V to, da bo Ciper del prvega širitvenega vala, ne dvomi tudi European Voice. Kot piše v ločenem prispevku o napredovanju te kandidatke za članstvo, ki je od vseh prosilk na pristopnih pogajanjih doslej zaprla največ poglavji pravnega reda, o tem ni nobenega resnega dvoma. Kajti, če Ciper ne bi bil vključen v prvi krog širitve, potem tega kroga sploh ne bi bilo, saj so Grki že napovedali, da bodo ob morebitni izključitvi te otoške kandidatke blokirali vstop ostalih kandidatk, opozarja tednik, posvečen izključno evropskim zadevam.
Kot je znano, se turška skupnost na Cipru ni vključila v pristopni proces. Vse priprave in pogajanja z EU izvaja vlada večinsko grškega dela otoka.
European Voice meni, da EU nima prav veliko manevrskega prostora za rešitev problema, kaj z razdeljenim otokom storiti. Turškemu delu Cipra bi po mnenju tednika petnajsterica na primer lahko ponudila poseben program pomoči za gospodarski razvoj, podobno kot ga je v kontekstu severnoirskega mirovnega procesa dobil Belfast. Če pa se zadeve ne bodo začele razreševati, EU verjetno ne bo imela druge možnosti, kot da medse sprejme grški del otoka, turško skupnost pa prepusti samo sebi, dokler se razmere ne spremenijo, meni tednik.