjajo, da bo za vnovično rast potreben večji dotok tujega zasebnega kapitala. "Dosedanja praksa, ko je bila država zelo močno prisotna v gospodarstvu, se nam ni obnesla," priznava tudi predsednik državnega zbora Gregor Virant.
OECD se je v poročilu razpisal tudi o nujnosti uravnoteženja proračuna, predvsem z znižanjem stroškov. Še bolj katastrofalna je naša stečajna zakonodaja, saj se celo najpreprostejši stečaji vlečejo več let. O tem, da bodo potrebne dodatne spremembe pokojninske zakonodaje in pravil trga dela, na OECD ne dvomijo. A to bo mogoče, so realni pisci, le ob spremembi referendumske zakonodaje. "Nikoli nam ne bodo dali nekega navodila, kako naj uredimo referendum, dejstvo pa je, da nam referendumske blokade škodijo," je o tem povedal Virant.
Kar ugotavljajo tudi strokovnjaki OECD, ki pa o poročilu, dokler ne bo končano marca prihodnje leto, ne dajejo izjav.
KOMENTARJI (551)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.