Banke na Cipru so se po skoraj dveh tednih danes znova odprle. Že nekaj ur pred odprtjem je vladal napet mir. V Nikoziji so številni ljudje nestrpno čakali pred vrati bank, napovedanega prevelikega navala pa zaradi opozoril v medijih vseeno ni bilo. Banke so sprejemale le po deset strank hkrati.
Policija je v prestolnici že od zgodnjih jutranjih ur spremljala dogajanje pred bankami, kjer so za varnost skrbele tudi zasebne varnostne službe. Na vseh radijskih in televizijskih postajah so uradni predstavniki pozivali k miru. "Ohranite mirno kri. Juriš na banke ni potreben. To, kar danes ni nujno, lahko opravite jutri," je mirila tiskovna predstavnica ciprske banke Aliki Stjilianu. Ciprska centralna banka je pred vnovičnim odprtjem bank v sredo uvedla omejitev iznosa gotovine iz države, omejila nakupe s kreditnimi karticami ter prepovedala unovčevanje čekov.
Banke, ki so bile zaprte od 16. marca, so danes po lokalnem času odprli ob 12. uri in so bile bodo odprte do 18. ure, oziroma od 11. do 17. ure po srednjeevropskem času.
Omejitev iznosa gotovine iz države
Ciprska centralna banka je pred vnovičnim odprtjem bank v sredo uvedla omejitev iznosa gotovine iz države, omejila nakupe s kreditnimi karticami ter prepovedala unovčevanje čekov.
Uredba, ki bo sprva veljala teden dni, omejuje iznos gotovine iz države na največ 3000 evrov ter omejuje nakupe s kreditnimi in debetnimi karticami v tujini na največ 5000 evrov na mesec. Ukrep poleg tega prepoveduje možnost predčasne prekinitve vezanih vlog, študenti, ki študirajo v tujini, pa bodo lahko vsake tri mesece prejeli do 10.000 evrov za življenjske stroške. Posamezniki bodo lahko na dan dvignili 300 evrov gotovine.
Podjetja bodo morala v dveh tednih prijaviti vse prihodke od izvoza, Ciprčani, ki bodo prodali nepremičnine, pa bodo morali v dveh mesecih kupnino od prodaje položiti na ciprski bančni račun, s čimer želijo preprečiti prenos sredstev na račune v tujini.
Ciper je v ponedeljek dosegel dogovor z Evropsko unijo in Mednarodnim denarnim skladom o finančni pomoči v višini deset milijard evrov. Ta predvideva prestrukturiranje oz. zaprtje dveh največjih bank, Bank of Cyprus in Laika, tudi s pomočjo bančnih vlog varčevalcev.
Protest pred predsedniško palačo
V sredo zvečer se je na stotine protestnikov zbralo pred predsedniško palačo, ki so vzklikali: "Ne bom plačal ničesar. Nič nisem dolžan."
Ciprski finančni minister Michalis Sarris vztraja, da so ukrepi le začasni, vendar pa veliko ekonomistov napoveduje, da bodo v veljavi več mesecev. Prav ti ukrepi so velik poseg v zelo pomembno načelo Evropske unije, ki pravi, da mora biti pretok kapitala, ljudi in blaga znotraj Unije prost.
Na dogajanje se je danes odzval tudi nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, ki je poudaril, da razume jezo Ciprčanov, a da se bo ta sčasoma razkadila. V težkih časih "iščeš nekoga, na katerega lahko preneseš svojo jezo", je dejal Schäuble. "To bo minilo. Ta jeza je seveda popolnoma neutemeljena," je še poudaril, ko so ga vprašali o besu, ki ga v Nemčijo, EU in Mednarodni denarni sklad v zadnjih tednih usmerjajo Ciprčani.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.