
Makarovič je v pogovoru povedal, da se mu predvolilna soočenja zdijo zelo pomembna in da lahko vplivajo na volilni izid. Seveda ne le eno, ampak več soočenj skupaj. Retorično je izpostavil Karla Erjavca, ki je kampanjo začel na nekoliko šaljiv način, občasno tudi demagoški, po aferi Patria pa se je nekako zresnil, a je še vedno ostal na visoki ravni. Da dobro kombinira resno in šaljivo noto, pa kažejo tudi rezultati anket.
Zanimivo mu je bilo tudi opazovati oba nacionalista Zmaga Jelinčiča in Saša Pečeta. Tu je začel Peče soočenja boljše, po aferi Patria pa se zdi, da se je Jelinčič pobral in postal izrazitejši. Tudi predsednik Zares Gregor Golobič je bil po mnenju Makaroviča zelo prepričljiv in spreten. „Nesporno je uspel Golobič na levici zasenčiti Pahorja,“ še meni.
Na vprašanje, ali je Pahor primeren mandatar, je Makarovič dejal, da bi o tem težko podal dokončno sodbo, da pa se o tem pojavljajo določeni dvomi. „Predvsem je vprašanje, koliko se je Pahor sposoben samostojno odločati za sprejemanje težkih odločitev,“ pojasnjuje. Po njegovi oceni ima tudi Pahor realno konkurenco v Golobiču, ki se je izkazal kot boljši voditelj. Zato meni, da rivalstva tu še niso končana, „bojna sekira je do volitev vsekakor zakopana, po volitvah pa bo verjetno prišla na dan“.
Podpora raznih civilnih družb bistveno ne vpliva, meni. V resnici so politiki sami tisti, ki si morajo zgraditi ugled in prepričljivost. Razne podpore imajo zato po njegovem nek minimalni učinek, bistveno pa ne vplivajo. Na vprašanje, ali bo podpora ljubljanskega župana Zorana Jankovića in nekdanjega predsednika republike Milana Kučana levici kaj pomagala, pa je dejal, da je Jankovič oseba, ki ima določen ugled in veljavnost in da je tu učinek možen, vendar meni, da na izid volitev ne more vplivati. Kučanov vpliv pa se mu zdi precenjen. Spomnil je na leto 2004, ko je po njegovem mnenju podpora foruma 21 LDS bolj škodovala kot koristila. Meni, da bo tako tudi sedaj.
Afera Patria je po mnenju Makaroviča močno zmotila normalno kampanjo, ki se je sicer v vsebinskem smisli začela zelo dobro. Afera pa je kampanjo potem tematsko paralizirala. Makarovič meni, da od tega ni imel nihče koristi in da je to afera brez zmagovalca. Na srečo pa so volivci dokaj racionalni in tako po anketah ni vplivala na volilno podporo, je zaključil.
Volilni izid?

Makarovič meni, da bo imela SDS pred SD podobno prednost, kot jo je imela leta 2004 pred LDS. Trojica strank na levici (LDS, Zares in SD) pa skupno ne bodo imele absolutne večine, tako da bo koalicija odvisna od strank, ki so nekje vmes, torej DeSUSa, SLS , NSi, SNS … Kako se bodo odločile te stranke po volitvah, pa je odvisno tudi od tega, kateri poslanci teh strank bodo izvoljeni v parlament, saj so kar heterogene.
Izvenparlamentarne stranke in stranka Lipa pa po njegovem ne bodo prišle v parlament. Pravi, da se je naš strankarski sistem tako stabiliziral, da je postalo praktično nemogoče, da bi taka stranka prišla v državni zbor, razen, če bi dobila neko res karizmatično osebo, ki bi jo zastopala. Tega pa v trenutnih strankah ne vidi.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.