
Da bi Ciper rešil svoje finančne težave, je globoko segel v žepe bogatašev, ki so v nekdanjo davčno oazo na varno spravili več kot 100.000 evrov. Odpovedati se morajo 60 odstotkom zneska. Očitno pa so se v državi zdaj odločili, da se oškodovanim, številnim od teh se očita izmikanje davkom in sumljivo pridobljeno premoženje, oddolžijo. Ciprski predsednik Nikos Anastasiades jim ponuja državljanstvo.
Dobili bi ga vsi, ki jim je enkratni davek odnesel več kot 3 milijone evrov. Idejo je ciprski predsednik predstavil na srečanju ruskih vlagateljev v mestu Limassol, ki se ga zaradi številnih ruskih prebivalcev drži kar vzdevek Limassolgrad.
Ciprska vlada se trenutno precej ukvarja z vprašanjem, kako popraviti škodo "ruskim gospodarstvenikom". Z ukrepom pa želijo državo ohraniti zanimivo za tuje vlagatelje.
Bonitetna agencija Moody's ocenjuje, da so znašale vloge ruskih vlagateljev na ciprskih bankah okoli 31 milijard evrov. Znesek pa je bil okleščen v zameno za mednarodno finančno pomoč državi, ki jo je na kolena spravil prevelik in obubožan bančni sektor.
EU: Početje Cipra je zelo vprašljivo!
Če bo morda kakšen Rus nad idejo navdušen, pa so jezni v Bruslju. Evropski poslanec Markus Ferber meni, da Ciper takšne ponudbe sploh ne bi smel oglaševati brez privolitve Evropske unije: "Ciprski potni list velja za prosto potovanje po celotni Evropski uniji!"
Evropsko komisarko za notranje zadeve Cecilio Malmström je celo pozval, naj preuči ciprski načrt. Po drugi strani imajo države članice EU vso pravico, da same odločajo, komu bodo dale državljanstvo in komu ne. Se pa v ozadju strahov skrivajo predvsem pomisleki o izdajanju potnih listov ljudem, ki v očeh evropske javnosti veljajo za sumljive.

Barroso: Malo možnosti za dodatno pomoč Cipru
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes v pismu opozoril, da je malo možnosti, da bi v novem proračunu EU za obdobje 2014–2020 našli dodatna sredstva za obubožani Ciper. S tem je še dodatno zatrl upanje Ciprčanov, da bi lahko dobili več finančne pomoči od načrtovanih desetih milijard evrov.
Barroso je v današnjem pismu Anastasiadesu zapisal, da je ciprski predsednik med drugim zaprosil za dodatno pomoč iz evropskega proračuna, predvsem z naslova kohezijskih sredstev in kmetijskih subvencij. "Žal ni ostalo nedodeljenih sredstev," je zapisal predsednik komisije.
Je pa Barroso dejal, da bi lahko večino denarja Cipru izplačali v začetku prihodnjega sedemletnega proračuna, vendar bi morala Nikozija predstaviti načrt programov in projektov. Državo namreč čakajo težki časi – evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je opozoril, da bi se lahko ciprsko gospodarstvo letos skrčilo za 15 odstotkov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.